Pasaulyje

2021.09.23 16:56

JAV pasiuntinys Haityje atsistatydino po vykdomos migrantų deportacijos iš šalies

atnaujinta 17.34
BNS2021.09.23 16:56

Prieš du mėnesius paskirtas JAV specialusis pasiuntinys Haityje atsistatydino, reikšdamas nepasitenkinimą Joe Bideno administracijos vykdomu migrantų iš Haičio deportavimu iš JAV ir Meksikos pasienio atgal į jų šalį.

„Aš nebūsiu susijęs su JAV nežmonišku, neveiksmingu sprendimu deportuoti tūkstančius haitiečių pabėgėlių ir nelegalių migrantų į Haitį“, – savo griežtame atsistatydinimo laiške pareiškė Valstybės departamento specialusis pasiuntinys Danielis Foote`as.

Savo laiške JAV valstybės sekretoriui Antony Blinkenui jis rašė, kad Haitis yra vieta, kur amerikiečių diplomatai „yra uždaryti saugiuose kompleksuose dėl kasdienį gyvenimą kontroliuojančių ginkluotų gaujų keliamo pavojaus“.

Haičio gyventojai, „įklimpę skurde ir tapę teroro įkaitais, paprasčiausiai negali paremti tūkstančių migrantų, kuriems trūksta maisto, pastogės ir pinigų, prievartinio sugrąžinimo“, rašė D. Foote`as.

„Daugiau pabėgėlių [sugrąžinimas] sukels dar didesnę neviltį ir nusikalstamumą“, – rašė jis.

Praėjusį savaitgalį J. Bideno administracija pradėjo sodinti per Meksikos sieną iš šalį patekusius Haičio migrantus į lėktuvus ir grąžinti juos į Haitį.

Daugelis iš tūkstančių JAV sieną kirtusių žmonių faktiškai atvyko iš Pietų Amerikos, kur, pasak jų, jie pabėgo nuo sunkaus skurdo Haityje prieš daugybę metų.

Tūkstančiai prie JAV sienos

Per pastarąsias savaites į Teksaso pasienyje esantį Del Rijaus miestą plūstelėjo per 10 tūkst. migrantų, didžioji dalis jų – iš Haičio, siekiančių linkti Jungtinėse Valstijose.

Vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti migrantai, tarp jų daug šeimų su vaikais, gyvena susispietę po vienu viaduku, trumpam užsukdami į Meksiką maisto, sukrėtė Ameriką ir įžiebė naują krizę dėl migracijos politikos.

J. Bidenas sulaukė griežtos kritikos pasirodžius nuotraukoms ir vaizdo įrašams, kuriuose matyti, kaip pasienį prižiūrintys raiti pareigūnai vaikydami bando sukontroliuoti migrantus, kai kurie jų iš pažiūros baugina mosuodami ilgomis žirgų vadelėmis.

Net J. Bideno Demokratų partijos atstovai paragino suteikti migrantams iš Haičio prieglobstį ir neskraidinti jų atgal.

Trečiadienį krašto saugumo sekretorius Alejandro Mayorkasas (Alechandras Majorkasas) pranešė, kad veda derybas su Brazilija, Čile ir kitomis Pietų Amerikos valstybėmis dėl migrantų sugrąžinimo joms.

Dešimtys tūkstančių haitiečių paliko savo gimtąją Karibų šalį po 2010 metais įvykusio katastrofiško žemės drebėjimo ir atvyko į Pietų Ameriką.

D. Foote'as savo laiške nurodė, kad Haičiui reikia daugiau pagalbos ir demokratiškai išrinktos vyriausybės po prezidento Jovenelio Moiso (Žovenelio Moiso) nužudymo liepą.

„Tai, ko iš tiesų nori ir ko reikia mūsų draugams haitiečiams, yra galimybė patiems pasirinkti savo kursą, be tarptautinių lėlininkų ir patinkančių kandidatų, bet turint tikrą paramą jų siekiui“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt