Pasaulyje

2021.10.04 23:01

Klimato kaita subūrė ir religinius lyderius – ragina ieškoti realių sprendimų

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.04 23:01

Popiežius ir kiti religiniai lyderiai bendru kreipimusi paragino kitą mėnesį vykstančios klimato konferencijos dalyvius pasiūlyti realių sprendimų, kaip išsaugoti planetą. Įvairių religijų atstovai dabartinę klimato situaciją vadina „didele grėsme“. Popiežius ne kartą pasisakė už būtinybę kovoti su klimato kaita. Jis taip pat palaikė ir 2015-ųjų Jungtinių Tautų Paryžiaus susitarimą.

Islamo, Judaizmo, Hinduizmo, Budizmo ir kitų pasaulio religijų atstovai pasirašė bendrą kreipimąsi.

Jame – raginimas kitą mėnesį vykstančioje klimato konferencijoje, dar žinomoje kaip „COP26“, priimti skubius sprendimus, kaip mažinti klimato kaitos padarinius ir saugoti gamtą. Raginama imtis veiksmų, kad vidutinė planetos temperatūra nepakiltų daugiau nei pusantro laipsnio. Taip pat norima, kad būtų įsipareigota pasiekti nulinį anglies dvideginio išmetimą.

Religiniai lyderiai ragina spręsti klimato kaitos problemą: dabartinę situaciją vadina „didele grėsme“

„Religiniai lyderiai ir atstovai, ekscelencijos ir mielieji draugai. Dėkoju už buvimą čia, nes tai aiškiai parodo mūsų troškimą gilinti dialogą ir tarpusavyje, ir su mokslininkais“, – kreipėsi popiežius Pranciškus.

Susitikimo dalyvių pasirašytas kreipimasis vėliau įteiktas Italijos užsienio reikalų ministrui, taip pat Glazge vyksiančios klimato konferencijos prezidentui. Aloko Sharmos teigimu, tai stiprus pareiškimas iš lyderių, atstovaujančių trims ketvirtadaliams pasaulio gyventojų.

„Langas spręsti klimato kaitos problemas bei išlaikyti temperatūros rodiklius baigia užsiverti. Tačiau durys dar praviros, dar turime laiko veikti ir labai aišku, kad žmonija atsakinga už visuotinį atšilimą, kurį dabar ir matome“, – pabrėžė „COP26“ prezidentas A. Sharma.

Tačiau su spaudimu susiduria ir privatus, ypač transporto, sektorius. Didžiulius finansinius sunkumus išgyvenusios oro bendrovės, nepaisydamos Kinijos pasipriešinimo, pirmadienį pranešė prisidėsiančios prie kovos su klimato kaita. Tarptautinė oro transporto asociacija, jungianti beveik tris šimtus oro linijų, pranešė įsipareigojanti pasiekti nulinę emisiją iki 2050-ųjų.

„Oro linijos pripažįsta, kad privalo suderinti savo tikslus su Paryžiaus susitarimo tikslais. Taip pat paspartinti planus pagerinti savo aplinkosaugą. Tai didžiulis iššūkis, jis reikalauja didžiulių investicijų. Tačiau svarbiausia, kad dirbtume visi kartu, kad ir kiti prisiimtų įsipareigojimus“, – pabrėžia Tarptautinės oro transporto asociacijos vadovas Willie Walshas.

Iki klimato konferencijos liekant mažau nei mėnesiui, spaudimas lyderiams pasiekti, kad ekonomikos būtų neutralios klimato atžvilgiu vis didėja. Tačiau pasaulyje toliau siaučiant pandemijai, o šalims, jau susiduriančioms su klimato kaitos lemiamomis stichinėmis nelaimėmis, prašant padėti, derybos Glazge tikėtina bus sunkios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt