Pasaulyje

2016.10.13 20:03

Laikas įveikti nesutarimus dėl Sirijos, sako naujai paskirtasis JT vadovas

BNS 2016.10.13 20:03

Ką tik ketvirtadienį Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi paskirtas Antonio Guterresas pareiškė, kad dabar laikas įveikti nesutarimus dėl to, kaip užbaigti karą Sirijoje.

„Kad ir kokie būtų nesutarimai, dabar svarbiau yra susivienyti; pats laikas kautis už taiką“, – pasakė A. Guterresas, kai iki tarptautinių derybų Sirijos šios krizės tema liko vos dvi dienos.

„Be taikos gyventi nėra prasmės, neįmanomas stabilus vystymasis“, – pažymėjo jis ir savo kalboje paminėjo kad mokydamasis licėjuje domėjęsis istorija.

„Tada aš sužinojau, kad anksčiau visuose karuose būdavo nugalėtojai, – sakė A. Guterresas. – Šiandien – ne taip: matome vien tik pralaimėjusius, ir patys karai atrodo esą begaliniai“.

„Mūsų bendra kolektyvinė pareiga – padaryti galą tokiai padėčiai“, – pabrėžė portugalas.

A. Guterreas pažymėjo, kad laikas stoti prieš teroristus, ir prieš populistus, nes jie „stiprina vienas kitą“ savo ekstremizme. „Jie stiprina vienas kitą, o mes turtime sugebėti kautis su abiem jais ryžtingai“, – nurodė jis.

„Turime būti tikri, kad galime sutraukyti šiuos aljansus tarp visų tų teroristinių grupuočių ar aršių ekstremistų iš vienos pusės, ir populizmo bei ksenofobijos – iš kitos“, – sakė jis.

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja ketvirtadienį oficialiai paskyrė A. Guterresą naujuoju JT generaliniu sekretoriumi, kuris pakeis dabartinį organizacijos vadovą Ban Ki-Mooną.

Atitinkama rezoliucija buvo priimta Generalinėje Asamblėjoje vieningai, be balsavimo.

A.Guterresas skiriamas JT vadovu nuo 2017 metų sausio 1 dienos iki 2021 metų gruodžio 31 dienos.

Manoma, kad 67 metų socialistas, kuris dešimtmetį vadovavo JT pabėgėlių reikalų agentūrai, geriau atliks pasaulio diplomatijos vadovo vaidmenį nei jo pirmtakas Ban Ki-moonas, buvęs Pietų Korėjos užsienio reikalų ministras, kuris traukiasi po dviejų kadencijų šiame poste.

Kelią į šį postą A. Guterresui atvėrė praėjusią savaitę vykęs lemiamas Saugumo Tarybos balsavimas, kuriame 13 iš 15 Tarybos narių palaikė jo kandidatūrą. Prieš jį nebalsavo nė viena iš veto teisę turinčių galingųjų šalių.

Daug kalbų mokantis A. Guterresas žada pertvarkyti šią pasaulinę diplomatinę organizaciją, per daug lėtai reaguojančią į kylančias katastrofas, stiprinti jos taikdariškas pastangas ir žmogaus teisių gynimą.

Naujas JT vadovas paskirtas tokiu metu, kai daug rūpesčių kelia tebevykstantis karas Sirijoje, pabėgėlių krizė ir įnirtingi konfliktai Pietų Sudane bei Jemene.

Maža to, Saugumo Taryba dėl Sirijos atsidūrė aklavietėje, kai per šį savaitgalį buvo atmesti du rezoliucijų projektai, vieną kurių vetavo Damasko sąjungininkė Rusija.