Pasaulyje

2021.09.23 11:18

Šimonytė teigia, kad JAV karinis buvimas Lietuvoje yra viso regiono saugumo garantas

atnaujinta 12.01
LRT.lt, BNS, Austėja Masiokaitė-Liubinienė2021.09.23 11:18

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė susitiko su JAV sausumos pajėgų vadavietės Europoje ir Afrikoje vadu generolu Christoferiu G. Cavoliu. Susitikime aptarti regiono ir globalūs saugumo iššūkiai, Lietuvos ir JAV bendradarbiavimas gynybos ir karinėje srityje, atgrasymo priemonių įgyvendinimas. Lietuvos premjerė padėkojo už JAV karių buvimą Lietuvoje, skelbiama Vyriausybės pranešime žiniasklaidai.

„JAV yra ir išliks svarbiausia mūsų sąjungininkė. Visų pirma kaip NATO ir tas pačias vertybes ginanti sąjungininkė. Šiuolaikiniame iššūkių ir grėsmių pilname pasaulyje labai svarbus sąjungininkų bendradarbiavimas“, – sakė I. Šimonytė.

Lietuvos premjerė padėkojo už JAV karių nuolatinį rotacinį dislokavimą Lietuvoje.

„JAV karių buvimas Lietuvoje, treniravimasis su mūsų kariais ir su NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariais yra geriausia atgrasymo priemonė ir saugumo garantas visam regionui. Dėkoju už glaudų Lietuvos ir JAV karinių pajėgų bendradarbiavimą, kurį esame pasiryžę ir toliau plėtoti. Vyriausybė savo ruožtu padarys viską, kad sukurtų tinkamas sąlygas JAV kariams treniruotis ir gyventi Lietuvoje“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Premjerė pabrėžė JAV paramos svarbą ir naudą Lietuvos pajėgumų vystymui. Su JAV parama, kuri ateina ne tik per įvairius fondus, bet ir pratybų, karininkų mainų metu, gerinamas Lietuvos karių pasirengimas, sąveiką su JAV pajėgomis, stiprinamas regiono pajėgumas atgrasyti.

Lietuvos Ministrė Pirmininkė pabrėžė, kad Lietuva tęs savo įsipareigojimus sąjungininkams ir įneš savo indėlį į transatlantinės bendruomenės saugumo užtikrinimą. Lietuva skiria 2 proc. BVP gynybos išlaidoms, o iki 2030 m. numatyta skirti 2,5 proc. Taip pat Lietuva daug investuoja į pajėgų modernizavimą.

Susitikime buvo aptartos ir pasibaigusios „Zapad“ pratybos, Rusijos ir Baltarusijos keliami saugumo iššūkiai bei globalūs iššūkiai, iškylantys NATO sąjungininkams.

Kariuomenės vadas padėkojo JAV generolui už jų karių buvimą Lietuvoje per „Zapad“

Su Jungtinių Valstijų sausumos pajėgų vadavietės Europoje ir Afrikoje vadu generolu Christoferiu G. Cavoliu susitikęs Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys aptarė tolesnio bendradarbiavimo klausimus bei dėkojo jam už šalies karių buvimą Lietuvoje „Zapad“ pratybų metu.

„Ypatingai dėkoju už JAV buvimą čia praėjusių „Zapad 21“ pratybų metu. Kartu mes stebime, vertiname, planuojame ir, esu tikras, iškilus grėsmei, veiktume kartu“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė V. Rupšys.

Pasak Ch. G. Cavoli, susitikimo metu jie tarėsi, kaip būtų galima tęsti bendrą darbą, stiprinant pasirengimą ir bendradarbiavimo galimybes.

„Lietuva investuoja į pajėgumus, kurie sustiprins jos pasirengimą ir kolektyvinę NATO gynybą, glaudžiai dirbdama su Jungtinėmis Valstijomis, kad būtų pagerintas karinis mobilumas ir modernizuodama treniruočių vietas“, – kalbėjo JAV generolas.

Kaip gerą modernizacijos pavyzdį jis paminėjo geležinkelio atšaką iki Pabradės poligono, leidžiančią greičiau perdislokuoti sąjungininkų techniką.

„Negalėčiau pervertinti, kokia gera ir dėmesinga yra Lietuvos kaip priimančios šalies parama. Ji išsiskiria tiek suteikiama infrastruktūra, tiek treniruočių galimybėmis. Esu išties labai patenkintas“, – kalbėjo Ch. G. Cavoli.

Pasak V. Rupšio, susitikimo metu aptarta situacija regione, Jungtinių Valstijų buvimas Lietuvoje ir bendros pratybos, veiksmai krizės ar karo atveju.

„Visi stebime šiandien situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, kuri išlieka įtempta. Susiduriame su įvairiais iššūkiais, todėl mūsų ir Jungtinių Amerikos Valstijų karinė draugystė tiek atgrasymui, tiek gynybos planavimui, yra neįkainojama“, – kalbėjo Lietuvos kariuomenės vadas.

Jis vylėsi, kad, priklausomai nuo geopolitinės situacijos, Jungtinių Valstijų pajėgų spektras Lietuvoje gali plėsti.

„Tai jų sprendimai, kokias pajėgas nori išdėstyti, kokių reikia tuo metu, žiūrint į visą regioninį paveikslą. Neatmetu galimybės, kad bus čia ir kitų pajėgų“, – sakė V. Rupšys.

„Aš informavau gerbiamą svečią, kad tikrai mes plėsime mokymo pajėgumus, tame tarpe – ir poligonus“, – pridūrė Lietuvos kariuomenės vadas.

Ch. G. Cavoli anksčiau ketvirtadienį susitiko su Lietuvos premjere Ingrida Šimonyte bei su ja kalbėjosi apie regiono ir globalius saugumo iššūkius, Lietuvos ir JAV bendradarbiavimą gynybos ir karinėje srityje, atgrasymo priemonių įgyvendinimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt