Pasaulyje

2021.09.23 14:32

Į Lietuvą atvykstanti EP vicepirmininkė: turime nusiųsti Lukašenkai žinutę, kad jam ši ataka nepavyks

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.09.23 14:32

Į Lietuvą dviejų dienų vizito atvykstanti Europos Parlamento vicepirmininkė Roberta Metsola sako, kad Bendrija nepaliks su migrantų krize susiduriančios Lietuvos vienos.

Dar prieš atvykdama į Lietuvą, LRT žurnalistams Briuselyje vicepirmininkė pabrėžė, kad šalys privalės susitarti dėl naujojo migracijos pakto, kuriuo šalys narės dalintųsi atsakomybe dėl į Europą atvykusių migrantų.

Europos Parlamento vicepirmininkė Roberta Metsola lankysis Medininkuose ir Lietuvos-Baltarusijos pasienyje. Į Lietuvą ji atvyksta su žinute, kad jokie diktatoriai nesupriešins Bendrijos šalių.

„Mano, kaip Europos Parlamento atstovės, žinutė, kad diktatoriai mūsų nesupriešins ir kad tokia šalis, kaip Lietuva, saugo ne tik Lietuvos, o išorinę visos Europos Sąjungos sieną. Tokios hibridinės atakos prieš Bendrijos šalis, pasinaudojant prekyba žmonėmis, o migrantais ir jų pažeidžiamumu kaip instrumentu, neleistinos. Jam nepavyks, ir šią žinutę A. Lukašenkai turime nusiųsti“, – LRT sako ji.

Europos Sąjunga siekia peržiūrėti prieglobsčio ir migracijos procedūras, pagal kurias migrantų prašymai būtų nagrinėjami greičiau, daugiau būtų dirbama su trečiosiomis valstybėmis, iš kurių atvyksta migrantai, o valstybės narės dalintųsi atsakomybe dėl atvykstančiųjų. Tačiau kai kurios valstybės tokiems planams priešinasi.

„Kiekviena šalis turi būti įtraukta ir vaidinti savo vaidmenį. Tai yra globalus iššūkis, kuris reikalauja globalaus sprendimo ir solidarumas turi būti iš visų šalių narių, o ne taip, kaip buvo iki šiol, kad didžiausia našta tekdavo priešakinėse linijose atsidūrusioms šalims. Mano viltis, kad sutarimą dėl migracijos pakto pavyks pasiekti ir tai, kas įvyko šią vasarą (turi omenyje Baltarusijos režimo organizuojamą migrantų krizę), mus nukreips tinkama linkme ir šalims pavyks sutarti“, – sako ji.

Vizito darbotvarkėje numatyti susitikimai su Seimo vicepirmininke Radvile Morkūnaite, Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komiteto nariais.

LRT.lt primena, kad 2020 m. rugsėjį Europos Komisija pristatė naujo migracijos ir prieglobsčio pakto pasiūlymą. Rudenį Europos Parlamentas ir valstybės narės pateiks savo viziją, koks turėtų būti galutinis migracijos paktas. Vis dėlto procesas nebus paprastas, laukia daug derybų tarp šalių, kurios nenori dalintis atsakomybe, ir tų, kurioms tenka didžiausia migrantų našta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt