Pasaulyje

2021.09.24 17:10

Irano užsienio reikalų ministras skelbia, kad jo šalis vis dar nori tęsti branduolines derybas

ELTA2021.09.24 17:10

Iranas nenori pasitraukti iš derybų, kuriomis siekiama atgaivinti branduolinę sutartį su galingosiomis pasaulio valstybėmis, penktadienį teigė šalies užsienio reikalų ministras, Vakarams pareiškus nepasitenkinimą lėtu derybų atnaujinimo tempu.

„Nesiekiame pasitraukti nuo derybų stalo, – Irano valstybinė naujienų agentūra IRNA citavo užsienio reikalų ministrą Hosseiną Amirą-Abdollahianą. – Tikrai sieksime derybų, kurios bus naudingos mūsų tautos teisėms ir interesams.“

Vienas aukštas JAV pareigūnas anksčiau šią savaitę pareiškė Vašingtono nepasitenkinimą, kad Iranas nėra davęs „jokių teigiamų ženklų“, rodančių šalies pasirengimą grįžti prie derybų stalo ir „išspręsti likusias problemas“.

Europos šalių vyriausybės taip pat nurodė, kad per savo susitikimus su H. Amiru-Abdollahianu Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos kuluaruose neišgirdo iš užsienio reikalų ministro jokių konkrečių pareiškimų.

Kalbėdamas su IRNA iš Niujorko, H. Amiras-Abdollahianas teigė: „Domimės galimybėmis sugrįžti prie derybų stalo, ir, jei Dievas duos, padarysime tai pasitaikius pirmajai progai.“

2015 m. sudaryta branduoline sutartimi Iranui pasiūlyta palengvinti šaliai taikomas Vakarų ir JT sankcijas mainais į Teherano įsipareigojimą niekuomet neįgyti branduolinių ginklų ir, prižiūrint JT, drastiškai apriboti savo branduolinę veiklą.

Tačiau tuometis JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 m. vienašališkai pasitraukė iš šios sutarties ir sugriežtino Iranui taikomas sankcijas, taip išprovokuodamas Teheraną nebesilaikyti daugumos savo įsipareigojimų.

Sutarčiai atgaivinti skirtos derybos prasidėjo balandį Vienoje, tačiau jos yra įstrigusios nuo birželio, kai Irano prezidentu buvo išrinktas ultrakonservatyvių pažiūrų Ebrahimas Raisi.

JAV, vadovaujamos jau nebe D. Trumpo, o jo įpėdinio Joe Bideno, netiesiogiai dalyvavo šiose derybose, kuriomis taip pat siekiama sugrąžinti Vašingtoną į sutartį ir atšaukti Iranui taikomas sankcijas.

Anksčiau šį mėnesį neblėso viltys atgaivinti sutartį, kai Iranas pasiekė susitarimą su JT branduoline agentūra dėl naujo kompromiso stebint šalies branduolinius objektus.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi tuo metu teigė, kad toks žingsnis sudarys sąlygas „diplomatijai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt