Naujienų srautas

Pasaulyje2016.10.14 16:11

Tailando karaliaus palaikai atvežti į Didžiuosius rūmus

BNS 2016.10.14 16:11

Bankoke baltai mėlynas katafalkas penktadienį per iškilmingą procesiją pervežė Tailando karaliaus Bhumibolo Adulyadejo palaikus iš ligoninės, kurioje jis mirė, į Didžiuosius rūmus, kur žmonės galės atsisveikinti su monarchu, daugelio laikomo tautos tėvu ir pusdieviu.

Tūkstančiai žmonių penktadienį išsirikiavo keliomis eilėmis abiejose kelio, kuriuo buvo vežami velionio karaliaus palaikai, pusėse. Tailandiečiai verkdami demonstravo savo meilę ir atsidavimą monarchui.

Daugelis jų laikė karaliaus portretus, kuriuose jis pavaizduotas pasipuošęs geltonomis regalijomis. Žmonės, neturėję su savimi portretų traukė banknotus iš piniginių, nes ant visų Tailando banknotų taip pat pavaizduotas karaliaus veidas. Kai kurie tailandiečiai ten budėjo visą parą nuo ketvirtadienio.

Tautos tėvas

Dauguma tailandiečių nepažinojo jokio kito valdovo negu Bhumibolas. Jis buvo ilgiausiai pasaulyje – 70 metų – valdęs monarchas. Jo sūnus sosto įpėdinis princas Maha Vajiralongkornas važiavo paskui katafalką geltonu mikroautobusu. Kartu su princu važiavo jo palydovas generolas leitenantas Suthida Vajiralongkornas na Ayudhaya.

Karaliaus palaikai bus pašarvoti Smaragdinio Budos (Pra Kėvo) šventykloje, puošniajame Didžiųjų rūmų komplekse. Dar nenustatyta data, kada jis bus kremuotas pagal budistų ritualus.

„Tai didžiulis praradimas Tailando žmonėms, – sakė biuro darbuotojas Siwanartas Phra-Ananas. – Jo Didenybė amžinai liks tailandiečių širdyse.“

„Tiesiog neturiu žodžių, nes kai gimiau, jis buvo lyg tautos tėvas, kuris mus vienijo, – sakė kita darbuotoja, Siwanee Varikornsakul. – Niekada nesu atsidūrusi tokioje padėtyje. Nežinau ką pasakyti. Mano širdis apmirė.“

Gyvenimas tęsiasi

Penktadienis tapo pirma diena per 70 metų, kai Tailandas gyvena be karaliaus. Maha Vajiralongkornas paprašė daugiau laiko prieš oficialiai perimant sostą, nes jis norįs kartu su tauta gedėti karaliaus. Konstitucija numato, kad nesant karaliaus, valdžią perima Slaptoji Taryba, tačiau situacija, kai valdžios dar neperėmė sosto įpėdinis, nėra išaiškinta.

Vyriausybė šalyje paskelbė nedarbo dieną, o juodai apsirengę piliečiai gedi mirusio monarcho. Tailandiečiai įvairiose šalies vietose – pastatų koridoriuose, liftuose, parduotuvėse – verkia ir taip demonstruoja savo meilę ir atsidavimą Tailandą valdžiusiam Bhumibolui.

Ilgą laiką buvo bijoma, bet nujaučiama, kad rūmai paskelbs apie karaliaus mirtį. Tačiau tauta išliko tvirta ir jos gyvenimas tęsėsi kaip įprasta: dauguma parduotuvių, bankų, turistinių vietų tebedirbo.

Vyriausybė paskelbė vienerių metų gedulą ir 30 dienų atidėjo visus valstybinius ir oficialius renginius. Visgi, kaip ir prognozuota, tokių reikalavimų nebuvo pateikta privačiam sektoriui.

Vyriausybė tik paragino piliečius susilaikyti nuo pramoginių renginių organizavimo visą mėnesį. Greičiausiai tai buvo daroma todėl, kad būtų užtikrinta, kad sukrėsta ekonomika nenukentėtų. Turizmas yra vienas iš pagrindinių Tailando pajamų šaltinių, o pramogos lieka svarbi šio sektoriaus dalis.

Akcijų rinkos, bankai ir Tailando ambasados visame pasaulyje tebėra atidarytos. Akcijų biržų, kurios patyrė spaudimą visą pastarąją savaitę, blogėjant karaliaus sveikatai, indeksai šoktelėjo aukštyn daugiau kaip 4 procentais. Tai rodo pagyvėjusį pasitikėjimą ekonomika.

Televizijos kanalai be perstojo rodo reportažus apie karaliaus gyvenimą. Jis buvo laikomas retu vienybės švyturiu kelis dešimtmečius besitęsiančios sumaišties ir perversmų fone.

Dauguma dabar gyvenančių tailandiečių nepažinojo jokio kito karaliaus ir laikė Bhumibolą savo tėvu ir dievybių įsikūnijimu.

„Sąlyčio taškas“

Nors ir būdamas konstitucinės monarchijos atstovu, jis turėjo didžiulę politinę jėgą ir buvo vienijančiu simboliu per nesibaigiančias Tailando politines krizes. Tačiau pastaraisiais metais, stipriai pašlijus jo sveikatai, jis nesikišo į politinius sukrėtimus, taip pat ir į 2014 metų perversmą, kai į valdžią atėjo kariuomenės vadas Prayuthas Chan-ocha.

„Jo mirtis reiškia, kad Tailando politinė sistema privalo rasti alternatyvų sąlyčio tašką, kuris suvienytų susiskaldžiusius gyventojus“, – sakė Pietryčių Azijos ekspertas Tomas Pepinsky iš JAV Cornellio universiteto.

Jis sakė, kad vienas iš iššūkių, su kuriais susidurs rojalistai – tikimybė, kad monarchijos populiarumas išblės, kai bus karūnuotas Maha Vajiralongkornas, kuris nėra užsitarnavęs tokios pagarbos kaip jo tėvas.

Bhumibolas Adulyadejas įžengė į sostą 1946 metais. Valdant Bhumibolui Tailandas iš neturtingos kaimiškos valstybės tapo viena sėkmingiausių regiono ekonomikų ir išvengė pilietinių karų bei komunistinių perversmų, supurčiusių jo kaimynes.

Monarchas sugebėjo laimėti savo žmonių širdis, karališkąją didybę derindamas su gebėjimu neatitrūkti nuo paprastų žmonių gyvenimo.

Itin gerbiamo Bhumibolo portretai matomi beveik kiekvieno tailandiečio namuose ir darbo vietose. Daugelyje oficialiųjų nuotraukų velionis monarchas matomas lankantis atokius kaimus, į kuriuos jis anksčiau dažnai vykdavo, kad savomis akimis įsitikintų, kaip gyvena jo pavaldiniai.

Tačiau pastaraisiais metais Bhumibolas viešumoje rodydavosi tik sėdintis vežimėlyje ir silpnai mojuodavo savo pavaldiniams. Vėliau, kai jis buvo ilgam hospitalizuotas, liovėsi netgi šie reti pasirodymai.

„Dabar jis danguje ir galbūt iš ten žvelgia į Tailando piliečius, – sakoma premjero Prayutho Chan-ochos pranešime. – Jis buvo karalius, kurį visi mylėjo ir juo žavėjosi. Šio karaliaus viešpatavimas baigėsi, o jo švelnumo nebeįmanoma niekur kitur rasti.“

Karalius paliko 84 metų žmoną karalienę Sirikit. Pastaraisiais metais jos pačios sveikata buvo pašlijusi, tad karalienė irgi retai rodydavosi viešumoje.

Pora susilaukė trijų dukrų – princesės Sirindhorn, kuri yra populiariausia karališkosios šeimos narė po jos velionio tėvo, taip pat princesių Ubolratanos ir Chulabhorn Walailak.

Sirindhorn niekada nebuvo ištekėjusi; Ubolratna – išsiskyrusi su savo vyru amerikiečiu, o jųdviejų dvi dukros gyvena Jungtinėse Valstijose. Chulabhorn taip pat yra išsiskyrusi ir turi dvi dukras.

