Pasaulyje

2021.09.24 16:38

„Kohlio mergaitės“ Merkel kelias: į priesaiką grąžintas Dievas, drakoniški sprendimai ir Putino išbandymai

Augustinas Šemelis, Skirmantas Jankauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.24 16:38

Vokietijos parlamento rinkimuose dalyvaujančių septynių partijų lyderiai jau sudalyvavo lemiamuose televizijos debatuose likus trims dienoms iki balsavimo. Artėjantys Vokietijos parlamento rinkimai užbaigs Angelos Merkel erą. 16 metų Vokietiją valdžiusi kanclerė ne sykį pripažinta įtakingiausia Europos politike.

„Mano mergaitė“

Mano mergaitė – taip savo partietę A. Merkel vadino amžinasis kancleris Helmutas Kohlis. Kad jo mergaitė vėliau ne tik taps kanclere, bet ir poste išbus 16 metų – tiek, kiek ir jis – tuo metu nebūtų spėjęs niekas.

Ji dar laukė savo šanso, o Vokietija buvo kitokia: Europos ligoniu praminta šalis, su stringančia ekonomika ir dideliu nedarbu.

Tada į valdžią išrinkti socialdemokratai. Kancleris Gerhardas Schroederis ėmėsi nepopuliarų reformų ir apkarpė socialines išmokas, todėl Rinkėjai jį nubaudė – į valdžią sugrįžo atsinaujinę konservatoriai. Daktarė A. Merkel išrinkta pirmąja Vokietijos kanclere.

Triguba nauja pradžia: pirmoji kanclerė moteris, pirmoji – iš Rytų Vokietijos ir pirmoji gimusi jau po karo. Nors užaugo komunistinėje sistemoje, bet pastoriaus šeimoje. A. Merkel į kanclerio priesaikos tekstą grąžino G. Schroederio netartą frazę: „tepadeda man Dievas.“

Merkel eros pabaiga: tapusi pirmąja moterimi Vokietijos kanclerės poste, taip išdirbo 16 metų

Drakoniški sprendimai

Bet A. Merkel kėdė braškėjo: pergalė rinkimuose buvo nuviliančiai trapi, o nepasitikėjimas jos lyderyste atsirado net tarp bendražygių. Bet įpusėjus pirmajai jos kadencijai pasaulį supurtė finansų krizė.

2009 metai buvo įtempti – Graikija galėjo tuoj griūti nuo skolų naštos. A. Merkel ėmė kovoti, kad nebūtų nei Atėnų bankroto, nei Graikijos pasitraukimo iš euro zonos. Tuo metu ji sakė, kad jei tai įvyktų, jos nuomone, tai sukeltų domino efektą, kuris nušluotų visą euro projektą.

„Pagalbos paketas Graikijai neturi alternatyvų. Mes giname savo valiutą“, – krizės metu tvirtai tikino A. Merkel.

Bet už pagalbą iš Graikijos ji reikalavo griežto taupymo. Tuo metu dėl savo sprendimo kanclerė atsidūrė tarp dviejų girnų: namuose buvo kritikuojama už dosnumą Graikijai, o Graikijoje – už drakoniškus reikalavimus.

Atėnai patyrė daug sunkumų – išaugo skurdas ir nedarbas. A. Merkel planas eurą išsaugojo, tačiau tik tokia kaina.

„Tikimės iš Graikijos, kad ji išpildys iškeltus tikslus“, – dar 2011 metais sakė Vokietijos kanclerė.

Fukušimos katastrofa – ryškus jos politikos pavyzdys: viską vedė ne vizija, o sutarimo laukimas, ir tada – reagavimas pagal jį. Tuo metu Vokietijoje kilus protestams prieš atominę energetiką, A. Merkel priėmė drastišką sprendimą: „Iki 2022-ųjų palaipsniui atsisakysime branduolinės energijos.“

Vokietijoje 2021 metais apklausose prieš rinkimus pirmauja A. Merkel stiliaus tęstinumą žadantis kandidatas, bet jis – ne iš kanclerės, o iš didžiausių konkurentų – socialdemokratų.

Kantrybę vis bandęs V. Putinas

Ryškiausiai tęstinumas matomas A. Merkel užsienio politikos srityje. Kanclerės doktrina – strateginė kantrybė ir dialogas, šaltai pripažįstant, kad turimos spaudimo priemonės – ribotos. Ir niekas dažniau šios kantrybės neišbandė nei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Po Rusijos agresijos Ukrainoje, A. Merkel ėmėsi ir sankcijų prieš Maskvą, ir dialogo. Bet jos politika nebuvo vertybinė: nors įvedė sankcijas, ar gerokai vėliau aplankė apnuodytą Aleksejų Navalną, ji palaiko dviejų dujotiekių su Rusija statybą, nors tam priešinasi daugelis Europos valstybių. Skeptiška ji dėl Sakartvelo bei Ukrainos prisijungimo prie NATO.

Konfrontacija su Rusija, jos nuomone, – Europai nenaudinga: „Net jei turime nesutarimų, mes kalbamės. Taip turėtų būti visada.“

„Svarbiausias A. Merkel palikimas, mano nuomone, yra tai, kad per tokį pasaulinių krizių laikmetį ji užtikrino stabilumą“, – pabrėžia šios politikės biografijos autorius Ralphas Bollmannas.

Kritikai atsakytų – nė vienos krizės A. Merkel neišsprendė. Vietoje strategijos – tik žalos ribojimo politika. Sprendimas sienas atverti milijonui pabėgėlių – perkrauna Vokietijos rinkimų žemėlapį, jos populiarumas peržengia tradicinių partijos rinkėjų ribas, bet kiti nustumiami į protesto partijų glėbį.

Didžiausia Europos centro dešinės partija nebežino, kas toliau: pagal kai kurias apklausas, net kas trečias už partiją balsavo tik dėl A. Merkel.

Per keturias politikės kadencijas užaugo ištisa vokiečių karta. Kaip teigia didelė dalis vokiečių, A. Merkel erą geriausiai apibūdina žodis ramybė.

A. Merkel – pirmoji kanclerė, pasitraukianti ne po pralaimėtų rinkimų, o savo noru. Ji išlieka ir populiari politikė Vokietijoje, ir dominuojanti figūra Vakarų politikoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt