Pasaulyje

2021.09.21 21:28

Iranas: branduolinės derybos bus atnaujintos ateinančiomis savaitėmis

ELTA2021.09.21 21:28

Branduolinės Irano ir galingųjų pasaulio šalių derybos turėtų būti atnaujintos ateinančiomis savaitėmis, ketvirtadienį, lankydamasis Niujorke, kur dalyvauja Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje, teigė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas.

Šios derybos buvo pradėtos balandį Vienoje. Jų tikslas – atgaivinti 2015 m. tarp Teherano ir galingųjų pasaulio valstybių sudarytą branduolinę sutartį, kuri liko kyboti ant plauko, kai iš jos 2018 m. vienašališkai pasitraukė tuometis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir sugriežtino Iranui taikomas sankcijas.

Derybos, kurių metu likusios šalys siekia įtikinti Vašingtoną grįžti į sutartį, o Iraną – laikytis savo branduolinių įsipareigojimų, yra įstrigusios nuo birželio, kai Irano prezidentu buvo išrinktas ultrakonservatyvių pažiūrų Ebrahimas Raisi.

„Vienos derybos artimiausiomis savaitėmis bus atnaujintos,“ – teigė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Saidas Khatibzadeh, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Anot jo, neplanuojama JT Generalinės Asamblėjos kuluaruose organizuoti likusių sutarties šalių – Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos ir JK – susitikimą.

Tačiau „branduolinė sutartis ir Vienos derybos bus viena pagrindinių temų dvišaliuose susitikimuose su ES diplomatijos vadovu“ Josepu Borrelliu ir sutartyje dalyvaujančių šalių užsienio reikalų ministrais, pridūrė jis.

S. Khatibzadeh nepatikslino, su kurių šalių diplomatais susitiks Irano delegacija, ir pridūrė, kad „ne visi“ minėtų šalių užsienio reikalų ministrai šiuo metu yra Niujorke.

2015 m. branduoline sutartimi Iranui pasiūlyta palengvinti šaliai taikomas JT sankcijas mainais į griežtus ribojimus šalies branduolinei programai, tačiau Teheranas po D. Trumpo pasitraukimo ir sankcijų sugriežtinimo vis labiau tolo nuo savo įsipareigojimų.

D. Trumpo įpėdinis Joe Bidenas yra pareiškęs ryžtą sugrįžti į sutartį, kuri buvo suderėta JAV prezidentaujant Barackui Obamai, o Irane – nuosaikių pažiūrų Hassanui Rouhani.

Anksčiau šį mėnesį neblėso viltys atgaivinti susitarimą, kai Iranas susitarė su JT branduoline agentūra dėl naujo kompromiso stebint šalies branduolinius objektus.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi tuo metu teigė, kad toks žingsnis sudarys sąlygas „diplomatijai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt