Pasaulyje

2021.09.22 17:28

Niujorke viešintis Nausėda: JT turėtų Baltarusijos veiksmus identifikuoti kaip problemą

LRT.lt2021.09.22 17:28

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad pati svarbiausia žinia, pasakyta Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke, susijusi su vakcinacijos ir pandemijos valdymo situacija pasaulyje, klimato kaita ir regioniniai konfliktai.

„Ši situacija toli gražu negerėja ir tai nėra tik Lietuvos fenomenas“, – Niujorke apie vakcinavimo nuo COVID-19 tempus kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas taip pat išskyrė regioninių konfliktų ir klimato kaitos svarbą šiandieniniame geopolitiniame kontekste.

Pasak G. Nausėdos, JT turėtų reaguoti į regioninius konfliktus ir grėsmes, įskaitant Minsko režimo vykdomus veiksmus.

„JT tai turėtų identifikuoti kaip problemą, būtent JT lygiu. Turime unikalią organizaciją, kuri gali ir įvertinti ir pasmerkti, imtis tų priemonių režimų atžvilgiu, kurie ignoruoja demokratinio pasaulio taisykles ir elgiasi taip, kaip jiems patinka ir taip elgiasi todėl, nes nori išsaugoti save“, – sakė Lietuvos vadovas.

G. Nausėda teigia, kad ateinančios Europos Vadovų Tarybos (EVT) bus svarstoma, kaip bus bandoma kovoti su Baltarusijos keliama migracijos krize Europos valstybėse.

„Pirmiausia koncentruodami dėmesį į migracijos politikos atnaujinimą, atsižvelgiant į naujas realijas. Antra, fizinio barjero sudarymas tam, kad apsaugotume Europos Sąjungos išorines sienas ir stabilumą ir be jokios abejonės finansiniai instrumentai, kuriuos taip pat reikėtų adaptuoti prie dabartinių salygų“, – pridūrė Lietuvos prezidentas.

Šalies vadovas patikino, kad turėjo susitikimą su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, tačiau migracijos klausimo jie nepalietė.

Paklaustas apie JAV ir ES konfliktą dėl AUKUS susitarimo, G. Nausėda sako, kad santykių perkrovimas ir „pauzė“ tarp dviejų pusių nėra teisinga priemonė.

„Manau, kad reikia ne pauzės, o nuoširdaus kalbėjimosi tarpusavyje, kadangi šie nesusipratimai prasideda tuomet, kai mes vienas kito žingsnius nelabai suprantame arba esame nelabai informuoti“, – savo nuomonę dėstė Lietuvos prezidentas.

„Šiuos nesutarimus galima išspręsti tik dialogo būdu“, – pridūrė G. Nausėda.

Kalbėdamas apie Lietuvos santykius su Kinija G. Nausėda tikino, kad problemų sprendimo galimybė yra abiejų pusių rankose.

„Vienašališki veiksmai čia duotų tik dalinį rezultatą. Manau, kad su tarpininkų pagalba, o ir demonstruodami norą tartis ir kalbėtis mes galime išspręsti šį konfliktą“, – kalbėjo šalies vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt