Pasaulyje

2016.10.06 10:58

Rusija sustabdė bendradarbiavimą su JAV branduolinės energetikos srityje

BNS 2016.10.06 10:58

Rusija trečiadienį paskelbė įšaldžiusi bendrus su Jungtinėmis Valstijomis branduolinės energetikos tyrimų projektus, tebetvyrant didelei Maskvos priešpriešai su Vakarų valstybėmis.

Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad Maskva „nebegali pasitikėti Vašingtonu šioje jautrioje srityje“.

„Reguliariai pratęsiamos JAV sankcijos Rusijai, įskaitant dvišalio bendradarbiavimo atominės energetikos srityje sustabdymą, reikalauja imtis atsakomųjų priemonių Amerikos atžvilgiu“, – sakoma vyriausybės tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė įšaldyti sutartį su JAV dėl branduoliniams užtaisams tinkamo plutonio utilizavimo, atsakant į Vašingtono „nedraugiškus veiksmus“.

Įtampa tarp abiejų galybių padidėjo, kai Vašingtonas sustabdė derybas dėl Rusija dėl paliaubų Sirijoje. JAV skundėsi, kad Maskva tęsia bombardavimus, padėdama Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui.

Trečiadienį Rusijos vyriausybė paskelbė premjero Dmitrijaus Medvedevo ankstesnę dieną pasirašytą įsaką, nurodantį „sustabdyti“ 2013 metų sutartį dėl bendradarbiavimo branduolinių technologijų ir energetikos mokslinių tyrimų bei plėtros srityse.

Rusija nurodė, kad šis žingsnis yra atsakas į JAV reguliariai pratęsiamas sankcijas dėl Ukrainos krizės, taip pat paveikusias bendradarbiavimą branduolinės energetikos srityje.

Užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad JAV jau anksčiau „praktiškai sustabdė bendradarbiavimą“ ir kad „susiklosčius šiai padėčiai Rusija sustabdo sutarties įgyvendinimą, atsakydama į nedraugiškus JAV veiksmus“.

Vyriausybė nurodė, kad esant dabartinei padėčiai nepatartina „leisti Amerikos piliečiams lankytis Rusijos branduoliniuose objektuose“, taip pat leisti tiesiogiai bendradarbiauti Rusijos ir JAV tyrimų institutams.

Be kita ko, šis nutarimas bus taikomas Rusijos branduolinės energetikos agentūros „Rosatom“ ir JAV Energetikos departamento sutarčiai tyrinėti galimybes pritaikyti Rusijos tyrimų reaktorius naudoti mažai prisodrintą uraną, nurodė Maskva.

URM savo pranešime sakoma, kad „nebegalime pasitikėti Vašingtonu tokioje jautrioje srityje kaip Rusijos branduolinių objektų modernizacija ir saugumo užtikrinimas“.

Jeigu Rusija nuspręs pertvarkyti savo tyrimų reaktorius, kad jie galėtų kaip kurą naudoti mažai prisodrintą uraną, „mes atliksime šį darbą patys“, pridūrė ministerija.

Iš tikrųjų abiejų šalių bendradarbiavimas šioje srityje „buvo įstrigęs jau dvejus metus“, nuo konflikto Ukrainoje pradžios, vienas „Rosatom“ atstovas sakė valstybinei naujienų agentūrai TASS. Jis pridūrė, kad neplanuojama jokių naujų kontraktų su amerikiečiais.