Pasaulyje

2021.09.28 11:48

Lenkija teigia dar nenusprendusi, ar prašyti kompensacijos iš Vokietijos dėl nacių nusikaltimų

ELTA2021.09.28 11:48

Lenkijos valdžia kol kas nepriėmė politinio sprendimo reikalauti atlyginti žalą už nacistinės Vokietijos nusikaltimams Antrojo pasaulinio karo metais. Tai antradienį rytinėje radijo stoties „Er-em-ef“ (RMF) laidoje pareiškė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Marcinas Pshidachas.

„Kol kas nėra politinio sprendimo šiuo klausimu“, – sakė jis, pabrėžęs, kad vyriausybė laukia, kol bus paskelbtas pranešimas, rengiamas Lenkijos Sejme.

„Be jokios abejonės, istorijos požiūriu Vokietija padarė didžiulius nusikaltimus Lenkijos teritorijoje, sunaikinusi lenkų elitą, Lenkijos infrastruktūrą. Ar turime moralinę teisę reikalauti žalos atlyginimo? Esu įsitikinęs, kad turime“, - sakė M. Pshidachas.

Žalos atlyginimo tema Lenkijoje diskutuojama nuo 2018 metų liepos, kai partijos „Teisė ir teisingumas“ lyderis Jaroslawas Kaczynskis pareiškė, kad šalis niekada neatsisakė kompensacijos iš Vokietijos. Tuometis krašto apsaugos ministras Anthony Macherewiczius per Lenkijos televiziją sakė, kad teisiniu požiūriu Varšuva turi visas priežastis reikalauti kompensacijų iš Berlyno. Lenkijos parlamento grupė, siekianti nustatyti bendrą žalos dydį, pirminiais duomenimis, ją įvertino beveik 1 trilijonu dolerių.

Vokietijos vyriausybė ne kartą nurodė, kad nemato jokios priežasties mokėti, nes 1953 m. Lenkija oficialiai atsisakė kompensacijos. Varšuva tvirtina, kad 1953 m. susitarimas buvo pasirašytas su pažeidimais, Sovietų Sąjungai spaudžiant, ir buvo susijęs tik su daugiau nebeegzistuojančiomis Vokietijos Demokratine Respublika ir Lenkijos Liaudies Respublika, kuri, pasak vietos analitikų, nebuvo suvereni valstybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt