Pasaulyje

2016.10.13 11:11

Lenkijos konservatoriai žada nepaisydami protestų siekti abortų uždraudimo

BNS 2016.10.13 11:11

Lenkijos valdančiosios dešiniųjų partijos lyderis trečiadienį pareiškė, jog vis dar tikisi sugriežtinti šalyje galiojančius abortų įstatymus, nors parlamentas praėjusią savaitę atmetė siūlymą uždrausti nėštumo nutraukimą.

„Sieksime, kad net sudėtingi nėštumai, kai vaikas neabejotinai mirs, bus su dideliais apsigimimais, baigtųsi gimdymu, kad kūdikis galėtų būti pakrikštytas, palaidotas ir turėtų vardą“, – Lenkijos naujienų agentūrai PAP sakė konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis Jaroslawas Kaczynskis.

Katalikiškoje Lenkijoje, kur jau dabar galioja vieni griežčiausių Europoje abortų įstatymai, praeitą savaitę dešimtys tūkstančių juodai apsirengusių moterų išėjo į gatves protestuoti prieš siūlymą uždrausti nėštumo nutraukimą.

Tai paskatino parlamentarus po neigiamos Seimo Teisingumo ir žmogaus teisių komiteto išvados atmesti prieštaringai vertinamą teisės akto projektą.

Tačiau J. Kaczynskis interviu PAP sakė, jog neketina nuleisti rankų.

„Stengsimės pasiekti, kad Lenkijoje būtų atliekama gerokai mažiau abortų“, – sakė jis.

Dabar galiojantis įstatymas, kuris buvo priimtas 1993-iaisiais, draudžia nutraukti nėštumą, išskyrus atvejus, kai pastojama po išprievartavimo, nėštumas kelia grėsmę moters sveikatai arba vaisius yra smarkiai apsigimęs.

Prieštaringų vertinimų sulaukęs įstatymo projektas, parengtas piliečių iniciatyva, numatė leisti nutraukti nėštumą tik tuo atveju, kai kyla pavojus moters gyvybei.

Be to, abortą pasidariusioms moterims pagal šį teisės aktą būtų grėsęs laisvės atėmimas, nors teisėjams buvo numatyta teisė neskirti tokios bausmės.

„Dabar Lenkijoje (per metus) atliekama apie tūkstantis legalių abortų, didelis skaičius jų – dėl Downo sindromo“, – sakė J. Kaczynskis.

„Viliamės, kad greitai taip nebebus. Tai yra mūsų tikslas. Tačiau turime tam gerai pasirengti. Taip pat turime įtikinti visuomenę, ypač moteris, ir mes tai padarysime“, – sakė PiS lyderis.

J. Kaczynskis pridūrė, jog, „aišku, kalbama tik apie sudėtingo nėštumo atvejus, kai nėra grėsmės motinos gyvybei ir sveikatai“.

Be legalių abortų Lenkijoje, turinčioje 38 mln. gyventojų, dar apie 100–150 tūkst. moterų kasmet ryžtasi nelegaliai nutraukti savo nėštumą užsienyje.