Pasaulyje

2016.10.04 20:50

Rusija įtraukė tarptautinę organizaciją „International Memorial“ į „užsienio agentų“ sąrašą

BNS 2016.10.04 20:50

Rusijoje Tarptautinė žmogaus teisių gynėjų organizacija „International Memorial“ (Tarptautinė istorinė, švietimo, labdaros ir žmogaus teisių organizacija „Memorial“) antradienį pranešė, kad Teisingumo ministerija įvardino ją kaip „užsienio agentą“ dėl drąsių jos politinių pareiškimų.

„Po rugsėjo 5 dieną „Memorial“ (patalpose) atlikto patikrinimo ši nevyriausybinė organizacija gavo laišką iš teisingumo ministerijos, kuriame (sakoma, kad ji) priskiriama prie „užsienio agentų“, – sakė organizacijos vadovas Arsenijus Roginskis naujienų agentūrai AFP.

Pagal prieštaringai vertinamą 2012 metais įsigaliojusį įstatymą, prie „užsienio agentų“ anksčiau jau buvo priskirti šeši regioniniai „Memorial“ skyriai, tarp jų esantys Maskvoje, Sankt Peterburge ir Jekaterinburge.

Pagrindinė skėtinė organizacija „International Memorial“, kuri turi savo padalinius buvusiose sovietinėse valstybėse, lig šiol išvengė šio žeminančio termino prie savo pavadinimo, kuris turi būti naudojamas viešai ir visuose dokumentuose.

„Memorial“ 1989 metais įkūrė Nobelio taikos premijos laureatas disidentas Andrejus Sacharovas. Organizacija pagrindinį dėmesį skiria sovietų represijų ir žmogaus teisių pažeidimų tyrimams buvusioje Sovietų Sąjungoje.

„Užsienio agento“ etiketę Rusijoje nešioja daugiau nei 140 organizacijų, dalyvaujančių pilietinės visuomenės kūrime ir gaunančių finansavimą iš užsienio.

Tarp jų yra Rusijos pagrindinė nepriklausoma viešosios nuomonės tyrimų agentūra „Levada“, aplinkosaugos grupės ir nevyriausybinės organizacijos, teikiančios paramą ŽIV nešiojantiems ir AIDS sergantiems žmonėms.

Rugsėjo mėnesį „Levada“ pranešė, kad dėl tokio Teisingumo ministerijos sprendimo agentūra negalės tęsti darbo, nes „užsienio agento“ etiketė labai apsunkina darbą su valstybinėmis institucijomis.

Terminas „užsienio agentas“ buvo vartojamas Stalino laikais valstybės priešams, o vėliau – aštuntajame, devintajame dešimtmečiuose – disidentams apibūdinti.

Dabar Rusijos pareigūnams yra lengviau uždrausti į „užsienio agentų“ sąrašą įtrauktas organizacijas.

Sprendimą įtraukti „International Memorial“ į šį sąrašą Teisingumo ministerija parėmė Rusijos pareigūnus kritikuojančiais organizacijos pareiškimais, sakydama jog jie „įrodo, kad Memorial (International) vykdo politinę veiklą, gaudama finansavimą iš užsienio“.

Pasak ministerijos, „International Memorial“ įrodė, kad kritikuodama tam tikrus Rusijos įstatymus ir kalbėdama apie Rusijos „agresiją“ Ukrainoje, ji dalyvauja politinėje veikloje.