Pasaulyje

2016.10.10 20:16

Karas Jemene – Sirijos konflikto šešėlyje

LRT.lt2016.10.10 20:16

Subombarduota dešimtys mokyklų ir ligoninių. Užsienio valstybių karinės oro pajėgos vykdo mirtinus antskrydžius. Dėl politinio chaoso susiformavo vakuumas, kuriuo naudojasi tokios grupuotės kaip „Islamo valstybė“, o apsiaustų sukilėlių valdomų teritorijų nepasiekia žūtbūt reikalinga pagalba.

Galima pamanyti, kad čia kalbama apie karo niokojamą Siriją, tačiau tai – apie Jemeną, kuriame vykstantis civilinis karas, Jungtinių Tautų teigimu, sukėlė tikrą humanitarinę katastrofą. Kitaip nei Sirijos atveju, pasaulis iš esmės nekreipia dėmesio į konfliktą, dėl kurio milijonams būtina pagalba, o daugelis bendruomenių atsidūrė ant bado ribos. Todėl šis konfliktas dažnai vadinamas užmirštu karu, CNN straipsnyje teigia žurnalistai Hakimas Almasmari ir Angela Dewan.

„Turbūt tai viena iš didžiausių krizių pasaulyje, tačiau tai nebyli krizė visų užmiršto karo sąlygomis“, – CNN sakė Jungtinių Tautų humanitarinių operacijų koordinatorius Jemene Jamie McGoldrickas. Jo teigimu, šalies sveikatos apsaugos sistema visiškai žlugo, daug vaikų miršta tylia mirtimi, o medicinos įstaigos nuolat atakuojamos iš oro.

Aukomis tapę vaikai

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo konflikto pradžios 2015 m. žuvo apie 10 000 žmonių. Neabejotina, kad siaubingos išbadėjusių vaikų nuotraukos yra iškalbingiausi karo Jemene vaizdai. Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) ataskaitoje teigiama, kad šiuo metu šalyje maisto trūksta 1,5 milijono vaikų, iš jų 370 000 badauja. Maža to, laikraščio „Yemen Post“ duomenimis, išpuoliai surengti prieš 178 mokyklas.

Scanpix/Reuters nuotr.

„Konflikto Jemene sukeltos humanitarinės krizės mastas yra šokiruojantis. Apskaičiuota, kad 21,2 milijono žmonių, arba beveik 80 proc. visų gyventojų, būtina humanitarinė pagalba. Beveik pusė iš jų yra vaikai“, – teigė UNICEF atstovė Jemene Meritxell Relano.

Apie karą

Konfliktas prasidėjo 2015 m. pradžioje, kai Jemeno šiaurėje gyvenančių hučių sukilėliai nuvertė JAV remtą šalies valdžią, vadovaujamą prezidento Abdu Rabbu Mansouro Hadi, ir užėmė sostinę Saną. Krizė greitai peraugo į daugiašalį karą, kuriame dalyvauja ir kitos chaoso sąlygomis sustiprėjusios hučių priešininkės – grupuotės „Al Qaeda“ ir „Islamo valstybė“. Kaimyninės Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, siekdama paremti oficialiąją valdžią, praėjusių metų kovo mėnesį pradėjo oro išpuolius.

Mirtinas išpuolis per religinę šventę

Nuo tada, kai žlugo rugpjūčio mėnesį Kuveite vykusios taikos derybos, Saudo Arabijos vadovaujama koalicija suaktyvino oro išpuolius, nepaisant žmogaus teisių organizacijų kritikos, kad be jokių skrupulų vykdomi bombardavimai gali būti vertinami kaip karo nusikaltimai, ypač atsižvelgiant į tai, kad per išpuolius dažnai nukenčia civiliai.

Scanpix/AFP nuotr.

Vienos iš didžiausių musulmonų religinės šventės Eid al-Adha išvakarėse koalicijos pajėgos subombardavo grupę ūkininkų, kurie kasė šulinį sukilėlių valdomoje vietovėje į šiaurę nuo Sanos. Per išpuolį žuvo 48 žmonės, įskaitant gelbėtojus ir vaikus. Įvykio liudininku tapęs vietos gyventojas Abdulas Malikas Ali Wajeehas neteko pusbrolio, mėginusio gelbėti tuos, kurie atsidūrė po griuvėsiais po pirmojo antskrydžio. „Jau ne pirmą kartą Saudo Arabijos oro pajėgos atakuoja gelbėtojus, ir žmonės žino, kad tai gali įvykti. Tačiau juk negali žiūrėti, kaip žūsta artimieji, ir nieko nedaryti“, – sakė jis.

Išpuolis susilaukė tarptautinės žiniasklaidos dėmesio po to, kai Jungtinės Tautos išplatino pareiškimą, kuriame išreiškė didelį susirūpinimą dėl nesiliaujančių išpuolių prieš civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą ir pavadino tai vienu iš baisiausių išpuolių konflikte. Oficialiųjų šaltinių gautais duomenimis, per antskrydžius, surengtus dar po savaitės, žuvo dar bent 69 civilių, tačiau apie šiuos išpuolius žiniasklaida nepranešė.

Nesulaukia žiniasklaidos dėmesio

Apskritai apie konfliktą Jemene tarptautinę bendruomenę pasiekia mažai informacijos. „Tai sudėtingas ir chaotiškas konfliktas, apie jį tinkamai informuoti yra sunku, be to, sunku atskirti geruosius nuo blogųjų, – teigė Londone įsikūrusio tarptautinių santykių instituto „Chatham House“ bendradarbis Peteris Salisbury. – Per karą į Jemeną patekti labai sudėtinga, patekus labai nelengva keliauti. Visa tai yra brangu, tad laisvai samdomų žurnalistų nėra daug, o parengta medžiaga dienraščių redaktorius sudominti sunku“.

Labai rizikingas žaidimas

Atrodo, kad informavimo apie konfliktą stoka atspindi menką tarptautinės bendruomenės domėjimąsi tuo, kas vyksta šioje šalyje.

„Karas Jemene vis dar yra regioninis konfliktas, nes kitos konflikto šalys neturi jokios reikšmingesnės paramos tarptautiniu mastu. Nei amerikiečiai, nei Jungtinė Karalystė neturi jokių strateginių interesų Jemene, todėl jie nusprendė paremti Saudo Arabiją. Jemene jiems svarbiausia užtikrinti, kad Saudo Arabija galėtų siekti savo tikslų, ir palaikyti tam tikrą stabilumą Persų įlankoje“, – tvirtino P. Salisbury.

Nepriklausomas tyrimas

Šiuo metu posėdžiaujančioje Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje pasigirdo raginimų atlikti nepriklausomą Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos ir hučių – konflikto šalių, kurios abi kaltinamos karo nusikaltimais, – veiksmų tyrimą.

Šie raginimai suintensyvėjo, kai Saudo Arabijos vadovaujama koalicija birželio mėnesį buvo išbraukta iš Jungtinių Tautų juodojo sąrašo, nors iki tol ji buvo kaltinama dėl šešiskart išaugusio vaikų žūčių skaičiaus. Vienas Jungtinių Tautų pareigūnas teigė CNN, jog Saudo Arabijos valdžia darė didelį spaudimą Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui Ban Ki-Moonui, kad šalis būtų išbraukta iš minėtojo sąrašo, nors Saudo Arabija tokius kaltinimus neigia.
 
 
Scanpix/Reuters nuotr.
 
Rijadas kaltina hučių sukilėlius, kad šie į karo veiksmus įtraukia vaikus. Po antskrydžio, per kurį žuvo bent 14 vaikų, Saudo Arabijos atstovai tvirtino CNN, kad taikinys buvo hučių karinė stovykla.
 
Saudo Arabijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Abdallah Al-Mouallimi teigė, kad dalis JT ataskaitoje pateiktos informacijos buvo netiksli ir kad Jungtinėms Tautoms buvo pasiūlyta į Rijadą atsiųsti ekspertus aptarti ataskaitos. „Darysime viską, kas nuo mūsų priklauso, kad sumažintume aukų skaičių“, – sakė jis.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.