Pasaulyje

2021.09.28 19:21

ES „palaiko afganistaniečius“, tačiau nori, kad dauguma jų laikytųsi atokiau nuo Bendrijos

Nikolaj Nielsen, euobserver, LRT.lt2021.09.28 19:21

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pakartojo, kad ES palaiko Afganistano piliečius. 

„Mes stovime petys petin su Afganistano žmonėmis“, – teigė ji trečiadienį (rugsėjo 15 d.) Europos Parlamente pasakytoje metinėje kalboje.

Tačiau vidiniame dokumente sakoma, kad ES siekia grąžinti pabėgėlio statuso negavusius afganus, tuo metu, kai jų šalis panirusi į chaosą. Piliečių laisvių labdaros organizacijos „Statewatch“ nutekintas Komisijos dokumentas rodo, kad valstybės narės gali išsiųsti afganistaniečius į ES nepriklausančias šalis.

Rugsėjo 10 d. surašytame dokumente kalbama apie grąžinimo sandorius ir pažymima, kad „tam tikromis tranzito šalimis“ turėtų būti taikoma vadinamoji „trečiųjų šalių piliečių readmisijos sąlyga“.

Pagrindinė mintis yra užtikrinti, kad prieglobsčio negavę afganai atsidurtų kažkur kitur, ne Europoje ir ne Afganistane, galbūt tose šalyse, kurias jie kirto. Tokios sąlygos yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių ES per pastaruosius kelerius metus nepavyko užbaigti derybų dėl panašių susitarimų.

Šis klausimas praėjusios savaitės pradžioje buvo iškeltas Liuksemburge įsikūrusių Europos audito rūmų pranešime apie ES readmisijos susitarimus.

„Sakyčiau, kad pirmiausia „trečiosios šalies piliečio sąlyga“ tapo pagrindines kliūtimi derybose“, – žurnalistams sakė pagrindinis audito ataskaitos autorius Leo Brincatas. – Trečiosios šalys linkusios prieštarauti šiai sąlygai. Kodėl? Todėl, kad mano, jog tai politiškai labai jautru, kai kurie teigia, kad tarptautinėje teisėje nėra tam pagrindo.“

U. von der Leyen savo kalboje taip pat pabrėžė būtinybę padėti afganų moterims ir vaikams, prokurorams, žurnalistams ir žmogaus teisių gynėjams.

ES taip pat jau padėjo evakuoti keletą afganų į Europą. Neseniai buvo paskelbta, kad ketinama skirti Afganistanui 200 mln. eurų dydžio humanitarinę pagalbą. Trečiadienį U. von der Leyen pridėjo dar 100 mln.

Europos Komisijos pirmininkės pareiškimas buvo padarytas po to, kai rugpjūčio pabaigoje ES Taryboje buvo sutarta siekti, kad afganistaniečiai neimtų masiškai vykti į Europą.

Taip siekiama užkirsti kelią „nekontroliuojamai plataus masto nelegaliai migracijai“ ir nukreipti iš Afganistano bėgančius žmones į aplinkines šalis, tuo pat metu kovojant su prekeiviais žmonėmis. Kol kas nėra stebimas masinis judėjimas, nors kai kurios ES valstybės baiminasi, kad sustabdžius grąžinimus, kiti gali susivilioti atvykti.

Tokias baimes dar prieš Talibanui perimant Afganistano kontrolę bendrame laiške išsakė Austrija, Belgija, Danija, Vokietija, Graikija ir Nyderlandai.

Europos Komisija siekia, kad valstybės narės priimtų apie 30 tūkst. afganų, kuriems iš ES biudžeto skiriama 300 mln. eurų.

Tačiau, kaip teigia vienas iš grupės „Green“ pirmininkų Philippe`as Lambertsas, bendras tikslas yra nesudaryti afganams sąlygų prašyti prieglobsčio ES.

„Atrodo, kad vienintelis 27 valstybių narių rūpestis yra kaip užtikrinti, kad prieglobsčio prašytojai iš Afganistano neatvyktų į Europos Sąjungos teritoriją“, – trečiadienį vykusioje plenarinėje diskusijoje Strasbūre jis sakė U. von der Leyen.

Per silpni ir per daug neturtingi Europai

Šiuo metu Afganistano viduje iš savo gyvenamosios vietos pasitraukę apie 3,5 mln. žmonių. Dar penkiems milijonams gresia badas.

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis sakė, kad tiems, kuriems gresia badas, reikia padėti dėl humanitarinių priežasčių. Tada jis bandė išsklaidyti nuogąstavimus, kad daugelis jų bandys patekti į Europą.

„Jie neketina migruoti. Jie gyvena toli kalnuose, jie neturi jėgų migruoti, – sakė jis Europos Parlamento nariams. – Tie, kurie gali bandyti emigruoti, greičiausiai bus per pastaruosius 20 metų susiformavusios miestų viduriniosios klasės atstovai ir tikriausiai jie norės vykti į JAV, Kanadą ar Australiją, o ne į Europą.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt