Pasaulyje

2016.10.07 19:36

Suomija ir Estija kaltina Rusiją oro erdvės pažeidimais

BNS 2016.10.07 19:36

Suomija ir Estija penktadienį apkaltino Rusiją, kad šios lėktuvai pažeidė jų oro erdvę, kai Šiaurės ir Baltijos šalių gynybos ministrai susitiko su JAV gynybos pareigūnu aptarti vis didėjančio susirūpinimo dėl saugumo šiame regione.

„Rusijos SU-27 pažeidė Estijos oro erdvę; iškviestas (Rusijos) ambasadorius“, – parašė tviteryje Estijos nuolatinis atstovas NATO.

Suomija, kuri nėra NATO narė, taip pat pranešė, kad du rusų SU-27 naikintuvai ketvirtadienį atskirais atvejais įskrido į Suomijos erdvę į pietus nuo pajūrio miesto Porvo.

Maskva tuoj paneigė Suomijos kaltinimus.

„Vienas „Sukhoi-27“ lėktuvas atliko planuotą treniruočių skrydį virš neutralių vandenų Suomijos įlankoje 2016-ųjų spalio 6 dieną ir nenukrypo nuo nurodytos skrydžio trasos“, – pareiškė Rusijos gynybos ministerija pranešime spaudai.

Šie pažeidimai įvyko Helsinkyje lankantis JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojui Robertui Workui, atvykusiam susitikti su savo kolegomis iš Šiaurės ir Baltijos šalių.

„Tik viena galiu pasakyti – tai tampa labiau norma negu išimtimi... Nenorėčiau spėlioti dėl (šių incidentų) laiko, – sakė jis žurnalistams. – Tai prasti manevrai, nesaugūs ir neprofesionalūs“.

Suomija ir Švedija, nebūdamos NATO narės, stiprina savo bendradarbiavimą su JAV, nerimaujant dėl padidėjusio karinio Rusijos aktyvumo Europos šiaurėje.

Anksčiau Švedija nusprendė prisidėti prie Latvijoje įsikūrusios Aljanso strateginės komunikacijos kompetencijos centro (STRATCOM) veiklos, Baltijos jūros regione padidėjus įtampai su Rusija. Rugsėjį Švedija paskelbė grąžinsianti kariuomenę į savo didžiausią salą – Gotlandą.

Tuo tarpu Suomija jau yra 2015 metais įkurto STRATCOM partnerė. Šis centras buvo įkurtas padidėjus nuogąstavimams, kad Kremlius daro įtaką didelei Latvijos etninių rusų bendruomenei, įsiplieskus Ukrainos krizei.