Pasaulyje

2016.10.17 08:47

Rusija į Siriją siunčia lėktuvnešį: jėgą spės pademonstruoti ir europiečiams

Vakarų ir Rusijos diplomatai pirmadienį susitiks toliau ieškoti sprendimų dėl Sirijos, nes savaitgalį vykusios Amerikos ir Rusijos užsienio reikalų ministrų derybos persilaužimo neatnešė. Maskva mėgina perimti kuo daugiau iniciatyvos prieš JAV prezidento rinkimus ir siunčia vis naujas pajėgas, kad atgrasytų Amerikos vadovaujamą koaliciją nuo mėginimų smūgiuoti Sirijos režimui. Į regioną pajudėjo vienintelio Rusijos lėktuvnešio vadovaujama flotilė, bet šįkart jos maršrutas skirtas ir rodyti jėgą europiečiams. 

„Admiral Kuznecov“ yra vienintelis Rusijos lėktuvnešis ir per metus dar nebuvo siųstas prisijungti prie Kremliaus operacijos Sirijoje. Tačiau savaitgalį jis paliko Murmansko uostą ir, lydimas dar kelių karo laivų, juda Viduržemio jūros link, kur, kaip tikimasi, praleis keturis-penkis mėnesius. Gynybos ministerija aiškina, kad flotilės tikslas – užtikrinti laivybos saugumą ir atsakyti į tokias grėsmes kaip piratavimas bei terorizmas, nors grupuotė „Islamo valstybė“ neturi jokių laivų ir piratavimu neužsiima.

Bet lėktuvnešio siuntimas iš Šiaurės laivyno bazės skiriasi nuo ankstesnių laivų misijų. Prie Sirijos krantų Rusija siųsdavo Juodosios jūros laivyno laivus – jiems tereikėdavo kirsti Bosforo sąsiaurį.

Vakarai naują Kremliaus žingsnį laiko dar vienu jėgos demonstravimu, kai Rusijos ir JAV santykiai pasiekė nematytas žemumas, ir Maskva nusiuntė į Siriją daugiau oro gynybos sistemų bei pagrasino numušinėti Pentagono lėktuvus. Be to, Rusija ratifikavo sutartį, kad jos pajėgos Sirijoje liks nuolat, o nedidelė nuo Sovietų Sąjungos laikų naudojama prieplauka Tartuse vėl bus paversta nuolatine laivyno baze.

Vakarų koalicija taip pat prie Sirijos dažniausiai laiko po lėktuvnešį – Prancūzijos arba Amerikos laivyno. Bet „Admiral Kuznecov“ misija, regis, skirta ne tik gąsdinti džihadistams – pakeliui į Viduržemio jūrą ims rodyti jėgą Didžiajai Britanijai. Šaltiniai Londone sako, kad lėktuvnešis gali sustoti Šiaurės jūroje netoli Škotijos krantų ir surengti pratybas, kai lėktuvai kils į orą mėtyti bombų. 

Ir karališkasis laivynas, ir NATO oro žvalgyba rengiasi jau šią savaitę pasitikti Rusijos flotilę. Manoma, kad paskui ji dar drąsiau parodys jėgą europiečiams – kirs Lamanšo sąsiaurį tarp Anglijos ir Prancūzijos. Londonas sako, kad būtų pasirengęs viskam, net jei flotilė išsiskirtų į penkis skirtingus maršrutus, bet naujajai konservatorių vyriausybei tai taps dar vienu priminimu, kad po išlaidų karpymo dešimtmečių vėl tenka susirūpinti gynyba.