Pasaulyje

2016.10.13 16:41

Vokietijoje reikalaujama paaiškinimo dėl sprogdinimą planavusio siro savižudybės

BNS 2016.10.13 16:41

Vokietijos vidaus reikalų ministras ketvirtadienį pareikalavo atsakingų pareigūnų paaiškinti, kaip kalėjimo kameroje galėjo nusižudyti prieš kelias dienas sulaikytas jaunas siras, nors būta ženklų, kad jis gali pakelti prieš save ranką.

Rolfas Jacobas, kalėjimo, kuriame buvo laikomas 22 metų įtariamasis Jaberas Albakras vadovas, žurnalistams Dresdene sakė, jog prižiūrėtojas praktikantas patikrino kalinio kamerą 19 val. 30 min, o sugrįžęs į ją po 15 minučių rado J. Albakrą negyvą. Savižudybės detalės taip pat atskleistos.

Pasak Saksonijos žemės teisingumo ministro Sebastiano Gemkowo, po pusvalandžio buvo konstatuota J. Albakro mirtis.

R. Jacobas patvirtino pranešimus, kad antradienį J. Albakras sugadino jo kameroje buvusį šviestuvą, tačiau „tai nebuvo interpretuojama kaip bandymas nusižudyti“. Po to elektros tiekimas į kamerą buvo atjungtas, pridūrė jis.

Kalėjimo viršininkas taip pat sakė, kad J. Albakrui patekus į kalėjimą, jo būklę įvertinę pareigūnai pastebėjo polinkį į savižudybę, bet nemanė, kad jis toks didelis.

„To neturėjo įvykti, nors mes padarėme viską, ką galėjome, kad to išvengtume“, – kalbėjo S. Gemkowas.

J. Albakro visuomeninis gynėjas, advokatas iš Dresdeno Alexanderas Hubneris žurnalui „Focus“ taip pat sakė, kad Leipcigo miesto kalėjimo personalas žinojo, jog esama grėsmės, kad jo ginamasis gali pakelti prieš save ranką.

„Esu nepaprastai sukrėstas ir visiškai neturiu žodžių dėl to, kas nutiko“, – sakė jis.

Vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere`as pareiškė, kad J. Albakro mirtis gerokai apsunkins tyrėjų pastangas išsiaiškinti, ar jis turėjo bendrininkų planuojant sprogdinimą, kuriam pavyko užkirsti kelią.

„Dėl to, kas nutiko praėjusią naktį, labai greitai turi būti pateiktas išsamus paaiškinimas“, – sakė ministras visuomeninei televizijai ZDF.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel partijos narys ir saugumo ekspertas Wolfgangas Bosbachas televizijai „N-TV“ sakė, kad, atsižvelgiant į J. Albakro elgesį, jis turėjo būti nuolat stebimas.

„Saivžudybės pavojus buvo žinomas, tai nebuvo tiesiog prielaida“, – pridūrė jis.

Saksonijos žemės pareigūnus jau anksčiau užgriuvo kritikos banga dėl to, kad J. Albakrui pavyko pasprukti nuo policijos, kai ši šeštadienį ruošėsi reidui bute Chemnico mieste, kur jis buvo apsistojęs.

Bute pareigūnai aptiko namudinių sprogmenų ir sprogdintojo liemenę.

Pirmadienį J. Albakras galiausiai buvo sučiuptas Leipcige, kai trys jo tėvynainiai atpažino bėglį, jį surišo ir kreipėsi į policiją

Pernai į Vokietiją atvykusiam J. Albakrui buvo suteiktas prieglobstis. Nuo praėjusio mėnesio jis buvo stebimas Vokietijos vidaus žvalgybos.

Kiek anksčiau trečiadienį Th. de Maiziere`as sakė, kad pernai dėl J. Albakro buvo atliktas saugumo patikrinimas, tačiau nieko įtartina nepastebėta.

„2015 metais buvo patikrinti saugumo pareigūnų turimi duomenys, tačiau nieko įtartina neaptikta, – sakė ministras. – Neaišku, kada jis radikalizavosi.“

Vokiečių pareigūnai sakė manantys, kad J. Albakras buvo susijęs su džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ ir planavo galbūt jau šią savaitę surengti ataką Berlyno oro uoste.

Bėglį sučiupo trys sirai, kuriems buvo suteiktas prieglobstis.

„Jų veiksmai nusipelno pagyrimo ir pripažinimo“, – sakė Th. de Maiziere`as.

Pareigūnai sulaikė dar vieną asmenį, kuris įtariamas dalyvavęs planuojant ataką Berlyne. Vadovaujantis asmens privatumą reglamentuojančiais teisės aktais, paskelbtas tik jo vardas – Khalilis A.

Šis 33 metų siras buvo buto Chemnice, kuriame policija aptiko sprogmenų, nuomininkas. Jis buvo areštuotas savaitgalį kaip slapto susitarimo įvykdyti nusikaltimą bendrininkas.

Pagalbos telefonai:

Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277 I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366 I-VII
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123 I-VII
visą parą
 

Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetas Atsako per dvi dienas
„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.com Atsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per tris dienas

Krizių įveikimo centre (Giedraičių 60 A, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Seksualinio pobūdžio prievartą patyrusios moterys iš visos Lietuvos gali kreiptis tel. 865500775, el. paštu kmd.asoc@gmail.com (teikiama profesionali teisininko,
psichologo pagalbą bei atstovavimas bylose).