Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.14 17:02

Skandalas Prancūzijoje: ministras mėnesių mėnesius melavo

15min.lt 2015.02.14 17:02

Prancūzijoje netyla skandalas. Biudžeto ministras Jeromas Cahuzacas ilgą laiką neigė užsienyje turintis slaptą sąskaitą, kurioje, kaip paaiškėjo, guli 600 tūkstančių eurų.  

Prancūzijoje netyla skandalas. Biudžeto ministras Jeromas Cahuzacas ilgą laiką neigė užsienyje turintis slaptą sąskaitą, kurioje, kaip paaiškėjo, guli 600 tūkstančių eurų.

Prieš porą savaičių ministras atsistatydino, o dabar galiausiai pripažino turintis tokią sąskaitą ir įsisukęs į melo verpetą, skelbia „Spiegel“.

Šis skandalas drebina vyriausybę, kuri kaltinama nesugebanti spręsti sukčiavimo problemų. Teisėsauga pradėjo tyrimą.

Ilgą laiką finansų ministras kategoriškai neigė turintis kokią nors sąskaitą užsienio banke. „Aš įkliuvau į melo pinkles“, – antradienį pripažino buvęs ministras. J .Cahuzacas atsiprašė prezidento ir kolegų, taip pat ir visų prancūzų. Jis teigė padaręs „didžiulę klaidą“, o „kaltės jausmas jį graužia“.

Prezidentas Francois Hollande`as sureagavo audringai ir paskelbė apie negailestingas reformas. Korumpuotiems politikams bus visą gyvenimą draudžiama užimti pareigas valstybės tarnyboje.

„Neturiu užsienyje jokios sąskaitos ir niekada neturėjau“, – kelis mėnesius tikino ministras.

F.Hollande`as pasmerkė ministro elgesį ir kalboje per televiziją pareiškė, kad tai buvo „respublikos įžeidimas“.

Kalbėdamas per televiziją F.Hollande`as paskelbė apie reformas. Jis pranešė, jog būtinas įstatymo projektas, kuriuo būtų numatytas „negailestingas“ ministrų ir parlamentarų pajamų atskleidimas. Be to, turi būti stiprinama teisinė sistema.

Savo kalboje F. Hollande`as atmetė kaltinimus, kad jo vyriausybė nuslėpė informaciją apie J.Cahuzaco sąskaitą. Tą patį tvirtino ir finansų ministras Pierre`as Moscovici. Jis pabrėžė, kad nebuvo „jokio nuolankumo, jokių bandymų paveikti teisėsaugą ir noro kažką nuslėpti“.

Tuo metu opozicija abejoja, ar prezidentas ir finansų ministras iš tiesų tik antradienį sužinojo apie J.Cahuzaco slaptą sąskaitą.

Paragino atsistatydinti

Apie ministro turimą slaptą sąskaitą gruodį paskelbė vienas Prancūzijos portalas. Laikraščio „Le Monde“ žiniomis, prezidentas F.Hollande`as gruodį dukart bendravo su J. Cahuzacu ir šis jį patikino, kad už Prancūzijos ribų neturi jokios sąskaitos. Ir parlamentarams jis teigė: „Neturiu užsienyje jokios sąskaitos ir niekada neturėjau“.

Sausį Paryžiaus prokurorai pradėjo tyrimą dėl J. Cahuzaco vengimo mokėti mokesčius. Kovo viduryje F.Hollande`o nurodymu ministras atsistatydino. Tačiau net ir pasitraukęs iš pareigų jis tvirtino esąs nekaltas.

Tik antradienį jis pripažino Šveicarijoje 20 metų turėjęs sąskaitą, kurioje šiuo metu yra apie 600 tūkstančių eurų. Buvusiam politikui teks stoti prieš teismą ir atsakyti už pinigų plovimą, siejamą su mokesčių slėpimu.

Anot J. Cahuzaco advokato, 2009 metais pinigai iš Šveicarijos banko buvo perversti į Singapūrą. Pajamas ministras sukaupė iš ankstesnės veiklos kaip plastikos chirurgas ir konsultantas. Anksčiau J. Cahuzacas dirbo konsultantu farmacinėje kompanijoje.

Socialistų prezidentui F. Hollande`ui šis skandalas itin neparankus, mat nuo pat savo prezidentavimo pradžios jis žadėjo, kad šalį valdys „švari vyriausybė“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi