Pasaulyje

2016.10.06 16:11

Bahamas nusiaubęs uraganas Matthew slenka JAV link

BNS2016.10.06 16:11

Uraganas Matthew ankstų ketvirtadienį nusiaubė vidurio Bahamas, o anksčiau nuniokojo Karibų regioną, kur padarė didelių nuostolių ir pasiglemžė 27 žmonių gyvybes.

Dėl audros, kuri, kaip manoma, dar stiprės slinkdama į šiaurę Floridos link, JAV Rytų pakrantės teritorijoje prasidėjo masinė evakuacija.

Smarkiausia per beveik dešimtmetį audra Karibų regione privertė uždaryti Bahamų oro uostus ir nukreipti kruizinius laivus iš šio daug turistų pritraukiančio regiono, nurodė vyriausybė.

„Rimtai apsvarstykite persikelti į aukščiau esančias teritorijas“, – prieš atslenkant audrai į pietų pakrantėje gyvenančias bendruomenes kreipėsi Bahamų premjeras Perry Christie.

Naujausiais JAV Nacionalinio uraganų centro duomenimis, Matthew smogė „vidurio Bahamų saloms“, o vėjo gūsių greitis ten siekė 185 km per val. greitį.

JAV prezidentas Barackas Obama perspėjo JAV pietryčių gyventojus pasirengti neišvengiamai artėjančiam uraganui ir paragino į jo grėsmę žiūrėti rimtai.

„Tikimės geriausia, bet norime būti pasirengę blogiausiam“, – sakė jis

Haityje ir Kuboje antradienį siautusi audra turėjo ketvirtą kategoriją, o po to jos stiprumas sumažėjo iki trečios kategorijos iš penkių.

„Tiesioginis smūgis“

Pietrytinėje JAV Floridos valstijoje, kurią Matthew turėtų pasiekti vėlų ketvirtadienį, gyventojai buvo ramūs.

„Visi mūsų valstijoje privalo pasirengti tiesioginiam smūgiui“, sakė gubernatorius Rickas Scottas. Valstijoje buvo išleistas evakuacijos įsakymas.

Mokyklos ir universitetai bus uždaryti iki savaitės pabaigos, pareigūnai gabeno smėlio maišus prie durų, o parduotuvių lentynos buvo visiškai ištuštėjusios.

„Iš tikrųjų mes nebijom, Florida su stichija susiduria nuolat“, – sakė 63 metų pensininkas Rickas Baselis, kuris krovė į savo automobilį maisto ir vandens atsargas, kurių turėtų pakakti trims ar keturioms dienoms.

Toliau į šiaurę, Pietų Karolinoje, gubernatorė Nikki Haley išleido evakuacijos įsakymus kelioms pakrantėje esančioms apygardoms. Jose gyvena daugiau kaip milijonas žmonių.

Šis įsakymas paveikė ir istorinį Čarlstono miestą, turistų traukos objektą, garsėjantį akmeniu grįstomis gatvėmis ir ikikarinio laikotarpio namais.

Naujienų reportažuose buvo matomos didžiulės spūstys greitkeliuose, o kai kuriose degalinėse nebeliko degalų.

„Nieko nebeliko“

Matthew nuslinkus į šiaurės vakarus, Haitis ir Kuba pradėjo vertinti audros padarytus nuostolius.

Uraganas pasiglemžė iš viso 27 žmonių gyvybes: 23 Haityje ir keturias Dominikos Respublikoje. Visgi manoma, kad aukų skaičius dar augs.

Civilinės saugos atstovas Edgaras Celestinas pabrėžė, kad dar nežinomas aukų skaičius Gran Anso departamente, per kurį praslinko audros centras ir kuris buvo atkirstas nuo civilizacijos.

Haičio prezidento rinkimai, planuoti sekmadienį, buvo atidėti.

Haičio laikinasis prezidentas Jocelerme'`s Privert`as, trečiadienį su JAV pakrantės apsaugos lėktuvu apžiūrėjęs padarytą žalą šalies pietiniam regionui, situaciją pavadino „katastrofiška“.

Pagalbos tarnyboms dirbti trukdo sugriuvęs tiltas, nes dėl to buvo atkirstas vienintelis kelias iš Port o Prenso į pusiasalį Haičio pietuose.

„Matthew“ atnešti potvyniai įžiebė choleros protrūkį – jau pranešta apie aštuonis užfiksuotus užsikrėtimo šia liga atvejus.

Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro duomenimis, uraganas paveikė pusę iš 11 mln. Haičio gyventojų.

Mažiausiai 350 tūkst. žmonių Haityje reikalinga skubi pagalba, pranešė JT generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono atstovai.

Tūkstančiai žmonių nuo 2010 metais salą sukrėtusio drebėjimo vis dar gyvena palapinėse.

JAV kariuomenė trečiadienį pranešė, kad į Haitį išsiuntė sraigtasparnius, lėktuvnešį ir karinius dalinius, kurie teiks humanitarinę pagalbą. Ketvirtos kategorijos uraganas Haičio nebuvo sukrėtęs daugiau kaip pusę šimtmečio.

Kuboje, kur buvo evakuota apie 1,3 mln. žmonių, nepranešama apie aukas, tačiau keturi miestai, esantys rytuose, buvo atskirti nuo civilizacijos, nes audros nusviesti akmenys užblokavo kelius.

Pareigūnai pranešė apie potvynius ir bangas, pakilusias iki penkių metrų aukščio, rytiniuose pakrantės kaimuose ir apie sugriautą Barakoa miestą.

„Barakoa nieko nebeliko. Tik nuolaužos ir griuvėsiai“ – sakė 35 metų vietinė gyventoja Quirenia Perez. Naujienų agentūrai AFP ji sakė, kad per audrą buvo nuneštas jos namo stogas, dingo elektra ir telefono ryšys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.