Pasaulyje

2021.09.20 06:57

Rusijos valdančioji partija tvirtina per rinkimus gavusi dviejų trečdalių daugumą

atnaujinta 18.33
BNS, ELTA2021.09.20 06:57

Rusijos valdančioji partija „Vieningoji Rusija“ pirmadienį pareiškė užsitikrinusi dviejų trečdalių balsų daugumą per Valstybės Dūmos rinkimus, kuriuos opozicija vadina suklastotais.

Rusijos opozicija apkaltino valdžią masišku parlamento rinkimų rezultatų klastojimu, pirmadienį paskelbtiems rezultatams parodžius, kad valdančioji partija „Vieningoji Rusija“ užsitikrino absoliučią daugumą Valstybės Dūmoje.

Sekmadienį pasibaigęs trijų dienų trukmės balsavimas buvo surengtas po beprecedenčio susidorojimo su prezidento Vladimiro Putino kritikais. Be to, iki rinkimų atliktos viešosios nuomonės apklausos rodė, kad „Vieningosios Rusijos“ populiarumas yra istoriškai žemas.

Tačiau partija vis tiek gavo dviejų trečdalių daugumą Valstybės Dūmoje – žemuosiuose parlamento rūmuose, o „Vieningosios Rusijos“ aukšto rango narys Andrejus Turčakas pareiškė, kad jo partija pasiekė „įtikinamą ir švarią pergalę“.

A. Turčakas žurnalistams sakė, kad ši politinė jėga gaus 120 mandatų pagal partijos sąrašą ir dar 195 – vienmandatėse apygardose. Taigi, 450 vietų parlamente turėtų dirbti iš viso 315 jos narių.

Tai yra mažiau nei 334 vietos, kurias „Vieningoji Rusija“ turėjo prieš rinkimus, bet vis tiek pakankamai, kad partija galėtų pati priimti svarbius teisės aktus, įskaitant konstitucijos pataisas.

Iki pirmadienio 7 val. Maskvos (ir Lietuvos) laiku suskaičiavus 85 proc. balsų, „Vieningoji Rusija“ pirmavo surinkusi 49,76 proc. balsų; antroje vietoje buvo Komunistų partija, užsitikrinusi 19,61 proc. elektorato palaikymą.

„Tikrai neįtikėtina“

Net valstybinių apklausų agentūrų prognozės rodė, kad „Vieningoji Rusija“ surinks tik apie 30 proc. balsų.

Įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno, įtakingiausio Rusijos opozicijos veikėjo, sąjungininkams rezultatai pasirodė keisti.

„Tai tikrai neįtikėtina. Prisimenu jausmą 2011 metais, kai jie pavogė rinkimus. Tas pats vyksta ir dabar“, – pareiškė sausį sulaikyto A. Navalno atstovė Kira Jarmyš.

Kaltinimai plataus masto sukčiavimu per 2011 metų parlamento rinkimus sukėlė didžiulius protestus su A. Navalnu priešakyje.

Jo sąjungininkai tvirtina, kad balsavimas buvo masiškai klastojamas, ypač atkreipdami dėmesį į nuolatinius vėlavimus skelbiant elektroninio balsavimo rezultatus liberalioje ir opozicijai palankioje Maskvoje.

Europos Sąjunga pareiškė, kad prieš rinkimus tvyrojo „bauginimo atmosfera“, ir skundėsi dėl nepriklausomų rinkimų stebėtojų trūkumo. Vokietija savo ruožtu ragino ištirti pranešimus apie pažeidimus balsavimo metu.

JAV valstybės departamentas irgi suabejojo Rusijos parlamento rinkimų sąžiningumu, pareiškęs, kad vyriausybės represijos prieš kritikus „neleido Rusijos žmonėms naudotis savo pilietinėmis ir politinėmis teisėmis“.

„Rugsėjo 17–19 dienomis vykę Dūmos rinkimai Rusijos Federacijoje vyko sąlygomis, kurios nebuvo palankios laisvam ir sąžiningam procesui“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price`as.

„Išgąsdintas“ elitas

„Vieningosios Rusijos“ balsų dalis sumažėjo nuo 54,2 proc., surinktų per ankstesnius parlamento rinkimus 2016 metais, o komunistų parama išaugo nuo turėtų 13,3 procento.

Paaiškėjo, kad 5 proc. patekimo į parlamentą slenkstį peržengė dar trys partijos – nacionalistinė LDPR, neseniai susikūrusi partija „Nauji žmonės“ ir „Teisingoji Rusija“. Visos šios politinės jėgos surinko mažiau nei 10 proc. balsų.

Artimas A. Navalno sąjungininkas Leonidas Volkovas pareiškė, jog taktinio balsavimo projektas „išgąsdino“ Rusijos politinį elitą.

„Privertėme juos arba pripažinti pralaimėjimą, arba klastoti visų akivaizdoje, visiškai įžūliai, begėdiškai; pripažinti moralinį bankrotą“, – per tiesioginę „YouTube“ transliaciją rinkimus komentavo L. Volkovas.

Valdžia ėmėsi drastiškų priemonių, kad sutrikdytų „išmaniojo balsavimo“ kampaniją“, parengusią kandidatų sąrašus. Į jį buvo įtraukti kandidatai, turėję daugiausiai galimybių neleisti Kremlių palaikantiems politikams iškovoti mandatą.

Kampanijos tinklapis buvo užblokuotas, o „Apple“ ir „Google“ pašalino „Išmaniojo balsavimo“ programėlę iš savo parduotuvių – kaip pranešama, sulaukusios iš rusų teisėsaugos grasinimų sulaikyti jų vietos darbuotojus.

Be to, populiari susirašinėjimo platforma „Telegram“ pašalino A. Navalno komandos sukurtą „išmaniojo balsavimo“ informacinį botą, o „Google Docs“ dokumentai ir „YouTube“ vaizdo įrašai su rekomenduojamų kandidatų sąrašais buvo užblokuoti.

Remiantis naujausiais, sekmadienį paskelbtais Centrinės rinkimų komisijos (CRK) duomenimis, rinkimuose dalyvavo 45 proc. rinkėjų.

Pasak kritikų, dirvą sukčiavimui paruošė elektroninio balsavimo specifika, nauji suvaržymai stebėtojams ir balsavimo trukmės išplėtimas iki trijų dienų. Pareigūnų teigimu, pastarasis sprendimas buvo priimtas siekiant sumažinti koronaviruso plitimo riziką.

Iki sekmadienio vakaro nepriklausoma rinkimų stebėjimo grupė „Golos“, kurią prieš rinkimus valdžia priskyrė „užsienio agentams“, gavo daugiau kaip 4,9 tūkst. pranešimų apie balsavimo pažeidimus.

„Vieningosios Rusijos“ populiarumas mažėja krentant po daugelį metų trukusio ekonominio sąstingio pragyvenimo lygiui.

Tačiau 68 metų V. Putinas, valdantis šalį jau du dešimtmečius, tebėra populiarus, o kai kurie rinkėjai sakė, kad balsavo už jį remiančią partiją, nes pasitiki valstybės vadovu.

„Dabartinėje politinėje situacijoje tiesiog nematome kitų, kuriais galėtume pasitikėti“, – teigė Maskvoje balsą atidavusi rinkėja Ana Kartašova.

Rinkimai Rusijoje: Putino partija išliks daugumoje Dūmoje, skelbiama apie kibernetines atakas

Prezidentą Vladimirą Putiną remianti partija „Vieningoji Rusija“ tvirtai laimi rinkimus į Valstybės Dūmą, rodo anksti pirmadienį Centrinės rinkimų komisijos (CRK) paskelbti naujausi balsų skaičiavimo duomenys.

Kaip skelbiama oficialiai, suskaičiavus balsalapius 50,02 proc. rinkimų apylinkių paaiškėjo, kad „Vieningoji Rusija“ gauna 46,11 proc. balsų.

Tuo metu suskaičiavus 50,11 proc. vienmandačių apylinkių balsų pareigūnai paskelbė, kad „Vieningosios Rusijos“ kandidatai turėtų gauti 87,78 proc. arba 193 mandatus.

Atsižvelgiant, kad partija gali gauti papildomų mandatai nugalėtojams proporcingai perskirsčius balsus, atiduotus į parlamentą nepatekusioms partijoms, „Vieningoji Rusija“ pretenduoja užimti daugiau kaip 300 iš 450 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose. Tokiu atveju partija įgytų konstitucinę daugumą.

Tikėtina, kad į Valstybės Dūmą pateks dar keturios partijos: komunistai (KPRF), gavę apie 21,4 proc. balsų, nacionalistinė Liberalų demokratų partija (LDPR) su 8,07 proc. balsų, aljansas „Teisingoji Rusija – Patriotai – Už tiesą“ (7,62 proc.), taip pat parlamento rinkimų naujokė partija „Naujieji žmonės“, surinkusi apie 5,97 proc. balsų.

Rinkimai į Valstybės Dūmą vyko rugsėjo 17–19 dienomis.

Deputatai renkami pagal mišrią sistemą: 225 vietos bus paskirstytos proporcingai pagal partijų sąrašus, o likusius mandatus gaus vienmandatėse apylinkėse išrinkti kandidatai.

Ankstesniuose rinkimuose į Valstybės Dūmą 2016 metais „Vieningoji Rusija“ surinko 54,2 proc., o komunistai 13,3 proc. balsų.

Rinkimai vyko valdžiai šiemet ėmusis precedento neturinčių represijų prieš opoziciją. Garsiausias Rusijos valdžios kritikas Aleksejus Navalnas šiuo metu yra kalėjime, o jo organizacija buvo uždrausta kaip „ekstremistinė“.

Prieš šį savaitgalį vykstančius rinkimus visi pagrindiniai A. Navalno sąjungininkai buvo suimti arba išvyko iš šalies, o bet kam, siejamam su jo organizacija, buvo uždrausta dalyvauti parlamento ir vietos valdžios rinkimuose.

Rusijos valdžios institucijos ėmėsi drastiškų priemonių pašalinti A. Navalno „Išmanaus balsavimo“ programėlę, kurioje opozicijos šalininkams buvo nurodoma, už kuriuos kandidatus reikėtų balsuoti, kad jie įveiktų su Kremliumi siejamus politikus.

„Vieningoji Rusija“ prarado daugumą Jakutijoje

Per parlamento rinkimus Rusijoje Kremliaus partija „Vieningoji Rusija“ prarado daugumą Tolimųjų Rytų Jakutijos regione. Čia, kur daug mėnesių liepsnoja pragaištingi miškų gaisrai, apie 35 proc. žmonių balsavo už komunistus – partija savo pozicijas pagerino beveik 20 proc., lyginant su Dūmos rinkimais prieš penkerius metus, pranešė Rinkimų komisija, „Vieningoji Rusija“ su 33 proc. balsų liko tik antra.

Dėl gaisrų sukeltos žalos žmonių nepasitenkinimas institucijų darbu bei „Vieningosios Rusijos“ politika Jakutijoje yra ypač didelis. Kremliaus partijos, remiančios prezidento Vladimiro Putino kursą, atstovai, Jakutijos rinkimų komisijos duomenimis, paprašė perskaičiuoti balsus. Tai greičiausiai bus padaryta savaitės viduryje, sakė komisijos pirmininkas Jevgenijus Fiodorovas, kurį cituoja agentūra „Interfax“.

Rusijos mastu „Vieningoji Rusija“ aiškiai persvara laimėjo rinkimus. Suskaičiavus du trečdalius balsavimo biuletenių, partijai tenka daugiau kaip 48 proc. balsų. Opozicija kaltina valdžios aparatą klastojus rinkimus.

„Rostelekom“ tikina, kad rinkimai Rusijoje tapo kibernetinių atakų taikiniu

Prieš Rusijos valstybinius tinklalapius, susijusius su savaitgalį įvykusiais parlamento rinkimais, buvo surengta beveik 20 kibernetinių atakų, sekmadienį pranešė telekomunikacijų priežiūros tarnyba.

„Buvo iš viso 19 atakų; kai kurios buvo labai trumpos – kelių minučių. Didžiausia pagal trukmę ataka buvo vakar [šeštadienį], ji tęsėsi 5 val. 32 min., prasidėjo anksti ryte ir baigėsi vidury dienos, – Centrinėje rinkimų komisijoje (CRK) sakė agentūros „Rostelekom“ vadovas Michailas Osejevskis. – Buvo atakuojami įvairūs ištekliai – ir CRK portalas, rinkimų portalas, Valstybinių paslaugų portalas, ESIA [Vieningosios identifikacijos ir tapatybės patvirtinimo sistemos] portalas, [Maskvos oficialusis tinklalapis] mos.ru.“

Pasak M. Osejevskio, per šias atakas buvo naudojami užkrėsti žalinga programine įranga kompiuteriai, esantys Indijoje, Indonezijoje, Brazilijoje, Ukrainoje, Irane, Tailande, Bangladeše, Kinijoje, Rusijoje, JAV, Vokietijoje, Vietname, Lietuvoje ir „daugelyje kitų“ šalių.

„Tiesą sakant, negalima priekaištauti šalims, kuriuose esama tokių [užkrėstų] įrenginių – tai mūsų bendra problema. Aišku, specialistai komercinėse organizacijose, „Rostelekom“ ir mūsų kolegos pasaulyje dirba, kad užtikrintų savo apsaugą nuo nusikaltėlių“, – pridūrė tarnybos vadovas.

M. Osejevskis teigė, kad visos 19 užfiksuotų atakų buvo sėkmingai atremtos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt