Pasaulyje

2016.10.19 00:29

ES saugumo komisaras: ES turėtų tikėtis džihadistų antplūdžio

ELTA 2016.10.19 00:29

Europos Sąjunga (ES) turėtų būti pasiruošusi džihadistų antplūdžiui, jei „Islamo valstybė“ (IS) bus išvaryta iš savo tvirtovės Irake – Mosulo miesto, įspėjo ES saugumo komisaras Julianas Kingas, rašo naujienų agentūra BBC.

J. Kingas Vokietijos laikraščiui „Die Welt“ sakė, kad net nedidelis kovotojų skaičius sukeltų „didelę grėsmę, kuriai mes privalome pasiruošti“.

Irako pajėgos pirmadienį pradėjo, kaip tikimasi, ilgai užsitęsiantį puolimą. Koalicija, kurią sudaro maždaug 34 tūkst. Irako saugumo personalo narių, kurdų kovotojai, sunitų arabų genties nariai ir šiitų sukarintos pajėgos, remiami JAV ir kitų tautų, pirmadienį pradėjo puolimą prieš paskutinę didžiausią džihadistų miesto tvirtovę šalyje. Vyriausybės pajėgos, judančios iš pietų, šiuo metu yra apie 40 km nuo miesto, teigė su jais esantis BBC korespondentas. Kurdų kovotojai žengia iš rytų pusės.

Manoma, kad Mosulo mieste vis dar yra apie 5 tūkst. IS kovotojų. J. Kingo teigimu, apie 2 500 kovotojų iš konflikto teritorijų yra iš ES šalių.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas antradienį sakė besibaiminantis, kad IS kovotojai per puolimą gali naudotis civiliais žmonėmis kaip skydais.

Jungtinės Tautos (JT) įspėjo, kad puolimas gali lemti tai, jog gali kilti didžiausia žmogaus sukelta persikėlimo krizė. Baiminamasi, kad vienas milijonas žmonių gali būti priversti palikti savo namus.

Šiuo metu JT slėptuvėse, esančiose už Mosulo ribų, vietos užtenka tik 130 tūkst. žmonių. Tačiau pagalbos darbuotojai labai skuba pasiruošti 800 tūkst. žmonių atvykimui.

Irako pajėgos sakė turinčios planą tikrinti bėgančius civilius, taip siekiant užtikrinti, kad kovotojai nesislepia tarp civilių.

IS kovotojai Mosulo miestą užgrobė 2014 metų birželį, o prieš tai užėmė dideles šiaurinio ir vakarinio Irako dalis.