Pasaulyje

2021.09.22 17:34

Nausėda ir Baltijos šalių vadovai susitiko su JT generaliniu sekretoriumi Guterresu

atnaujinta 20.20
LRT.lt2021.09.22 17:34

Lietuvos Respublikos vadovas Gitanas Nausėda, tęsdamas vizitą Jungtinėse Tautose, kartu su Latvijos Prezidentu Egiliu Levitu ir Estijos Prezidente Kersti Kaljulaid susitiko su Jungtinių Tautų Generaliniu Sekretoriumi Antonio Guterresu, skelbiama Prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

Baltijos šalių lyderiai su Generaliniu Sekretoriumi pažymėjo šalių narystės JT organizacijoje 30-metį. Šalies vadovas susitikime akcentavo, kad per šiuos metus Lietuva prisidėjo prie pasaulinės bendruomenės stiprinimo, būdama JT Saugumo Tarybos nare (2014–2015 m.), gindama Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos teritorinio vientisumo ir suverenumo principus, siųsdama karius ir policijos pajėgas į JT taikos palaikymo operacijas Malyje ir Kipre.

Susitikime taip pat kalbėta apie saugumo situaciją regione ir bendrus Baltijos valstybių iššūkius: Baltarusijos hibridinę ataką, režimo organizuotą nelegalių migrantų antplūdį ir tarptautinių saugumo standartų neatitinkančią Baltarusijos atominę elektrinę.

„Baltarusijos veiksmai neabejotinai kelia grėsmę saugumui ir taikai pasaulyje, prisideda prie padėties Europoje destabilizavimo. Minsko režimas vykdydamas hibridinę ataką pasitelkia skirtingus naujus kovos elementus: grobdamas civilinius lėktuvus, instrumentalizuodamas, migraciją, propagandą. Tarptautinė bendruomenė privalo vieningai priešintis tokiems bandymams destabilizuoti padėtį pasaulyje ir Europoje“, – susitikime sakė Lietuvos prezidentas.

Šalies vadovas sakė, kad siekdama būti išrinkta į UNESCO Vykdomąją tarybą (2021–2025 m. kadencijai) ir Žmogaus teisių tarybą (2022–2024 m. kadencijai)Lietuva yra pasirengusi prisidėti prie JT organizacijos pastangų atkurti pasitikėjimą pasaulio tvarka, laikytis visapusės žmogaus teisių vizijos ir prasmingai dirbti siekdama įtraukti jaunimą, keisti švietimą, skirti dėmesio įgūdžių lavinimui.

Anot G. Nausėdos, Lietuva pritaria A. Guterreso neseniai JT paskelbtai „Bendrai mūsų darbotvarkei“, kuri aiškiai rodo, kad reikiamų sprendimų ir realių veiksmų kovoje su klimato kaita reikia imtis dabar. Todėl labai svarbu, kad į artimiausią COP26 susitikimą Glazge kiekviena valstybė atvyktų pasirengusi prisiimti kuo platesnius įsipareigojimus.

Baltijos šalių lyderiai susitikimo pabaigoje pakvietė Generalinį Sekretorių apsilankyti Baltijos šalyse.

Susitikimas tarp Baltijos šalių vadovų ir Lenkijos prezidento

Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos paraštėse G. Nausėda susitiko su Baltijos šalių vadovais ir Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda.

Kaip skelbia prezidentūra, susitikime daugiausia dėmesio skirta saugumo regione ir pasaulyje klausimams, įvertintos neseniai pasibaigusios karinės pratybos „Zapad“. Valstybių vadovai vieningai sutarė stebėti situaciją nedemokratinėje kaimynystėje bei Baltarusijos ir Rusijos karinės integracijos procesus.

Kalbėdamas apie Baltarusijos vykdomą hibridinę ataką šalies vadovas dėkojo kaimyninių valstybių prezidentams už parodytą solidarumą dėl Lietuvos prašymo dislokuoti NATO kovos su hibridinėmis grėsmėmis paramos grupę.

Valstybių vadovai taip pat aptarė situaciją Afganistane bei naujas partnerystes siekiant taikos ir stabilumo Indijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Vakar G. Nausėda taip pat susitiko su Moldovos prezidente Maia Sandu. Susitikime prezidentas su M. Sandu akcentavo, kad svarbu išnaudoti visas galimybes siekiant reformų įgyvendinimo ir negrįžtamai įtvirtinti Moldovos eurointegracijos pastangas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt