Pasaulyje

2021.09.21 09:32

LRT iš Vašingtono. Kalbą JT sakysiantis Nausėda: ES ir JAV turėtų labiau pasitikėti viena kita

Aurimas Lukas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.21 09:32

Pranešimą Generalinėje Asamblėjoje skaitysiantis šiandien Lietuvos prezidentas, reaguodamas į sąjungininkų kritiką Amerikai pabrėžia, kad svarbiausia – pasitikėjimas.

„Na pirmiausia, reikia pažymėti, kad ši 76-oji JT GA Lietuvai yra jubiliejinė, kadangi mes įstojome ir pradėjome savo kelią JT lygiai prieš 30 metų. Mano pagrindinės pranešimo temos yra, žinoma, susijusios su dabarties aktualijomis ir tai pirmiausia yra tarotautinio saugumo situacija, ypač, turint omenyje, kad Lietuva yra karštajame pasaulio taške, kuriame vyksta daug dalykų, kurių mes tikrai toleruoti negalime. Tai pirmiausia Baltarusijos režimo agresyvūs veiksmai, tai žmonių naudojimas, kaip įrankio, nedraugiškų mums režimų rankose. Ir šitoje vietoje turbūt nepaprastai svarbu pasiekti tarptautinės bendrijos solidarumo, vienodo požiūrio arba panašaus požiūrio į tas pačias problemas“, – kalbėjo G. Nausėda.

Žinios. Reaguodami į prieštaringą amerikiečių, britų ir australų susitarimą, ES lyderiai kritikuoja JAV dėl neištikimybės

„Labai svarbu, žinoma, ir tai kad dabar dabartinėmis sąlygomis, pasaulis tampa labai pažeidžiamas. Pandemija ne tik sukūrė pasaulio pažeidžiamumą medicinine to žoždio prasme. Tačiau pandemija virsta infodemija, kurioje spekuliuojama įvairiomis teorijomis, kai kurios iš jų pagrįstas, kai kuriose ne. Kai kurių iš jų tikslas yra tiesiog dezinformuoti visuomenę, sukelti dar daugiau sumaišties ir panikos. Ir šitomis aplinkybėmis mes turime rasti būdų, kaip padaryti visuomenes atsparesnėmis. Atsparesnėmis, kaip jau minėjau ne tik tai sveikatos apsaugos sistemų prasme, bet ir atsparesnėmis informacinių, hibrdinių atakų atžvilgiu“, – pridūrė G. Nausėda.

Lietuvos vadovas pridūrė, kad kalbės ir apie žaliosios ekonomikos svarbą.

„JT Generalinis sekretorius Antonio Guterresas paskelbė ir tai tikrai yra labai sveikintina idėja, kad žmonija turi paskutinį šansą, paskutinę galimybę sustoti, apsižvalgyti ir daryti tai, ką daryti rytoj jau būtų per vėlu. Tai yra imti saugoti gamtą ir, iš tikrųjų, pirmiausia kovoti už tą biologinę įvairovę, kuri nyksta tiesiog akyse. Kovoti su užterštumu. Sieki klimato kaitos tikslų, kurių lydersytę jau pademonstravo ES ir šiandien prie klimato kaitos tikslų jungiasi beveik visas pasaulis. Tai yra mūsų atsakomybė prieš ateities kartas, prieš mūsų vaikus ir prieš mūsų anūkus. Ir aš labai tikiuosi, kad šioje JT GA tam tikrai bus skiriamas pakankamas dėmesys, bent jau aš savo pavyzdžiu noriu tai pademonstruoti“, – Niujorke sakė G. Nausėda.

Prezidento G. Nausėdos nuomone, ES ir JAV turėtų tarpusavyje užmegzti didesnį pasitikėjimą ir informuoti apie savo planus.

„Pirmiausia, aš manau, kad atsakymas į šį klausimą glūdi pasitikėjime. Mes turime labiau pasitikėti vieni kitais, informuoti vieni kitus apie savo planus ir, na nereikia galvoti, kad vienų organizacijų arba sąjungų kūrimas būtinai reiškia kitų sąjungų neigimą. Aš ir šiandien esu įsitikinęs, kad NATO, kaip saugumo konstruktas, kurį mes sukūrėme jau gana senai, iš tikrųjų yra labai efektyvi priemonė. Taip, mes suprantame, kad Indijos ir Ramiojo vandenyno areale arba regione tikrai kyla papildomų įtampų, susijusių pirmiausia su Kinijos pakankamai ryškiu noru imtis lyderystės ir primesti savo žaidimo sąlygas likusiam pasauliui.

Į visą tai reikia reaguoti, bet pirmiausia, kaip sąjungininkai, mes turime labiau kalbėtis tarpusavyje, gerbti vienas kitą ir ne prieš pastatyti vienos organizacijos kitai. Tai Lietuvos pozicija buvo ir yra NATO ir transatlantinio saugumo stuburas arba, na sakyčiau, prioritetas yra mums absoliučiai gyvybinis klausimas ir mes toliau laikysimės tų įsipareigojimų, kuriuos esame prisiėmę savo narystės NATO sąlygomis. Na, ir be jokios abejonės diskutuosime šiomis naujomis aktualijomis visuose įmanomuose formatuose, kurie ateityje mūsų laukia. Tai ir EVT posėdžiai, kuriuose apskritai tikiuosi bus keliamas Kinijos klausimas įvairiais kampais ir įvairais aspektais ir Lietuva bus aktyvi šito proceso dalyvė, kadangi, kaip jūs puikiai žinote tai yra ir Lietuvos aktualija arba viena iš aktualijų pastaruoju metu“, – kalbėjo Lietuvos vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt