Pasaulyje

2021.10.15 22:45

Talibanas atneša mirties bausmes: kas laukia Afganistano LGBT žmonių?

LRT.lt2021.10.15 22:45

Danishas yra translytis, Khalidas – gėjus. Tačiau Afganistane, valdant talibams, LGBTQ žmonėms gresia mirties bausmė. Taigi vienintelė jų išeitis yra bėgti iš šalies. „Deutsche Welle“ (DW) pasakoja jų istoriją.

Danishas jau keletą savaičių gyvena pusiau tamsoje. Nuo tada, kai rugpjūčio viduryje Talibanas perėmė šalyje valdžią, jis slapstosi belangiame šiuo metu uždarytos draugo parduotuvės Kabule sandėliuke. Jis nebedrįsta išeiti į lauką. Valdant islamistiniam Talibanui, jam ir daugeliui panašių į jį gresia mirties bausmė.

Gimęs moteriškos lyties ir augintas kaip mergaitė Danishas jau būdamas 13 metų žinojo, kad yra netinkamame kūne. Kūne, kurio, kaip pats sako, „nekenčia“. Siunčiamose nuotraukose jis pabrėžtinai dėvi vyriškus drabužius, yra trumpai nusikirpęs plaukus.

Dabar jis tiesiog stengiasi užmušti laiką, „tiesiog kvėpuoju kambaryje, tapusiame man kalėjimu“. Vakarais, kad nusiramintų, jis geria migdomuosius. „Mano protas užstrigo. Aš einu iš proto nuo įvairių minčių“, – prisipažįsta jis. Labiausiai, kaip pats rašo, Danishas norėtų stovėti ant jūros kranto ir rėkti, kol gerklė paskaus.

Su išoriniu pasauliu Danishas bendrauja tik mobiliuoju telefonu ir tai vos su keletu žmonių. Jo artimiausias patikėtinis yra geras draugas Khalidas, kuris yra gėjus ir, kaip ir Danishas, vos įkopęs į trečią dešimtį. Nuo rugsėjo pradžios DW šifruotais pranešimas kasdien bendrauja su jais abiem. Jų vardai buvo pakeisti saugumo sumetimais.

Užpultas gatvėje

Khalidas ėmėsi atsargumo priemonių. Talibanui artėjant prie Kabulo, jis pakeitė džinsus ir striukę su gobtuvu į tradicinius afganų drabužius. Jis net užsiaugino barzdą, kad neatkreiptų į save dėmesio.

Tačiau, kaip pats sako, jis yra labai moteriškas vyras ir žino, kad vien tai gali būti jam pavojinga.

Rugpjūčio 15 d., kai islamistai užėmė Kabulą, Khalidas išėjo iš namų su reikalais. Jis manė esąs gerai pasiruošęs. Tačiau atsargumo priemonių nepakako.

Eidamas gatve jis staiga pajuto aštrų skausmą dešiniajame petyje. „Pamačiau talibą. Prieš tai jo nebuvau pastebėjęs. Jis turėjo plastikinį vamzdį, naudojamą vandeniui. Vamzdis buvo storas ir sunkus. Jis trenkė man juo į dešinį petį. Man labai skaudėjo, iš akių pasipylė ašaros. Jis keletą kartų puštūnų kalba nusikeikė ir sušvokštė: „Ko vaikštai kaip koks boba, ar nežinai, kaip reikia [teisingai] vaikščioti?“

Nuo to laiko Khalidas nebuvo išėjęs iš namų.

Brutalios bausmės valdant talibams

Valdžią perėmus Talibanui, LGBTQ žmonės, tokie kaip Khalidas ir Danishas, baiminasi dėl savo gyvybės. Pasak talibų teisėjo, su kuriuo likus kelioms savaitėms iki Talibano įsitvirtinimo Afganistane kalbėjosi vokiečių bulvarinio laikraščio „Bild“ žurnalistai, vyrui, turinčiam lytinių santykių su kitu vyru, yra dvi galimos bausmės ir abi jos mirtinos: „užmėtymas akmenimis arba pastatymas prie 2,5–3 metrų aukščio sienos, kuri ant jo užverčiama.“

Rugsėjo pabaigoje vienas iš Talibano įkūrėjų mula Nooruddinas Turabi naujienų agentūrai „The Associated Press“ sakė, kad Vyriausybė planuoja grąžinti egzekucijas ir rankų amputacijas, kurios buvo taikomos dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.

Tuo metu N. Turabi buvo Talibano Vyriausybės teisingumo ministras. Remiantis Australijos Vyriausybės ataskaita, nuo 1996 m. iki Talibano žlugimo 2001 m. rudenį homoseksualams Afganistane buvo reguliariai vykdomos mirties bausmės.

Diskriminacija ir smurtas

Valdant prezidentui Hamidui Karzai ir jo įpėdiniui Ashrafui Ghani, LGBTQ žmonėms mirties bausmė negrėsė. Tačiau, pagal Afganistano baudžiamąjį įstatymą, seksualiniai santykiai už santuokos ribų tarp vyro ir moters buvo griežtai draudžiami, už juos buvo numatytos bausmės.

2018 m., valdant A. Ghani, buvo priimtas naujas homoseksualumą kriminalizuojantis įstatymas. Pagal jį už homoseksualius lytinius santykius buvo baudžiama laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Kasdieninė LGBTQ asmenų diskriminacija yra neatsiejama jų gyvenimo dalis, kaip ir smurtas prieš tokius žmones. Tiek Danishas, tiek Khalidas tai yra patyrę savo kailiu. Abu buvo negailestingai sumušti savo šeimos narių ir atstumti dėl seksualinės orientacijos. Abu turi vos keletą draugų, kuriais pasitiki.

Pažintys išgalvotu vardu

Kaip teigia Khalidas, Kabule nėra atvirai veikiančios homoseksualų bendruomenės. Anot jo, viskas vyksta slaptai dėl saugumo. Susipažįstama daugiausia naudojant tam tikrą programėlę. Visi ten prisiregistravę išgalvotais vardais ir pasislėpę už netikrų nuotraukų, todėl nevertėtų nustebti, jei rastumėte įvairių garsenybių, pavyzdžiui, Holivudo aktorių Tomą Cruise`ą.

Ar jis kada nors yra turėjęs ilgalaikius santykius? Perskaitęs klausimą, Khalidas nusijuokia. Ne, atsako, iki šiol tik pažintys be įsipareigojimų. „Situacija be įsipareigojimų, mes esame tikrai geri draugai“, – atsako jis.

Priekabiavimas kasdieniame gyvenime

Kreivi žvilgsniai, komentarai, įžeidimai – Khalidas Kabulo gatvėse nuolat tai patiria.

Khalidas yra išsilavinęs, turi ekonomisto diplomą, tačiau vis tiek negali rasti darbo. Jis teigia dalyvavęs daugybėje pokalbių dėl darbo, turėjęs visas reikalingas kvalifikacijas, tačiau darbo vis tiek negavęs.

„Jie manęs klausinėjo labai asmeniškų klausimų, tiesiog tyčiojosi iš manęs. Jie manęs neklausė, kuo aš dirbu. Jiems nebuvo įdomu, kad esu „Google“ sertifikuotas duomenų analitikas“, – sako jis. Khalidas mano konkursų nepraėjęs dėl moteriškos išvaizdos.

Praranda norą gyventi

Rugsėjo viduryje Khalidas ėmė nerimauti dėl Danisho. Jam pasirodė, kad jo draugo psichinė būklė prastėja.

Vienatvė, tamsa, netikrumas ir nuolatinė mirties baimė jį vis labiau slegia. Šiuo metu Danishas jau 36 dienas gyvena visiškoje vienatvėje, maitinasi tik vandeniu ir sausainiais.

Danishas DW atsiuntė keletą savo nuotraukų – jo rankas, plaštakas ir kalą puošia tatuiruotės. Maždaug prieš trejus metus jis pasidarė pirmąją tatuiruotę – konservatyvioje Afganistano visuomenėje tai, anot jo, vis dar yra tabu. O dabar, į valdžią atėjus talibams, tokie dalykai apskritai draudžiami.

Ant jo kūno ištatuiruotas ir mylimos moters slapyvardis. Jie dvejus metus palaikė slaptus santykius ir buvo laimingi. Tada jos tėvai sužinojo, kad jų dukra susitikinėja su translyčiu ir ji buvo prievarta ištekinta už kito vyro. Danishas iš jos jau metus nesulaukia jokių žinių.

Kitose nuotraukose ant rankų ir šlaunų aiškiai matomos rausvai violetinės mėlynės ir žaizdelės, kai kurios jų net 20 cm ilgio. „Čia mano tėvo darbas“, – sako jis. Danishas savo šeimos nematė nuo tos dienos, kai buvo sumuštas.

Netikėtas vilties spindulys

Danisho žinutėse dažnai juntamas nusivylimas. Jis tik nori, kad viskas kuo greičiau baigtųsi. Jis nebeturi jėgų būti optimistu.

Bet tada, rugsėjo pabaigoje, viskas staiga pasikeitė. Danishas ir Khalidas pateko į užsienio šalių nevyriausybinių organizacijų, besirūpinančių LGBTQ žmonėmis, kuriems reikia pagalbos, evakuacijos sąrašus. Rugsėjo 25 d., praėjus 41 dienai po Talibano atėjimo į valdžią, abu draugai įsėdo į „Pakistan International Airlines“ lėktuvą, nuskraidinusį juos į Islamabadą.

„Jaučiuosi kaip sparnus išskėtęs paukštis, kuriam tereikia pakilti skrydžiui“, – savo dabartinę būsena balso žinutėje apibūdina Khalidas.

Ateities svajonės

Pakistane Danishas ir Khalidas gyvena saugioje vietoje, kol tikrinami jų dokumentai, kad būtų galima pildyti imigracijos į trečiąsias šalis prašymus.

Danishas norėtų išvykti į JAV. Jis svajoja tapti muzikantu. „Aš noriu būti roko žvaigždė. Norėčiau vieną dieną surengti roko koncertą viduryje Niujorko, pabendrauti su minia, jai dainuoti“, – sako jis.

Khalidas norėtų persikelti į Kanadą. Pažįstami gėjai jam sakė, kad su LGBTQ bendruomene ten elgiamasi pagarbiai, kad visi gali gyventi oriai.

Khalidas jau įgyvendino vieną nedidelę svajonę – nusilakavo rankų pirštų nagus geltona, oranžine, rožine ir mėlyna spalvomis. Nagų lakas jį džiugina. Dabar, po labai ilgo laiko, jis vėl išdrįso nusilakuoti nagus. Kai Islamabado parduotuvėje pamatė spalvoto lako buteliukus, iškart juos nusipirko. „Negalėjau susiturėti, kai juos pamačiau“, – prisipažįsta jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt