Pasaulyje

2021.09.26 16:26

Vokietijoje Merkel sukurtą optimizmą keičia galios vakuumas – rinkėjai sako, kad kandidatai jų neįtikina

Augustinas Šemelis, Skirmantas Jankauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.26 16:26

Prie balsadėžių šiandien eina dešimtys milijonų Vokietijos piliečių – ir vadina tai svarbiausiais pastarųjų dešimtmečių Vokietijos parlamento rinkimais. Tačiau besitraukianti Angela Merkel ekonomiškai ir politiškai svarbiausioje Europos Sąjungos valstybėje palieka vakuumą – daugelis rinkėjų sako, kad neįtikina nė vienas iš ją pakeisti pretenduojančių kandidatų.

Frankfurtas. Daugiau nei 60 milijonų Vokietijos piliečių turi balso teisę. Tarp jų ir lietuvė Inga. Jos istorija – būdinga šiems rinkimams. Praėjusį kartą balsavo už Angelos Merkel partiją, tačiau šįkart teko galvoti iš naujo.

Žinios. Vakar Ruklos pabėgėlių centre kilo neramumai, dalis migrantų bandė pabėgti

„Aš galvoju, kad laimės dabar SPD – socialdemokratai. Iš tų pažadų, ką perskaičiau savo atžvilgiu, tai man viskas tinka, ir kad vaikams būtų nemokami pravažiavimai miesto transportu, ir kad pensijų draudimas būtų savarankiškai dirbantiems“, – sako Vokietijoje gyvenanti Inga Rosenberg.

Svarbiausias balsalapis per kelis dešimtmečius. Ir istorinė diena – A. Merkel eros pabaiga. Dešimtys milijonų balsuoja šiandien, milijonai jau balsavo paštu. Pakeisti A. Merkel – du realūs kandidatai.

Sulaukiame vieno iš jų.

Balsuoti atvyko ir savo pergale rinkimuose neabejojantis socialdemokratų kandidatas Olafas Scholzas.

Pagal asmeninį populiarumą jis ryškiai priekyje, tačiau balsuojama ne už asmenybes, bet partijas, o socialdemokratai apklausose pirmauja tik paklaidos ribose.

Jo rinkimų kampanijos žinutė: socialinis teisingumas ir pagarba visiems: išeiti iš rinkimų apylinkės ir čia prieš kameras jis padeda senyvai rinkėjai.

Jeigu pavyktų, jis būtų ketvirtas kancleris socialdemokratas per visą pokarį. Bet 12 iš šešiolikos Merkel eros metų ši partija rėmė jos valdžią ir dėl to neteko kaip niekada daug kairiųjų rinkėjų.

„Šiandien labai gražus oras – tai geras ženklas. Tikiuosi, kad kuo daugiau rinkėjų balsuos, duos socialdemokratams stiprų mandatą, o man – užduotį tapti kitu Vokietijos kancleriu“, – kalbėjo O. Scholzas.

Dalis ryte ten pat balsavusių rinkėjų sako: už jį ir balsavo, tačiau tai darė be didelio entuziazmo.

„Nes jis geriausias pasirinkimas iš blogų“, – kalbėjo viena pakalbinta moteris.

Kitas pasirinkimas – Merkel įpėdinis jos partijoje Arminas Laschetas. Jo rinkimų kampanija taip ir neįsibėgėjo, buvo kupina nepatogių momentų, galų gale jis pasikliovė Merkel parama ir pareiškimais, kad socialdemokratų pergalė reikštų pavojingą Vokietijos poslinkį į kairę.

Priėjęs prie kamerų, atsidūsta.

„Visi jaučiame, kad tai labai svarbūs rinkimai, nuspręsiantys Vokietijos ateitį. Todėl svarbus kiekvienas balsas“, – kalbėjo A. Laschetas.

Bet vyraujanti nuotaika tokia: „Nė vienas iš kandidatų manęs neįtikina, Merkel buvo kur kas geriau“.

Arba: „Balsuodavome už ponią Merkel, o dabar jos nebėra“.

Daugelis svarbiausia tema įvardija kovą su klimato kaita.

„Merkel patirties tikrai trūks, tačiau tikiuosi, kad kitas kancleris daugiau rūpinsis klimato politika“, – kalbėjo pakalbintas vyras.

Todėl Žalieji pirmą kartą konkuravo su abiem didžiausiomis partijomis, tačiau galų gale pakankamai rinkėjų neįtikino.

„Klimato kaitą galima spręsti tik globaliai. Tai nepriklauso nuo vienos šalies. Vokietija per maža. Bet vis tiek tai jau padariau“, – kalbėjo balsavusi moteris.

Kad ir kuri iš dviejų didžiųjų partijų formuos Vyriausybę – galbūt pačiam terminui didžioji partija – atėjo pabaiga. Dar niekada tiek daug rinkėjų nebuvo nuo jų nusisukę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt