Pasaulyje

2016.10.03 14:53

V. Orbanas: ES negali priversti Vengrijos priimti migrantų

BNS 2016.10.03 14:53

Vengrijos premjeras populistas Viktoras Orbanas sekmadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga negali priversti jo šalies priimti migrantų.

Tai vyriausybės vadovas pareiškė po to, kai dėl nepakankamo rinkėjų aktyvumo buvo pripažintas neįvykusiu jo organizuotas referendumas, kuriame turėjo būti atmestas pabėgėlių paskirstymo Bendrijoje pagal privalomas kvotas planas.

„Briuselis negali primesti savo valios Vengrijai“, – ryžtingai kalbėjo V. Orbanas, kreipdamasis į savo šalininkus Budapešte.

Nors sekmadienio plebiscite triuškinama dauguma balsavusiųjų – 98 proc. – pasisakė prieš privalomas pabėgėlių kvotas, referendumas laikomas neįvykusiu, nes jame dalyvavo kiek mažiau nei 44 proc. rinkėjų.

Referendumas būtų laikomas įvykusiu, jei jame būtų balsavę pusė iš 8 mln. balso teisę turinčių vengrų.

Nacionalinis komitetas paskelbė referendumą neįvykusiu sekmadienį vakare, kai buvo suskaičiuoti balsalapiai.

Tačiau V. Orbanas pabrėžė, kad bet kokiu atveju bus „teisinių pasekmių“ ir stengėsi nesureikšminti mažo rinkėjų aktyvumo.

„Briuselis ar Budapeštas – štai ko buvo klausiama, ir žmonės pasakė – Budapeštas“, – sakė premjeras.

„Siūlysiu keisti konstituciją, kad ji atspindėtų žmonių valią. Priversime Briuselį suprasti, kad jis negali ignoruoti Vengrijos rinkėjų valios“, – pabrėžė jis.

Opozicijos atstovai anksčiau įspėjo, kad bet kokie teisiniai pakeitimai vadovaujantis referendumo rezultatais pažeistų konstituciją.

V. Orbano dešiniojo sparno vyriausybė varė energingą agitaciją per žiniasklaidos priemones, ragindama rinkėjus atmesti ES planą dėl pabėgėlių paskirstymo po 28-ias bloko nares pagal privalomas kvotas.

Tuo tarpu Vengrijos opozicinės partijos ragino boikotuoti spalio 2-osios balsavimą, kuriame rinkėjų buvo klausima: „Ar norite, kad ES galėtų įpareigoti vykdyti privalomą ne Vengrijos piliečių perkėlimą į Vengriją netgi negavus Nacionalinės Asamblėjos pritarimo?“

Susitarimui dėl migrantų paskirstymo pernai pritarė dauguma ES šalių. Jis buvo parengtas siekiant padėti Graikijai ir Italijai, kurias užplūdo šimtai tūkstančių į ES traukiančių pabėgėlių, daugiausia sirų.