Pasaulyje

2021.10.18 22:01

Auga pasipriešinimas Kinijos projektams ir skoloms – „Šilko kelias“ užleidžia vietą konkurentams

EurActiv, LRT.lt2021.10.18 22:01

Kaip rodo naujas trečiadienį (rugsėjo 28 d.) paskelbtas tyrimas, tikslinėse šalyse stiprėjant pasipriešinimui ir augant skoloms, plataus masto Kinijos „Juostos ir kelio“ iniciatyva (angl. Belt and Road Initiative (BRI)) praranda pagreitį, užleisdama vietą Pekiną išstumti pasiruošusiems konkurentams. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

„Juostos ir kelio“ iniciatyvą prezidentas Xi Jinpingas pasiūlė 2013 metais, kad pasinaudojant Kinijos finansavimo ir infrastruktūros vystymo galimybėmis, būtų galima „suburti plačią bendrų interesų bendruomenę“ Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje.

Tačiau, kaip rodo JAV įsikūrusio Viljamo ir Marijos koledžo tyrimų laboratorijos „AidData“ tyrimas, Xi Jinpingo „šimtmečio projektas“ šiuo metu užsienyje susiduria su rimtais iššūkiais ir nemenku pasipriešinimu.

„Vis daugiau politikos formuotojų mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse atidėlioja aukščiausio lygio BRI projektus dėl per didelių kaštų, korupcijos ir skolų tvarumo problemų“, – teigia vienas iš tyrimo autorių Bradas Parksas.

„AidData“ duomenimis, 2013–2021 metais Malaizijoje atšauktų projektų bendra vertė siekia 11,58 mlrd., Kazachstane – beveik 1,5 mlrd., o Bolivijoje – daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių.

Kinijos užsienio reikalų ministerija savo pareiškime teigė, kad „ne visos skolos yra netvarios“, ir pridūrė, kad nuo pat BRI pradžios buvo „nuosekliai laikomasi bendrų konsultacijų, bendro įnašo ir bendros naudos principo“.

Be to, jos teigimu, daugelis šalių partnerių pripažįsta, kad iniciatyva turėjo teigiamos įtakos vietos ekonomikos vystymuisi.

„Tvirti“ principai

Glaudžiai su BRI susijusio Kinijos vadovaujamo Azijos infrastruktūros investicijų banko atstovas spaudai He Lingxiao sakė, kad „pagrindiniai BRI principai yra tvirti“.

„Kad šie principai atsispindėtų realioje veikloje, mes pasisakome už aukštus tarptautinius standartus“, – sakė jis.

„AidData“ išanalizavo 13 427 per 18 metų 165 šalyse Kinijos remtus projektus, kurių bendra vertė siekia 843 milijardus JAV dolerių, ir nustatė, kad Pekino metiniai tarptautiniai vystymosi finansavimo įsipareigojimai šiuo metu du kartus viršija analogiškus JAV įsipareigojimus.

Tačiau, anot B. Parkso, dėl pasikeitusios visuomenės nuomonės dalyvaujančioms šalims sunku palaikyti glaudžius ryšius su Pekinu.

Tyrime teigiama, kad vis daugiau Kinijos remiamų BRI projektų stabdoma arba atšaukiama dėl vadinamosios „pirkėjo graužaties“ tokiose tarpusavyje nesusijusiose šalyse kaip Kazachstanas, Kosta Rika ar Kamerūnas.

Paaiškėjus, kad Kinijos skolos daugelyje mažų ir vidutinių pajamų šalių šiuo metu viršija 10 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP), padidėjo kredito rizika.

Tyrimas parodė, kad 35 proc. „Juostos ir kelio“ iniciatyvos projektų temdo korupcijos, darbų saugos pažeidimų, aplinkos taršos ir visuomenės protestų šešėlis.

Birželį JAV paskelbė pradedančios konkuruojančią G7 iniciatyvą, pavadintą „Atstatykime geresnį pasaulį“ (angl. „Build Back Better World“ (B3W)), pagal kurią besivystančioms šalims bus teikiama finansinė parama infrastruktūrai plėtoti.

„B3W padidins pasiūlą infrastruktūros finansavimo rinkoje, todėl nereikėtų nustebti, jei bus atsisakyta kai kurių jau spėjusių pagarsėti BRI projektų“, – sako B. Parksas.

„AidData“ tyrimą finansavo įvairios privačios ir viešos organizacijos, įskaitant „Ford Foundation“ ir JAV Tarptautinės plėtros agentūrą (USAID).

„AidData“ teigia, kad jų tyrimai yra nepriklausomi ir skaidrūs, jų rezultatai nepriklauso nuo finansavimo šaltinio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt