Pasaulyje

2021.09.27 11:38

Rusijos grėsmė vienija Šiaurės šalis: Švedija, Danija ir Norvegija pasirašė naują gynybos susitarimą

LRT.lt2021.09.27 11:38

Dėl augančios Rusijos grėsmės, Švedija, Danija ir Norvegija penktadienį pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo saugumo srityje. Tačiau į susitarimą nėra įtraukta Suomija.

Susitarimas yra itin reikalingas dėl Rusijos pasiryžimo naudoti karinę jėgą siekiant savo politinių tikslų, sakė Švedijos gynybos ministras Peteris Hultqvistas. Šis susitarimas itin svarbus Švedijai, kuri po Šaltojo karo pabaigos nedėjo pastangų vystyti savo karines pajėgas, rašo „Euractiv“.

Tačiau susitarime nedalyvauja Suomija, kurios gynybos ministras Antti Kaikkonenas „Twitter“ parašė, kad šalis pernai yra sudariusi panašų susitarimą su Švedija ir Norvegija. „Abu projektai turi savo regioninius prioritetus, tad jų sudėtis skirtinga“, – rašė ministras.

Danija ir Norvegija priklauso NATO, Švedija ir Suomija nėra Aljanso narės, tačiau dalyvauja įvairiose tarptautinėse pratybose ir misijose.

Šiaurės šalys yra sudariusios ir kitų gynybos susitarimų, vienas iš jų Šiaurės gynybos bendradarbiavimo (NORDEFCO), apima Daniją, Suomiją, Islandiją, Norvegiją ir Švediją. Prancūzijos inicijuota Europos intervencinė iniciatyva apima 13 valstybių (tarp jų ir Šiaurės šalis, išskyrus Islandiją), o Jungtinės Karalystės Jungtinės ekspedicinės pajėgos (JEF) apima ir Baltijos šalis bei Nyderlandus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt