Pasaulyje

2016.10.06 07:44

Briuselyje peiliu sužeisti du policininkai, įtariamas teroro išpuolis

BNS 2016.10.06 07:44

Briuselyje trečiadienį vienas užpuolikas peiliu sužalojo du policininkus ir sužeidė dar vieną pareigūną per numanomą teroro išpuolį, bet pats buvo pašautas į koją, pranešė Belgijos pareigūnai.

Užpuolikas sužeidė peiliu du pareigūnus – vyrą ir moterį – per incidentą Scharbeko rajone Belgijos sostinėje, o po to dar sulaužė nosį trečiam policininkui.

Pasak prokurorų, užpuolikas yra 43 metų Belgijos pilietis Hichamas D. Žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad šis buvęs karys palaikė ryšius su džihadistais, išvykusiais kautis į Siriją.

Šis incidentas įvyko tuojau po to, kai viena iš pagrindinių Briuselio traukinių stočių ir miesto prokuratūra buvo uždarytos dėl pranešimo apie neva padėtą bombą, bet vėliau paaiškėjo, kad paskelbtas netikras pavojus.

„Turime pagrindinio manyti, kad šis incidentas buvo teroro ataka“, – sakė naujienų agentūrai AFP Belgijos federalinės prokuratūros atstovas Ericas Van Der Syptas, dar pridūręs, kad užpuolikas yra areštuotas.

„Vidurdienį du policijos pareigūnai buvo užpulti peiliu ginkluoto vyro Lambermono bulvare Scharbeke. Jų gyvybėms pavojus negresia, – sakoma prokuratūros pranešime. – Kitas policijos patrulis sugebėjo sutramdyti užpuoliką, kuriam buvo peršauta koja. Jo gyvybei pavojus taip pat negresia.“

Vienas neįvardytas incidento liudininkas pasakojo televizijai RTBF: „Mačiau, kaip užpuolikas parbloškė ant žemės policininką. Jis ant jo (pareigūno) užsilipo ir daužė jį kumščiais bei spardė. Policininkas nusirito į krūmus, bet jis (užpuolikas) sekė iš paskos ir toliau smūgiavo.“

„Po to jis smogė moteriai – ji verkė ir kraujavo. Tuomet atvažiavo policija – jie išlipo iš automobilio ir jį pašovė“, – pridūrė liudininkas.

Pasak pareigūnų, vienam policininkui buvo peiliu sužeistas kaklas, o kitam – pilvas.

Policija vėliau atliko kratą įtariamojo namuose Scharbeke, bet nerado jokių ginklų arba sprogmenų, sakė E.Van Der Syptas. Įtariamasis lieka policijos arešte, o terorizmo bylų teisėjas spręs, ar vyras turi likti už grotų.

Buvęs karys

Iki 2009 metų Hichamas D. tarnavo Belgijos armijoje, sakė AFP vienas tyrimui artimas šaltinis.

Anot Belgijos žiniasklaidos, jis jau buvo žinomas pareigūnams dėl ryšių su džihadistais, išvykusiais kautis į Siriją, bet minėtas šaltinis šios informacijos negalėjo patvirtinti.

Jis taip pat vienu metu buvo boksininkas profesionalas ir dalyvavo vietos valdžios rinkimuose kaip vienos islamistų partijos kandidatas, nurodė RTBF.

Belgijos žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad 2011 metais Hichamą D. partrenkė policijos automobilis, o vyras tuo metu sakė, kad policija mėgina jį nužudyti.

Trečiadienį Briuselyje buvo imtasi griežtų saugumo priemonių dėl didelės tarptautinių donorų konferencijos, per kurią buvo siekiama surinkti milijardus dolerių pagalbos Afganistanui.

Europos Sąjungos būstinė, kurioje vyko ši konferencija, yra maždaug už 4 km nuo pastarojo išpuolio vietos.

Prieš du mėnesius Belgijoje Šarlerua mieste vienas vyras, šaukdamas „Allahu Akbar“ (Dievas visų didžiausias), mačete sužeidė dvi policininkes. Tąsyk atsakomybę prisėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS).

Belgijoje tebegalioja antro aukščiausio laipsnio parengtis dėl galimų teroro išpuolių. Ji buvo paskelbta, kai kovo 22 dieną IS mirtininkai sprogdintojai smogė Briuselio oro uoste ir vienoje metropoliteno stotyje – jų atakos nusinešė 32 žmonių gyvybes.

Scharbekas, kaip ir šalimais esantis Molenbeko rajonas, yra glaudžiai susijęs su pastarosiomis atakomis Belgijoje ir Prancūzijoje.

Viename Scharbeko bute, džihadistai pasigamino sprogstamuosius užtaisus, panaudotus per atakas Briuselyje ir pernai lapkritį įvykdytą virtinę išpuolių Paryžiuje.
 
Šiame rajone gyveno Najimas Laachraoui – vienas iš trijų mirtininkų sprogdintojų, smogusių Briuselio oro uostui. Jis taip pat pagamino bombas, panaudotas Paryžiuje.
 
Šie trys užpuolikai į oro uostą išvažiavo iš savo konspiracinio buto Scharbeke.