Pasaulyje

2021.09.20 12:39

Lietuvos URM įvertino neskaidrius Dūmos rinkimus: Rusija atsitraukė nuo demokratinių standartų

LRT.lt2021.09.20 12:39

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija pažymi, kad rugsėjo 17-19 dienomis surengti Rusijos Valstybės Dūmos rinkimai vyko pilietinių ir politinių teisių suvaržymo sąlygomis, rašoma URM pranešime žiniasklaidai.

Rusijos valdžios institucijos, pasinaudodamos represiniais „ekstremistinių organizacijų“, „užsienio agentų“ ir „nepageidaujamų organizacijų“ įstatymais, dar labiau apribojo žmogaus teises, demokratijos funkcionavimą ir spaudos laisvę. Šie veiksmai dar labiau suvaržė politinį pliuralizmą Rusijoje ir galimybę Rusijos žmonėms laisvai išreikšti savo pilietinę poziciją. Dėl šios priežasties nepriklausoma politinė opozicija neturėjo galimybių dalyvauti Dūmos rinkimuose. Raginame Rusijos valdžios institucijas nutraukti sisteminį spaudimą prieš Rusijos pilietinę visuomenę, opoziciją ir nepriklausomą žiniasklaidą.

Taip pat apgailestaujame, kad Rusijos valdžios institucijų suvaržymai, prisidengiant epidemiologine padėtimi šalyje, nesudarė galimybių Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) rinkimų misijai stebėti Valstybės Dūmos rinkimų.

Visi šie veiksmai demonstruoja Rusijos atsitraukimą nuo demokratinių standartų ir kelia abejonių dėl rinkimų skaidrumo. Apgailestaujame dėl šių neigiamų tendencijų, kurios prieštarauja Europos Tarybos principams, Europos žmogaus teisių konvencijai, ESBO ir kitiems tarptautiniams Rusijos įsipareigojimams.

Rinkimų į Rusijos Valstybės Dūmą organizavimas neteisėtai aneksuotame Kryme ir Rusijos okupuotose Donecko ir Luhansko srityse bei Ukrainos piliečių, kuriems buvo neteisėtai išduoti Rusijos Federacijos pasai, įtraukimas į rinkimus grubiai pažeidžia tarptautinės teisės normas ir principus, Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą. Pakartotinai raginame Rusiją nutraukti neteisėtą Ukrainos Krymo Autonominės Respublikos aneksiją, išvesti savo karines pajėgas iš okupuotų Ukrainos teritorijų ir gerbti tarptautinės teisės normas. Lietuvos parama Ukrainos teritoriniam integralumui ir suverenitetui išlieka tvirta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt