Pasaulyje

2021.09.25 14:58

San Marino laukia referendumas dėl abortų įteisinimo: aktyvistės viliasi, kad šalis jau pasiruošusi pokyčiams

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.25 14:58

San Marino gyventojai sekmadienį balsuos referendume dėl abortų įteisinimo. Už moterų teises kovojantys aktyvistai pabrėžia, kad visiškas abortų draudimas ne tik riboja teises, bet ir kelia pavojų moterų sveikatai – šios priverstos abortus darytis užsienyje, dažniausiai Italijoje. Dėl didelės procedūros kainos neretai renkasi pigesnes klinikas, kuriose nesuteikiama reikiama priežiūra.

„Išsaugokite mane“, – skelbia plakatas su vaisiaus moters įsčiose nuotrauka. Kitame – raginimai leisti moterims rinktis.

Sekmadienį referendumu San Marinas, 33 tūkstančių gyventojų valstybė, spręs, ar įteisinti abortus iki 12 savaitės tuomet, kai kyla pavojus moters gyvybei arba nustatomas vaisiaus apsigimimas.

San Marinas – viena paskutinių valstybių Europoje, kurioje nėštumo nutraukimas draudžiamas net išprievartavimo, kraujomaišos, vaisiaus apsigimimo atvejais.

Referendume už nėštumo nutraukimo įteisinimą raginantys balsuoti pabrėžia, kad draudimai nepanaikina abortų, tik moteris priverčia vyksti į kaimyninę Italiją, už procedūrą mokėti mažiausiai pusantro tūkstančio eurų.

Aktyvistai sako, kad pasenę įstatymai ne tik riboja moterų teises, bet ir kelia pavojų sveikatai.

Žinios. San Marino gyventojai sekmadienį balsuos referendume dėl abortų įteisinimo

„Italijos sveikatos sistema mūsų moterų nepripažįsta, joms nesuteikia psichologinės pagalbos. O po procedūros moterys priverstos grįžti į šalį, kurioje gėda pasakyti, kad pasidarė abortą, nes daugiau nei pusantro šimto metų ši valstybė abortą skelbia nusikaltimu už kurį moterys turėtų patekti į kalėjimą“, – pasakoja abortų įteisinimą remiančios kampanijos atstovė Karen Pruccoli.

Kelis dešimtmečius už abortų įstatymo švelninimą kovojančios aktyvistės viliasi, kad San Marinas jau pasiruošęs pokyčiams. Prieš referendumą pavyko surinkti tris kartus daugiau parašų nei reikalauja įstatymas.

„Man 49-eri, didžiąją dalį savo gyvenimo skyriau kovai už San Marino moterų teises, Manau, šis mūšis –svarbiausias“, – mano abortų įteisinimą remiančios kampanijos narė Vanessa Muratori.

Pastaruosius du dešimtmečius vyriausybės, daugiausia konservatyvios, vetavo bandymus įteisinti abortus. Šį kartą taip pat nebus lengva – valdančioji Krikščionių demokratų partija palaiko glaudžius ryšius su Romos katalikų bažnyčia, ragina žmones balsuoti prieš abortų įteisinimą.

„Manau, kad gyvenimas yra didžiausia vertybė ir tai yra teisė, iš kurios kyla visos kitos teisės. Tad jis turi būti neliečiamas, jo negalima pažeisti. Iškilus problemoms, valstybė, visuomenė, savanorių organizacijos turi padėti žmonės, kuriems sunku, bet negalima spręsti problemos nutraukiant gyvenimą“, – atsako San Marino gyventoja.

San Marinas gerokai atsilieka moterų teisių srityje: moteris pirmą kartą balsuoti leista 64-aisiais, skyrybos įteisintos prieš trisdešimt penkerius metus.

Abortai iki šiol draudžiami Maltoje, Andoroje, Vatikane. Airija nėštumo nutraukimą įteisino prieš trejus metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt