Pasaulyje

2016.10.11 21:25

Ar D. Trumpas pajėgus susitvarkyti su depresyvia JAV darbininkų klase?

LRT.lt 2016.10.11 21:25

Rusijos vyrų tikėtina gyvenimo trukmė XX a. dešimtąjį dešimtmetį, kai žlugo Sovietų Sąjunga, smarkiai sumažėjo. Visuomenė visą kaltę suvertė degtinės vartojimui. Amerikos darbininkų klasės baltųjų mirtingumas taip pat smarkiai didėja. Daugelis tai sieja su opiatų vartojimo epidemija. 

Tačiau abiem atvejais simptomai painiojami su priežastimi. Donaldo Trumpo rinkėjus ir posovietinės erdvės vyrus sieja depresyvumas. Jų pasaulis nyksta. Ir to pasaulio sugrąžinti negali niekas, nebent būtų išrasta laiko mašina, dienraštyje „The Financial Times“ rašo Edwardas Luce‘as

Net jei D. Trumpas ir pralaimės lapkričio mėnesį, jis pažadino pavojingą baltųjų protesto nuotaikomis pagrįstą politiką, kuri niekur nedings. Šios grupės simpatijoms D. Trumpo atžvilgiu praktiškai neturi įtakos jokie jo žodžiai ar darbai. Greičiausiai D. Trumpo rinkėjų nepasitenkinimą Respublikonų partijos viršūnėmis tik dar padidins aukšto rango respublikonų pastangos atsiriboti nuo partijos kandidato po to, kai buvo paviešinti įrašai, kuriuose D. Trumpas nepagarbiai kalba apie moteris. 

JAV darbininkų klasės baltųjų padėtis prastėja visais atžvilgiais. Jie yra vieni iš tų, kurie labiausiai nukentėjo nuo didžiausios pajamų nelygybės Amerikoje per šimtą metų. Tai pasakytina ir apie svarbiausią nelygybės rodiklį – gyvenimo trukmę. 1970 m. mažai uždirbančių vidutinio amžiaus vyrų tikėtina gyvenimo trukmė JAV buvo penkeriais metais mažesnė nei to paties amžiaus vidutines pajamas gaunančių vyrų. 1990 m. tas atotrūkis išaugo iki 12 metų. Naujausiais duomenimis, jis sudaro beveik 15 metų.

Nemalonu žinoti, kad padidėjo tikimybė mirti gerokai anksčiau. Dar sunkiau priimti tai, kad galbūt mirsite jaunesni nei jūsų tėvai. Tai prieštarauja tam, kas vakariečiams apskritai ir amerikiečiams konkrečiai atrodo savaime suprantama. JAV revoliucijos laikais tikėtina gyvenimo trukmė buvo 38 metai, 1920 m. ji jau siekė 57 metus, o dabar – 78 metus. Tačiau tikėtina, kad vidutinio amžiaus darbininkų klasės vyrų gyvenimo trukmė mažėja. 

Kas lemia amerikiečiams paprastai nebūdingą pesimizmą šios grupės atžvilgiu? Iš dalies tai, kad daugumos kitų JAV gyventojų gyvenimas klostosi palyginti gerai. Nors ispanakalbių ir afroamerikiečių padėtis vis dar yra prastesnė nei baltųjų, jie pradeda turėdami mažiau. Tačiau jų gyvenimo trukmė didėja, nors ir labai lėtai. O mąstymo būdą lemia būtent proceso kryptis. Tai leidžia paaiškinti, kodėl, palyginti su baltaisiais, visų kitų grupių amerikiečių pesimizmas dėl jų vaikų ateities daug mažesnis. 

Iš dalies tai sietina tiesiog su vienos gyventojų grupės nostalgija. XX a. 6 dešimtmetyje –  Amerikos viduriniosios klasės klestėjimo laikotarpiu – baltieji sudarė absoliučią daugumą,  o 2042 m. jie jau bus viena iš mažumų. XX a. šeštajame dešimtmetyje jie gana neblogai uždirbdavo pragyvenimui dirbdami paprastus darbus. Tačiau dabar tai nebeįmanoma, jei neturi universitetinio išsilavinimo ar labai specializuotų įgūdžių.

Vienas iš šešių JAV darbingo amžiaus darbininkų klasės vyrų neturi darbo. Tai daugiau nei bet kurioje kitoje turtingoje šalyje, išskyrus Italiją. Prinstono universiteto ekonomisto Alano Kruegerio duomenimis, daugiau kaip pusė jų vartoja vaistus nuo skausmo.  Iš jų du trečdaliai – opiatus. Sunku įsivaizduoti tinkamesnę metaforą eskapizmui nei masinis nuskausminamųjų vartojimas. 

D. Trumpo populiarumas tarp darbininkų klasės baltųjų didžiąja dalimi susijęs su pažadu nemažinti valstybės išmokų. Paprastai dauguma respublikonų nori apriboti socialinę apsaugą ir padidinti pensinį amžių, o dėl to išaugtų nelygybė. Nes, jei gyvenate trumpiau, padidinus pensinį amžių išmokų gautumėte mažiau. 

Būtų klaidinga manyti, kad su D. Trumpo pralaimėjimu ateitų galas jo izoliacijos politikai arba kad baigtųsi maištas prieš politinį korektiškumą. Švelniai tariant, D. Trumpas tiesiog nelabai gali tinkamai atstovauti tokiems nusivylusiems amerikiečiams. Be to, jo siūlomas vaistas – atsisakyti JAV inicijuoto globalizmo ir susitelkti pirmiausiai į Amerikos reikalus – gali būti blogesnis už pačią ligą. Tai jo ištikimiausiems rinkėjams pakenktų labiau nei bet kuriai kitai pajamų grupei – eiliniai „Walmart“ prekybos tinklo pirkėjai nukentėtų labiausiai. Be to, jis tikrai nesugebėtų įvykdyti ir kito pažado – vėl atidaryti anglies kasyklas ir pramonės gamyklas. 

Tačiau dėl jo siūlomo mokesčių mažinimo, kurį išties lengva įgyvendinti, smarkiai padidėtų nelygybė, nors būtent pažadai ją mažinti ir lemia respublikonų kandidato populiarumą. Sunku nuspėti, kokie būtų nepavykusio D. Trumpo prezidentavimo padariniai. Tačiau jie tikrai nebūtų teigiami.

Antra vertus, technokratiškų kairiųjų sprendimai irgi neįkvepia pasitikėjimo. Kaip rašo autorius J. D. Vance, valstybės paramos poveikis škotų ir airių kilmės amerikiečių bendruomenėse yra toks pat menkas, kaip ir skurdžiuose afroamerikiečių gyvenamuose JAV miestų kvartaluose. Žinoma, valstybės parama padeda žmonėms išgyventi (kad ir ne taip, kaip anksčiau). Tačiau tai nelabai padeda pakeisti jų gyvenimus. 

D. Trumpo neremiantys konservatoriai taip pat yra teisūs sakydami, kad neturtingi baltieji amerikiečiai neišsivaduoja iš kultūros, kurioje atmetama savigalba, nevertinamas švietimas, o šeimos dažnai yra nedarnios. Prezidentas Barackas Obama kritikuoja afroamerikiečių bendruomenes už neretai jose pasigirstančius priekaištus geriems studentams, kad jie elgiasi kaip baltieji. J. D. Vance'as atkreipia dėmesį į tai, kad ir škotų bei airių kilmės amerikiečių bendruomenėse „moksliukai“ yra atstumiami kaip keistuoliai.

Kokia programa padėtų išspręsti šias problemas? Jei Amerika būtų Singapūras, ji greičiausiai mėgintų žmones apgyvendinti bendruomenėse, kuriose gyvena įvairių pajamų gyventojai. Nes kuo arčiau esate sėkmingesnių gyventojų grupių, tuo didesnės jūsų galimybės padaryti pažangą. Tačiau socialinė inžinerija – tironijos bruožas. JAV yra demokratinė valstybė. Geroji naujiena yra ta, kad laisvė išliks vienu iš pamatinių amerikiečių visuomenės principų. Tačiau tų, kuriems nepasisekė, šalyje yra pakankamai daug, todėl chaosas JAV politikoje gali būti ilgalaikis. D. Trumpo Amerika gyvuos dar ilgai po to, kai nuo scenos nueis atgrasusis jos vėliavnešys.