Susivieniję iš širdgėlos

Kitą dieną po žinios apie karaliaus mirtį tailandiečiai išėjo į Bankoko gatves. 12 mln. gyventojų turinčioje sostinėje tvyrojo liūdna tyla. Daugelis vilkėjo juodus ir baltus drabužius, nes abi šios spalvos Tailande reiškia gedulą.

Vyriausybės institucijos ir valstybinės įstaigos dėl gedulo buvo uždarytos, tačiau kiti verslai ir finansų rinkos buvo atidarytos kaip įprastai.

Akcijų biržų, kurios patyrė spaudimą visą pastarąją savaitę, blogėjant karaliaus sveikatai, indeksai šoktelėjo aukštyn 3,5 procento.

„Man labai liūdna. Gimiau valdant šiam karaliui“, – naujienų agentūrai AFP sakė 49 metų Arunee Sahathongthai. Ji pirko juodas kelnes viename Bankoko turguje ir teigė, kad tailandiečiai „susivienijo iš širdgėlos“.

Kai kurie prisipažino, kad ateitis be Bhumibolo jiems kelia nerimą.

„Tikrai jį mylėjau“, – sakė Arnonas Sangwimanas, 54 metų elektros kompanijos darbuotojas.

„Dabar man baisu, kas gali nutikti su šalies valdymu, režimo pobūdžiu ilguoju periodu“, – pridūrė jis.

„Dviprasmiškumo elementas“

Dauguma tailandiečių nežinojo jokio kito valdovo negu Bhumibolas. Jis buvo laikomas retu vienybės švyturiu kelis dešimtmečius besitęsiančios sumaišties ir perversmų fone.

Tuo tarpu karališkasis princas praleidžia daug laiko užsienyje ir dar turės užsitarnauti savo tėvo turėtą populiarumą namuose.

Tačiau nėra jokių požymių, kad sosto perėmimui gali kilti kliūčių. Ekspertai yra įsitikinę, kad ši pauzė liudija princo pagarbą savo tėvui.

„Galbūt neturėtume per daug įžvelgti (pertraukoje)“, – sakė Tailando monarchijos ekspertas Davidas Streckfussas.

„Visgi mes jau nutolome nuo to, kas turėjo būti normalus sosto perėmimas. Situacijoje jau atsirado dviprasmiškumo elementas“, – pridūrė jis.

Griežti įstatymai, draudžiantys kritikuoti monarchą, slopina detalesnes diskusijas dėl šios jautrios problemos.

2014 metais chunta nuvertė demokratiškai išrinktą Yingluck Shinawatros  vyriausybę ir pareiškė, kad taip norėjo užbaigti dešimtmetį užsitęsusią politinę nesantaiką.

Jos brolis magnatas Thaksinas Shinawatra anksčiau taip pat buvo nuverstas iš vyriausybės vadovo posto per 2006 metų sukilimą. Nuo to laiko užvirė dar įnirtingesnė kova tarp nuversto lyderio šalininkų ir jų varovų, palaikančių karališkąją šeimą bei kariuomenę.

Kadangi tuo metu karalius jau sirgo, kai kurie analitikai mano, kad valdžios perėmimą galėjo iš dalies lemti susirūpinimas dėl netvirtos sosto paveldėjimo padėties, nes Thaksino Shinawatros stovykla gali mėginti ja pasinaudoti.

Valdant Bhumibolui Tailandas iš neturtingos kaimiškos valstybės tapo viena sėkmingiausių regiono ekonomikų ir išvengė pilietinių karų bei komunistinių perversmų, supurčiusių jo kaimynes.

Kartais monarchas įsikišdavo ir numalšindavo dažnai Tailande kildavusį politinį smurtą, tačiau gana dažnai palaimindavo ir kariuomenės organizuojamus perversmus.

Užuojautą dėl monarcho mirties jau pareiškė daugelio šalių lyderiai. Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį velionį karalių pavadino Jungtinių Valstijų „artimu draugu“ ir Tailando pažangos „nenuilstančiu gynėju“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi