Pasaulyje

2021.09.28 11:56

Meksika švenčia 200 metų nepriklausomybės

ELTA2021.09.28 11:56

Meksika pirmadienį minėjo 200-ąsias šalies nepriklausomybės nuo Ispanijos metines, sostinės centrinėje aikštėje šaudė fejerverkai, vyko teatro ir pirotechnikų pasirodymai. Renginiui Meksiko Zokalo aikštėje, kadaise buvusios actekų imperijos širdyje, vadovavo prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras.

„Tai, ką patyrėme tą dieną, prieš 200 metų, visiems laikams žymėjo mūsų politinį atsiskyrimą nuo Ispanijos“, – sakė AMLO, šia santrumpa vadinamas prezidentas.

Daug valstybių siuntė sveikinimo žinutes, tarp jų – JAV prezidentas Joe Bidenas, patikinęs, kad jo šalis „neturi artimesnio draugo nei Meksika“.

Popiežiaus Pranciškaus sveikinimuose pripažįstamos katalikų Bažnyčios „nuodėmės“ Meksikoje.

AMLO kelis kartus prašė Ispanijos vyriausybės ir Vatikano atsiprašyti už „žudynes ir priespaudą“ kolonizuojant ir evangelizuojant Meksikos vietos tautas.

„Abu mano pirmtakai ir aš prašėme atleidimo už asmenines ir socialines nuodėmes“, – rašė popiežius Pranciškus.

Per ceremoniją, ribojant lankytojų skaičių dėl COVID-19 pandemijos, organizatoriai pasitelkė teatrą, ekranus ir pirotechniką šalies istorijai iki ispanų pasirodymo iliustruoti, įskaitant nepriklausomybės karą. Šis pastatymas yra dalis renginių, kuriuos Meksikos vyriausybė organizuoja 700-osioms actekų sostinės įkūrimo ir 500-osioms Ispanijos užkariavimo metinėms paminėti.

Dauguma meksikiečių yra mišrios europietiškos ir vietos kilmės, jų jausmai dėl smurto, įvykdyto per užkariavimą, primetusį šaliai kultūrą, kalbą ir religiją, yra prieštaringi.

Per pirmadienio šventę Italijos generolas Roberto Riccardi buvo apdovanotas Actekų Ereliu, aukščiausiu apdovanojimu, suteiktu užsieniečiui Meksikoje, už jo darbą atgaunant archeologines vertybes. Nuo 2018 m. į šalį buvo grąžinti 5746 istoriniai artefaktai, daugiausia archeologiniai, pranešė AMLO.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt