Pasaulyje

2021.09.27 16:53

Estijos parlamentaras: Lietuva neturi ilgalaikės strategijos konfrontacijoje su Kinija

LRT.lt2021.09.27 16:53

Atrodo, kad diplomatinėje konfrontacijoje su Kinija Lietuva neturi jokios ilgalaikės strategijos. Tai Estijos dienraščiui „Postimees“ pareiškė šalies parlamento (Riigikogu) Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Marko Mihkelsonas.

„Klausiau savo kolegos iš Lietuvos apie ilgalaikį planą, (bet) negavau atsakymo“, – sakė politikas.

Praėjusį penktadienį publikuotame interviu, M. Mihkelsonas pabrėžė, kad mažos valstybės negali sau leisti pradėti konfrontacijų frontuose, kur negalės laimėti. Anot jo, „užsienio reikalų politika turi būti ne vien gražiai skambantys pranešimai žiniasklaidai“.

Jis taip pat pakomentavo Lietuvos diplomatinį ginčą su Kinija – tiek Vilnius, tiek Pekinas yra iškvietę savo ambasadorius konsultacijoms.

„Būdami Lietuvos sąjungininkais mes tegalime rodyti solidarumą, vykstant šiai labai rimtai ekonominei blokadai, kai Kinija taip pat nurodė Lietuvos ambasadorei palikti šalį“, – sakė M. Mihkelsonas.

Diplomatinis ginčas kilo po to, kai Vilnius nusprendė atidaryti savo ekonominę atstovybę Taivane ir akreditavo Taivano diplomatinę atstovybę Lietuvoje, kurios pavadinime figūruoja žodis „taivaniečių“. Pekinas tai vadina nukrypimu nuo „vienos Kinijos“ principo ir raudonos linijos peržengimu.

Nors Baltijos šalys neturėtų ignoruoti tarptautinės teisės ar žmogaus teisių pažeidimų, „mes turime dirbti kartu su savo Europos ir Šiaurės Amerikos sąjungininkais, kad galėtume atsverti Kinijos aiškiai agresyvią užsienio politiką ir ekonominę įtaką“.

„Būdami tūkstantį kartų mažesni už Kiniją mes niekaip negalime vieni patys jos priversti pasikeisti, nesvarbu, kaip skambėtų mūsų pareiškimai“, – sakė M. Mihkelsonas.

Anot politiko, konfrontacija su Kinija dėl Taivano yra pavojingesnė, nei krizė pasienyje su Baltarusija.

„Tas pats propagandinis leidinys „Global Times“, kuris siūlo (Kinijai) apjungti jėgas su Rusija ir pamokyti Lietuvą, dabar sako, kad Kinija turėtų vykdyti karinius skrydžius virš Taivano“, kad išprovokuotų konfliktą, sakė M. Mihkelsonas.

„Tokios retorikos Kinijoje nebuvo pastaruosius 5–10 metų. Žengėme į labai sudėtingą periodą“, – Postimees sakė M. Mihkelsonas.

„Užsienio politika absoliučiai turi būti nepririšta (...) prie konkrečių partijų politinių programų. Tai ir užuomina mūsų geriems kolegoms Lietuvoje – vidaus politika pernelyg persidengia su veikla užsienio politikoje“, – sakė estų politikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt