Pasaulyje

2021.09.22 19:39

Teigiami poslinkiai: Macronas nurodė Prancūzijos ambasadoriui kitą savaitę grįžti į JAV

atnaujinta 20.53
BNS2021.09.22 19:39

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, trečiadienį pasikalbėjęs telefonu su JAV vadovu Joe Bidenu, nurodė savo šalies ambasadoriui kitą savaitę sugrįžti į Vašingtoną, sakoma bendrame pranešime.

Tai buvo pirmas prezidentų pokalbis nuo to laiko, kai įsiplieskė ginčas dėl povandeninių laivų pardavimo Australijai.

„Macronas nusprendė, kad prancūzų ambasadorius grįš į Vašingtoną kitą savaitę. Tuomet jis pradės intensyvų darbą su aukšto rango JAV pareigūnais“, – sakoma Paryžiaus ir Vašingtono pranešime.

E. Macronas ir J. Bidenas taip pat sutarė pradėti „išsamias konsultacijas“, kad atkurtų pasitikėjimą, bei spalio gale susitikti Europoje, nurodoma pareiškime.

Šiuo susitikimu norima „pasiekti bendrą supratimą ir išlaikyti pagreitį šiame procese“, sakoma jame.

„Abu lyderiai sutarė, kad situacijai naudos būtų davusios atviros sąjungininkų konsultacijos Prancūzijai ir mūsų Europos partneriams strategiškai svarbiais klausimais“, – pažymima pranešime.

Jame priduriama, jog J. Bidenas sutiko, kad esama stipresnės Europos gynybos, kuri papildytų NATO, poreikio. Šią idėją nekart reiškė E. Macronas.

„Jungtinės Valstijos taip pat pripažįsta stipresnės ir pajėgesnės Europos gynybos, kuri teigiamai prisideda prie transatlantinio ir pasaulinio saugumo ir papildo NATO, svarbą“, – sakoma pareiškime.

ES ragina siekti „stipresnio pasitikėjimo“ su JAV

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis trečiadienį paragino siekti didesnio tarpusavio pasitikėjimo su Jungtinėmis Valstijomis, susitikęs su amerikiečių valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu po to, kai tarp Vašingtono ir Paryžiaus įsiplieskė ginčas.

„Galime sukurti stipresnį tarpusavio pasitikėjimą“, – sakė J. Borelis A. Blinkenui po JAV prezidento Joe Bideno ir jo kolegos iš Prancūzijos Emmanuelio Macrono pokalbio telefonu.

Borisas Johnsonas prašo Prancūzijos „susiimti“ dėl gynybinio pakto

Jungtinės Karalystės premjeras trečiadienį perėjo prie maišytos prancūzų ir anglų kalbos, kreipdamasis į Prancūziją ir kitas kaimynes dėl naujo JK, JAV ir Australijos sudaryto gynybinio pakto.

„Donnez-moi un break“ arba „palikite mane ramybėje“, pareiškė jis žurnalistams, prašydamas nusiraminti, Prancūzijoje kaistant aistroms ir Paryžiui konsultacijoms atšaukus savo ambasadorius Vašingtone ir Kanberoje.

Prancūzija niršta, kad nebuvo pakviesta dalyvauti derybose dėl minėto susitarimo, dėl kurio Australija galiausiai atšaukė milijardų vertės prancūziškų povandeninių laivų pirkimo sandorį ir nusprendė įsigyti branduolinių povandeninių laivų iš JAV.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas pareiškė, kad dėl savo „nuolatinio oportunizmo“ JK buvo „trečia nereikalinga“ šalis šiame susitarime.

Tačiau B. Johnsonas atsikirto, kad atėjo „laikas kai kuriems brangiausiems mūsų draugams visame pasaulyje prenez un grip (susiimti)".

„Donnez-moi un break, nes tai yra iš esmės svarbus žingsnis į priekį siekiant pasaulinio saugumo“, – sakė jis kalbėdamas maišyta prancūzų ir anglų kalba televizijai „Sky News“ Vašingtone.

Tai buvo veikiau ne Europos kaimynių ignoravimas, o „trijų bendraminčių, petys į petį žygiuojančių sąjungininkių naujos partnerystės kūrimas, siekiant dalintis technologijomis“, paaiškino premjeras.

„Man labai sunku suprasti, kas šiame susitarime gali nepatikti“, – pridūrė jis.

Paryžius pirmadienį atšaukė šią savaitę turėjusį įvykti Prancūzijos gynybos ministrės Florence Parly ir Britanijos gynybos sekretoriaus Beno Wallace'o susitikimą.

J. Bidenas praėjusią savaitę paskelbė apie naują Australijos, JAV ir Jungtinės Karalystės gynybos aljansą (AUKUS) ir ketinimus Australijai perduoti JAV branduolinių povandeninių laivų technologijas.

Be povandeninių laivų laivyno, AUKUS suvienys jėgas ir dėl kibernetinių, dirbtinio intelekto (DI), ypač taikomojo DI, kvantinės technologijų, tam tikrų povandeninių pajėgumų.

Dėl šio pakto Kanbera atšaukė milžinišką sutartį dėl prancūziškų povandeninių laivų pirkimo.

Prancūzija savo ruožtu atšaukė konsultacijoms savo ambasadorius Vašingtone ir Kanberoje.

Prancūzų pareigūnai apie žlugusį kontraktą buvo informuoti vos kelios valandos iki oficialaus J. Bideno pranešimo apie aljansą AUKUS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt