Pasaulyje

2016.10.03 12:21

Lenkijoje – „Juodasis penktadienis“: moterys už savo teises kovoja nedirbdamos

15min.lt 2016.10.03 12:21

Pirmadienis Lenkijoje paženklintas juoda spalva. Tokiu būdu nemaža dalis šios šalies moterų protestuoja dėl visiško abortų draudimo. Streiko metu moterys neina į darbą, paskaitas, nevykdo savo pareigų namuose. „Juodojo penktadienio“ akcija prasidėjo socialiniuose tinkluose kaip reakcija į įstatymo projektą, kuriuo norima visiškai uždrausti abortus ir taikyti bausmes už juos moterims.

Moterų streiką Lenkijoje lydi daug įvairių akcijų, rašo tvn24.pl: eisenos, renginiai, daug organizacijų kviečia į atvirų durų dieną, suplanuota bendrai gaminti maistą, skaityti knygas, sportuoti. Akciją remia ir daugybė vyrų, kurie skelbia gaminsią pietus ar bent sumuštinių streikuojančioms moterims.

Juoda spalva

Dalis darbdavių taip pat paskelbė remią protestą, parduotuvės, kavinės, restoranai ketina iškabinti informacinius pranešimus, kad streikuoja ir todėl nedirba.

Vienas iš protesto akcijos skiriamųjų ženklų – juoda drabužių spalva. Kaip rašo tvn24.pl, bent jau Varšuvoje juoda spalva labai matoma. Dalis moterų šią dieną į darbą eina kelioms valandoms, tada ketina prisijungti prie streiko. Anot moterų, jos privalo remti vienos kitas, paramos laukiama ir iš vyrų.

Protestuoti ketinama prie valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) būstinės, čia moterys žada sustoti į gyvą „įsiūčio sieną“ ir garsiai išsakyti savo poziciją. Kaip tik šios partijos atstovai ir yra projekto dėl visiško abortų draudimo iniciatoriai.

Remia opozicija

Savo paramą streikuojančioms moterims išsakė ir Lenkijos Seimo opozicija. „Piliečių platformos“ (PO) atstovų teigimu, darbdaviai turi palankiai žiūrėti į protestą, nes čia kalbama apie prigimtines žmogaus teises ir tai, jog negalima moterų traktuoti kaip daiktų. Partijos „Nowoczesna“ parlamentarė Joanna Schmidt pareiškė neisianti į darbą pati ir paragino taip pat elgtis ir savo biuro darbuotojus, o kartu ir visas moteris.

Valdančiosios PiS atstovai mąsto priešingai. Esą tai yra propaganda, kuriai valstybės tarnautojos ir tarnautojai, kiti žmonės neturėtų paklusti. Esą streiko idėja tarnaus kažkieno politiniams tikslams.

Tvp.info teigimu, yra ir kitokių protesto akcijų šią dieną. Kaip priešingybė „Juodajam pirmadieniui“ rengiama „Baltoji diena“. Jos dalyviai esą apsirengdami baltai išreikš savo paramą ginant užsimezgusią gyvybę.

Savaitgalį Lenkijoje vyko mitingai, kuriuose protestuota dėl moterų teisių pažeidimų.

Akcija „Juodasis pirmadienis“ prasidėjo nuo garsios lenkų aktorės Krystynos Jandos įrašo „Facebook“ tinkle, kuriame ji pasiūlė organizuoti protestą, panašų į tą, kuris įvyko 1975 m. Islandijoje, kuomet islandės, nesutikdamos su nelygia lyčių politika šalyje, vienai dienai paliko savo pareigas darbe ir namuose, taip visiškai paralyžiuodamos Islandiją.