Pasaulyje

2021.09.28 12:52

Prancūzija paskelbė savo naują karinį aljansą – Graikija pirks tris prancūziškas fregatas

ELTA2021.09.28 12:52

Graikijai ir Prancūzijai sudarius naują dvišalę „strateginę partnerystę“, skirtą apginti bendrus interesus Viduržemio jūroje, Atėnai nusipirks iš Paryžiaus tris fregatas, antradienį pranešė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Naujasis susitarimas žymi „drąsų pirmąjį žingsnį Europos strateginės autonomijos link“, per pasirašymo ceremoniją Eliziejaus rūmuose, kurioje dalyvavo Graikijos premjeras Kyriakos Mitsotakis, teigė E. Macronas.

Jis pavadino Atėnų sprendimą įsigyti „Belharra“ fregatas pasitikėjimo Prancūzijos gynybos pramone ženklu, vyraujant konkurencijai su JAV grupe „Lockheed Martin“, skelbė žiniasklaidos priemonės.

Susitarimu taip pat siunčiamas Prancūzijos ženklas, kai pastaroji šalis prarado multimilijardinę povandeninių laivų pardavimo sutartį su Australija, kuri savo ruožtu paskelbė vietoje to pasirašysianti susitarimą dėl branduoline energija varomų povandeninių laivų su Jungtinėmis Valstijomis.

E. Macronas jau kurį laiką teigia, kad Europa turi plėtoti nuosavus gynybos pajėgumus ir mažinti priklausomybę nuo JAV.

„Šiandien yra istorinė diena Graikijai ir Prancūzijai. Nusprendėme išplėsti savo dvišalį bendradarbiavimą gynybos srityje“, – teigė K. Mitsotakis. Anot jo, šis susitarimas apima „dvišalę paramą“ ir „bendrus veiksmus visais lygmenimis“.

Daugiau detalių apie susitarimą nepateikiama.

K. Mitsotakis pridūrė, kad susitarimas su Prancūzija neturės įtakos diskutuojamam Graikijos ir JAV susitarimui dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, nepaisant tarp ES ir Vašingtono įsiplieskusios įtampos dėl povandeninių laivų pardavimo Australijai sutarties.

E. Macronas taip pat pažadėjo, kad JAV–Australijos susitarimas nepaveiks Prancūzijos strategijos Indijos ir Ramiojo vandenyno regione, kur Kinija, to neslėpdama, siekia daryti didelę karinę įtaką.

„Šiame regione gyvena 1 mln. mūsų piliečių, ir ten dislokuota daugiau kaip 8 tūkst. karių“, – teigė E. Macronas. Tačiau prezidentas pridūrė, kad europiečiai turi „liautis buvę naivūs“ geopolitinių varžybų klausimu, ir patvirtino, kad prieš tai konsultacijų iškviestas Prancūzijos ambasadorius Vašingtone trečiadienį sugrįš į darbą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt