Pasaulyje

2016.10.12 17:01

Turkija bijo Rusijos ir JAV karo dėl Sirijos

BNS 2016.10.12 17:01

Jeigu karas Sirijoje užsitęs, pasaulis gali nugrimzti į pasaulinį konfliktą, kuriame pasaulio supergalios Rusija ir Jungtinės Valstijos užims priešiškas pozicijas, baiminasi Turkija.

„Jeigu šis jų netiesioginis karas (Sirijoje) tęsis toliau, noriu aiškiai pasakyti, kad Amerika ir Rusija pačios priartės prie karo ribos“, – pareiškė trečiadienį vicepremjeras Numanas Kurtulmusas interviu valstybinei naujienų agentūrai „Anadolu“.

N. Kurtulmusas perspėjo, kad Sirijos konfliktas atvedė pasaulį prie „didelio regioninio arba pasaulinio karo slenksčio“.

Turkija su savo Vakarų sąjungininkėmis ragina Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą atsistatydinti, tačiau Maskva ir Iranas yra pagrindiniai Damasko režimo rėmėjai.

Ankara taip pat priklauso JAV vadovaujamai koalicijai, kurios lėktuvai atakuoja džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ objektus Sirijoje ir nuo rugpjūčio 24 dienos remia opozicijos kovotojus, kurie bando atsiimti džihadistų užimtas teritorijas.

Įtampa Maskvos ir Vašingtono santykiuose labai išaugo praėjusią savaitę, kai JAV pasitraukė iš derybų dėl Sirijos ir apkaltino Rusiją atakomis prieš nuosaikiąją opoziciją.

Pastaruoju metu JAV ir Europos šalių pozicija Rusijos atžvilgiu dėl jos veiksmų Sirijoje griežtėja ir jau imama kalbėti apie sankcijas. Penktadienį JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry paragino pradėti tyrimą prieš Rusiją ir Siriją dėl karo nusikaltimų, susijusių su ligoninių bombardavimu.

Dėl 2014 metais Rusijos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos ir separatistinio konflikto kurstymo Ukrainos rytuose JAV ir Rusijos santykiai yra pašliję labiausiai nuo Šaltojo karo pabaigos. Anksčiau šį mėnesį Rusija pranešė stabdanti bendrus su JAV mokslinius branduolinės energetikos projektus.