Pasaulyje

2021.09.22 15:33

Europą stebina Bideno Amerika: ES lyderiai viešai reiškia abejones, Vokietija ragina stiprinti suverenitetą

Vykintas Pugačiauskas, Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.22 15:33

Net ir artimiausia Amerikos sąjungininkė Jungtinė Karalystė pastaruoju metu pripažino esanti nustebinta netikėtų Vašingtono sprendimų. Dar labiau piktinasi Prancūzija, kai Amerika netikėtai išstūmė Paryžių iš gynybinio aljanso su Australija. Europos Sąjungos lyderiai jau viešai reiškia abejones dėl Amerikos, Vokietija ragina stiprinti europietiškąjį suverenitetą. Lietuva ragina transatlantinę vienybę išsaugoti.

Vokietija beveik savaitę tylėjo, matydama Prancūzijos pyktį, kai Amerika, Britanija ir Australija ją apstulbino dėl povandeninių laivų sandorio. Bet dabar vadina netikėtą sprendimą erzinančiu, nuviliančiu ir ilgam sunkinančiu padėtį. Amerikai atgauti prarastą pasitikėjimą nebus lengva, perspėja Berlynas.

Panorama. Įžengus į „juodąją“ zoną, Vyriausybė svarsto įvesti karantiną ir grąžinti privalomas kaukes

„Tai dar vienas žadintuvo skambutis visiems mums – klausti, kaip stiprinti savo suverenitetą, kaip burti vieningą frontą net dėl užsienio ir saugumo politikos klausimų“, – teigia Vokietijos Europos reikalų ministras Michaelis Rothas.

Lietuva ragina vienybės siekti ne Europoje, bet su Amerika.

„Viliuosi, mums pavyks įveikti transatlantinį nepasitikėjimą, nes tai ir Europos, ir Jungtinių Valstijų interesas. Tai viso pasaulio interesas“, – sako užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius.

Tačiau įsižeidusi Prancūzija dabar neatmeta nieko – ir blokuoti Bendrijos derybas su Australija dėl laisvosios prekybos, ir po savaitės Amerikoje numatomo susitikimo dėl prekybos ir technologijų bendradarbiavimo.

„Pasitikėjimas pažeistas rimtai, tad negalime elgtis tarsi nieko neįvyko. Neabejotinai turime apsvarstyti visas galimybes“, – teigia Prancūzijos Europos reikalų ministras Clement`as Beaune`as.

Europos Komisijos vadovė Amerikoje pareiškė, kad su JAV normalių santykių nebus, kol Vašingtonas atsakys, kodėl su viena Bendrijos nare pasielgė nesąžiningai ir nederamai. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas sakė, kad Donaldas Trumpas bent jau aiškiai rodė nepasitenkinimą europiečiais, o dabar, kai Joe Bidenas kartoja, kad Amerika grįžo, neaišku – ar ji grįžo į Ameriką, ar kur kitur.

Bet yra šalių, kurios Amerikos grįžimu džiaugiasi. Australija iškart pasinaudojo Vašingtono siūlymu augančiai Kinijos jūrų galybei atsverti ir, neperspėjusi Prancūzijos, atsisakė stringančio susitarimo pirkti jos dyzelinius povandeninius laivus. Vietoj jų tikisi pažangesnių branduolinių laivų, amerikietiškosios ir britiškosios technologijos.

Naujasis aljansas – ir Britanijos premjerui pirmas didelis šansas parodyti, kokia svarbi po „Brexito“ lieka jo šalis – Amerikai padedant laivyno interesai dabar nusidriekė į Kinijos kaimynystę. Bet net ir Boriso Johnsono Vyriausybė patyrė, kad svarbiausia sąjungininkė nenuspėjama – ir dėl padriko pasitraukimo iš Afganistano, o vos užvakar – ir dėl netikėto sprendimo įsileisti turistus iš Europos. Netrukus Baltuosiuose rūmuose laukia rimtas pokalbis.

J. Bidenas žada skambinti ir Prancūzijos prezidentui, bet Amerikos diplomatijos vadovas susitinka tik su Britanijos užsienio reikalų sekretore – Antony Blinkenas laisvai kalba prancūziškai, bet su Prancūzijos ministru nesusitiks.

„Manėme, kad vienašališkumas, nenuspėjamumas, brutalumas ir nepagarba partneriui nuėjo į praeitį. Bet tai tęsiasi. Todėl norime susiprasti“, – sako Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves`as Le Drianas.

Vokietija dabar sako niekad ir neturėjusi iliuzijų, kad su naujuoju Amerikos prezidentu nebus problemų. Prancūzija piktinasi, kad J. Bidenas pernelyg konfrontuoja su Kinija, o nuo europiečių strateginius žingsnius slepia.

„Mes turime labiau pasitikėti vieni kitais, informuoti vieni kitus apie savo planus ir, na nereikia galvoti, kad vienų organizacijų arba sąjungų kūrimas būtinai reiškia kitų sąjungų neigimą“, – sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Paryžius seniai pabrėžia norintis strateginės autonomijos, bet dabar pats susidūrė, kad ir kitos šalys sprendžia pagal savo interesus, o Prancūzija joms ne visada tokia patraukli kaip Amerika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt