Pasaulyje

2016.10.07 17:06

Estų žiniasklaida: į Kaliningradą gabenama raketų sistema „Iskander“

LRT.lt2016.10.07 17:06

Estijos žiniasklaida, remdamasi patikimais šaltiniais vyriausybėje, praneša, kad į Kaliningrado srities uostą gabenama taktinių balistinių raketų sistema „Iskander M“. Lietuvos Krašto apsaugos ministerija (KAM) pranešimų apie tai nekomentuoja.

Naujienų portalas news.err.ee pranešė, kad sistema iš Rusijos Ust Lugos uosto atkeliauja automobilių ir traukinių keltu. Laivas, pavadintas „Ambal“, Baltijos jūroje juda Kaliningrado srities link, kur jis turėtų atvykti dar šiandien.

Estijos gynybos ministras Hannesas Hanso, šalies žiniasklaidos paprašytas patvirtinti šį faktą, teigė, kad ministerija „turi savų šaltinių, kurie atsakys į šį klausimą“. 

„Tačiau tai tiesa, kad mes turime priežastį laikyti savo akis atmerktas ir oro erdvėje, ir ant vandens, ir visur kitur“, – sakė ministras.

Teigiama, kad yra realu, jog su šiuo veiksmu yra susijęs ir ketvirtadienio įvykis, kai Rusijos karinis orlaivis Su-27 pažeidė Estijos oro erdvę. Dėl pastarojo incidento Rusijos ambasadorius buvo iškviestas į Estijos užsienio reikalų ministeriją pasiaiškinti.

Laivo lokacija penktadienio popietę. Marinetraffic nuotr.

Lietuvos KAM nekomentuoja

Lietuvos krašto apsaugos ministerija penktadienį atsisakė detaliau komentuoti Estijos žiniasklaidos pranešimus apie Rusijos „Iskander“ raketų gabenimą į Karaliaučiaus sritį, tačiau pridūrė, kad Rusijos kariniai manevrai jau kurį laiką kelia nerimą.

„Netikėti kariniai patikrinimai, ginkluotės kaupimas Kaliningrado srityje ir jau nekartą išsakyti Rusijos planai dėl raketų „Iskander“ dislokavimo mums visada kėlė nerimą ir susirūpinimą. Tai neprisideda prie pasitikėjimo ir saugumo atmosferos kūrimo“, – BNS sakė krašto apsaugos ministro atstovas spaudai Vaidotas Linkus.

„Mūsų valstybės atitinkamos institucijos nuolatos keičiasi žvalgybine informacija su kitomis NATO valstybėmis ir atidžiai seka situaciją šalia mūsų ir viso Aljanso sienų. Žvalgybinės informacijos mes nekomentuojame“, – pridūrė ministro atstovas.

Šiemet kovą paskelbtoje ataskaitoje Lietuvos karinė žvalgyba nurodė, kad viešojoje erdvėje dažnai svarstomas galimas operacinių–taktinių raketų kompleksų „Iskander“ dislokavimas Karaliaučiaus srityje Lietuvai potencialiai pavojingesnis dėl jo panaudojimo trikdant NATO sąjungininkų veiksmus regione, o taikiniams naikinti Lietuvos teritorijoje šį kompleksą panaudoti nėra būtinybės, nes tam teoriškai pakaktų jau esamų pajėgumų.

Gynybos ekspertas Aleksandras Matonis „Facebook“ priminė, kad šių balistinių raketų „paviršius–paviršius“ sistemos veikimo nuotolis siekia 400 km. Jos gali būti ginkluotos branduolinėmis taktinėmis galvutėmis. „Iskander M“ įvardijamos kaip pagrindinė puolamoji priemonė bandant sunaikinti karinius ir civilinius objektus. 

Anot eksperto, apie ketinimus pakeisti senesnes taktines sistemas „Točka U“ (nuotolis iki 250 km) Kaliningrade dislokuotuose Rusijos kariuomenės daliniuose pirmąkart paskelbė dar prezidentas Dmitrijus Medvedevas.