Pasaulyje

2021.09.29 09:59

„Youtube“ blokavo Kremliaus ruporo RT kanalus, Maskva grasina uždrausti platformą

atnaujinta 14.02
LRT.lt, ELTA, BNS2021.09.29 09:59

„Youtube“ platforma blokavo du Rusijos kontroliuojamos „žiniasklaidos“ priemonės RT kanalus vokiečių kalba. Tinklas taip pasielgė, nes kanalai skleidė klaidinančią informaciją apie COVID-19 ir skiepus. Rusijos ryšių reguliavimo tarnyba „Roskomnadzor“ grasina, kad jei draudimas nebus atšauktas, „Youtube“ bus blokuotas visoje Rusijoje.

„Youtube“ pranešė laikinai blokuojantis RT DE ir „Der Fehlende Part“ (liet. Trūkstama dalis) kanalus, nes jie pažeidė platformos taisykles. Iš pradžių buvo blokuotas tik RT DE, bet tada draudžiamą turinį mėgintą publikuoti antrajame kanale, todėl jis taip pat buvo blokuotas.

„Youtube“ nurodė neleidžianti skelbti turinio, kuris „prieštarauja vietos sveikatos apsaugos pareigūnams arba Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) medicininei informacijai apie COVID-19“.

RT vyr. redaktorė Margarita Simonyan sukritikavo tokį sprendimą ir paragino Maskvą uždrausti visus Vokietijos žiniasklaidos kanalus Rusijojea, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Trečiadienį „Roskomnadzor“ paskelbė, kad jei „Youtube“ neatšauks draudimo, platforma bus užblokuota visoje Rusijoje.

„Youtube“ yra populiari tarp Rusijos naudotojų, todėl Kremlius jau kurį laiką bando pažaboti tinklo turinį, ragina Rusijos vartotojus pereiti prie rusiškų vaizdo įrašų talpinimo alternatyvų. Per rugsėjį vykusius Dūmos rinkimus Maskvos spaudimui jau pasidavė „Google“ ir „Apple“, kurios iš savo platformų pašalino opozicionieriaus Aleksejaus Navalno komandos sukurtą išmaniojo balsavimo programėlę. Manoma, kad Kremlius pagrasino suimti ir įkalinti Rusijoje dirbančių Vakarų technologijų kompanijų darbuotojus.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas apkaltino „YouTube“ cenzūra. Toks žingsnis žengtas didėjant užsienio technologijų milžinių ir Kremliaus priešpriešai.

„Yra ženklų, kad pažeisti Rusijos Federacijos įstatymai – pažeisti gana šiurkščiai, nes... tai susiję ir su cenzūra, ir su trukdymu skleisti informaciją žiniasklaidoje“, – žurnalistams pareiškė D. Peskovas.

Pasak jo, šiuo atvejų taikytini Rusijos įstatymai, nes blokuoti kanalai – „RT DE“ ir „Der Fehlende Part“ – yra rusų kompanijos padaliniai, nors ir veikiantys Vokietijoje.

„Negalime ir nereikia atmesti galimybės imtis priemonių, kad priverstume šią platformą laikytis mūsų įstatymų, – sakė D. Peskovas. – Be abejo, tolerancija tokiems įstatymo pažeidimams turi būti nulinė.“

Vokietija perspėja nekerštauti

Vokietijos Vyriausybė trečiadienį teigė neturėjusi nieko bendra su „YouTube“ sprendimu užblokuoti Rusijos valstybinio transliuotojo RT kanalus vokiečių kalba ir perspėjo dėl galimo keršto prieš vokišką žiniasklaidą Rusijoje.

„Kiekvienas, raginantis imtis tokių atsakomųjų veiksmų, nerodo turįs gerus santykius su žiniasklaidos laisve“, – reporteriams Berlyne sakė kanclerės Angelos Merkel atstovas Steffenas Seibertas, pridurdamas, kad „YouTube“ veiksmai „nėra valstybės priemonė“.

„Vokietijos vyriausybė neturi su tuo nieko bendra“, – teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt