Pasaulyje

2021.09.24 16:07

Prancūzija pranešė, kad JK premjeras pasiūlė „atkurti bendradarbiavimą“

ELTA2021.09.24 16:07

Tvyrant diplomatinei įtampai dėl nutrauktos povandeninių laivų pardavimo Australijai sutarties, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas sakė Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui, kad nori „atkurti bendradarbiavimą“, penktadienį pranešė E. Macrono biuras.

E. Macronas praėjusią savaitę gerokai įniršo, kai, paskelbus apie naują JK, Australijos ir JAV trišalį gynybos paktą, Sidnėjus nutraukė didžiulę povandeninių laivų pirkimo sutartį su Prancūzija.

Per lyderių pokalbį, kurį, anot Eliziejaus rūmų, inicijavo B. Johnsonas, JK premjeras teigė besitikįs bendradarbiavimo, „kuris atitinka mūsų vertybes ir bendrus interesus“, įskaitant kovą su klimato kaita, saugumą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione bei kovą su terorizmu.

E. Macronas savo ruožtu nurodė B. Johnsonui „laukiąs jo siūlymų“, teigiama trumpame prezidento biuro pranešime.

Paryžiui įniršus dėl sąjungininkių „dūrio į nugarą“, E. Macronas atšaukė konsultacijų Prancūzijos ambasadorius Vašingtone ir Kanberoje. Tačiau savo posto nepaliko Prancūzijos pasiuntinys Londone, Prancūzijos Europos reikalų ministrui Clementui Beaune`ui įvardijus JK „trečiuoju ratu“ naujajame gynybos pakte ir „jaunesniąja JAV partnere“.

Dėl žlugusios povandeninių laivų pardavimo sutarties Paryžiaus ir Londono santykiai pasiekė žemumas, neregėtas nuo 2016 m. JK referendumo dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

„Brexitas“ sukėlė tarp šalių nesutarimų, visų pirma dėl žvejybos teisių bei prekybos tarp JK ir Šiaurės Airijos.

Paryžiaus ir Londono santykius taip pat veikė migrantų srautai.

Tačiau abi pusės tebėra pasiryžusios tęsti glaudų bendradarbiavimą gynybos srityje, teigia ekspertai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt