Pasaulyje

2016.10.07 14:50

Nobelio taikos premija skirta Kolumbijos prezidentui

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2016.10.07 14:50

Norvegijos sostinėje penktadienį paskelbta, kad  Nobelio taikos premija atiteko Kolumbijos prezidentui Juanui Manueliui Santosui už pastangas nutraukti jau pusę šimtmečio jo šalį krečiantį konfliktą su marksistų sukilėlių grupuote FARC, penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.

Jis tapo jau 15-uoju prestižinę Nobelio taikos premiją pelniusiu pareigas einančiu valstybės arba vyriausybės vadovu.

Be to, jis tapo antruoju Kolumbijoje gimusiu Nobelio premijos laureatu po rašytojo Gabrielio Garcios Marquezo, 1982 metais pelniusio Nobelio literatūros premiją.

Per ceremoniją Osle gruodžio 10 dieną laureatui bus įteiktas auksinis medalis ir diplomas; laureatas taip pat gaus 8 mln. Švedijos kronų (834 tūkst. eurų) piniginį prizą.

Švedų pramonininkas Alfredas Nobelis yra įpareigojęs savo įsteigtos premijos komitetą skirti šį apdovanojimą „žmogui, kuris daugiausiai nuveikė arba atliko geriausią darbą dėl brolybės tarp tautų, nuolatinių armijų panaikinimo arba sumažinimo, taip pat už taikos kongresų rengimą ir skatinimą“.

Nobelio komitetas šio priesako interpretaciją ilgainiui keitė, išplėsdamas taikos stiprinimo pastangų sąvoką, kuri dabar apima pastangas pagerinti žmogaus teisių padėtį, taip pat kovą su skurdu ir aplinkos taršos mažinimą.

Praeitų metų Nobelio premiją laimėjo Tuniso nacionalinio dialogo ketvertas, kuris po pirmosios ir sėkmingiausios Arabų pavasario revoliucijos atvėrė kelią į taikų dialogą tarp piliečių.

Vadinamosios Nobelio ekonomikos premijos, teikiamos nuo 1968 metų, laureatai bus paskelbti pirmadienį, o apdovanojimas už nuopelnus literatūros srityje – vėliau ateinančią savaitę.

Nobelio komitetas iki paskutinės akimirkos laikė paslaptyje, kam atiteks šis prizas – to nežinojo net patys kandidatai. Juos pastaraisiais metais galėjo siūlyti vyriausybių ar universitetų atstovai, taip pat jau esami laureatai. 

Žiniasklaida tarp tikėtinų kandidatų buvo įvardijusi Teherano branduolinės programos derybininkus, Kolumbijos konfliktą sureguliuoti siekiančius asmens, ar Sirijoje veikiančią „Baltųjų šalmų“ organizaciją, kurios savanoriai iš griuvėsių gelbsti sužeistuosius. Taip pat tarp kandidatų buvo įvardijamas taiką propaguojantis Popiežius Pranciškus, Amerikos paslaptis paviešinęs Edwardas Snowdenas, Rusijos žmogaus teisių aktyvistė Svetlana Ganuškina ar visi Graikijos Lesbo salos gyventojai, kurie pabėgėliams dažnai padeda pirmieji. Tai – tik dalis viešai įvardytų kandidatų, jų šiemet buvo rekordiškai daug – 376.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.