Pasaulyje

2021.09.28 18:22

Sprogimas Geteborge galėjo įvykti dėl nusikalstamo motyvo

BNS2021.09.28 18:22

Švedijos Geteborgo mieste antradienio rytą įvykusį sprogimą daugiabutyje, per kurį sužeista 16 žmonių, galėjo sukelti nusikalstama veikla, pranešė pareigūnai.

Pasak pagalbos tarnybų, šis sprogimas nėra panašus į atsitiktinį nelaimingą atvejį šalyje, pastaraisiais metais patyrusioje dešimtis su nusikaltėlių gaujomis siejamų sprogimų ar bandymų sprogdinti.

Televizijos reportažuose buvo matyti, kad į įvykio vietą Geteborgo centre suvažiavo daugybė greitosios pagalbos automobilių ir ugniagesių mašinų, iš pastato veržiantis tirštiems dūmams.

„Akivaizdu, kad nusikaltimo versija negali būti atmesta“, – sakė vidaus reikalų ministras Mikaelis Dambergas per bendrą spaudos konferenciją su ministru pirmininku Stefanu Lofvenu.

S. Lofvenas, kurio vyriausybė pastaraisiais metais sulaukė kritikos dėl augančio organizuotų gaujų nusikalstamumo, žurnalistams sakė, jog nenori „spėlioti“ sprogimo kilmės.

„Visi turėtų žinoti, kad visuomenė visada yra stipresnė už nusikalstamumą“, – sakė jis per spaudos konferenciją.

Kaip rašo vietos laikraštis „Goteborgs Posten“, name, kuriame įvyko sprogimas, gyveno policijos pareigūnas, neseniai davęs parodymus didžiulėje nusikalstamos gaujos teismo byloje antrame didžiausiame Švedijos mieste.

„Suprantama, mes tai įvertinsime“, – sakė pareigūnas, kurio pavardė neskelbiama.

Maždaug 5 val. ryto (6 val. Lietuvos laiku) įvykusio sprogimo, kuris sukėlė gaisrą, priežastis kol kas nežinoma, naujienų agentūrai AFP nurodė policija.

„Šiuo metu teritorija uždaryta, vyksta gelbėjimo operacija“, – sakė Švedijos vakarinio regiono policijos atstovas Hansas-Jorgenas Ostleris praėjus kelioms valandoms po sprogimo.

Kai tik vieta bus saugi, bus pradėtas techninis tyrimas sprogimo ir gaisro priežasčiai nustatyti, pridūrė jis.

Gaujų nusikalstamumas

Gelbėjimo operacijos vadovas Johnas Pile AFP sakė, kad nors dar reikia atlikti tyrimą, „sprogimas gyvenamajame name ar sprogimas apskritai paprastai neįvyksta dėl natūralių priežasčių“.

Į didžiausią Geteborgo universitetinę ligoninę atvežta 16 per sprogimą ir gaisrą sužeistų žmonių, sakė atstovė Ingrid Fredriksson. Ji pridūrė, kad dar gali būti atvežta ir daugiau sužeistųjų.

Keturių sužeistųjų – trijų moterų ir vyro – būklė sunki, sakė atstovė.

Daugiabučio gyventojai transliuotojui TV4 pasakojo, kad pastatui padaryta didžiulė žala.

Žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad kai kuriuos gyventojus iš balkonų išgelbėjo kopėčiomis užlipę ugniagesiai, o kiti gyventojai žemyn leidosi surištomis paklodėmis.

Švedija jau daug metų bando pažaboti augantį nusikalstamumą, siejamą su organizuotomis gaujomis. Šiaip jau ramioje, 10,3 mln. gyventojų turinčioje šalyje padaugėjo nusikaltimų, kai nušaunama žmonių ar susprogdinama bombų.

2020 metais policija užregistravo 107 sprogdinimus ir 102 bandymus ar ketinimus susprogdinti bombas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt