Pasaulyje

2016.09.30 22:49

Dėl juodligės protrūkio Sibire planuojama skersti apie 250 tūkst. elnių

LRT.lt2016.09.30 22:49

Iki Kalėdų šiaurinėje Sibiro dalyje siūloma paskersti apie 250 tūkst. elnių. Šia drastiška priemone būtų siekiama užkirsti kelią spartesniam juodligės plitimui.

Manoma, kad Jamalo–Nenetso regione, esančiame Vakarų Sibiro lygumų arktinėje zonoje, yra apie 700 tūkst. šių gyvūnų, t. y. didžiausia kaimenė pasaulyje. Apie 300 tūkst. iš jų yra Jamalo peninsuloje. Pasak „Siberian Times“, toks elnių tankumas vienoje vietoje gali paspartinti juodligės plitimą.

Jamalo–Nenetso regiono gubernatorius Dmitrijus Kobylkinas paragino iki rugsėjo pabaigos priimti sprendimą, kaip sumažinti populiaciją 250-čia tūkst. gyvūnų. Elnių skaičiaus mažinimas tradiciškai vykdomas lapkričio ir gruodžio mėnesiais, bet šiemet, dėl juodligės protrūkio, tikimasi, kad nužudytų gyvūnų skaičius bus ženkliai didesnis, rašo „The Guardian“.

Taip vadinamą „zombių“ ligą prikėlė neįprastai aukšta klimato temperatūra, kuri išlaisvino bakteriją iš prieš kelis dešimtmečius nuo juodligės mirusio elnio griaučių. Jamalo–Nenetso regione liepos mėnesį paskelbta nepaprastoji padėtis, kai 12 metų berniukas mirė nuo užkrėstos elnienos. Taip pat nuo juodligės žuvo apie 2 tūkst. 350 elnių ir mažiausiai keturi šunys.

„Gyvūnų kaimenių tankis, ypač tundroje, turi būti reguliuojamas. Neįmanoma veisti elnių neturint ribų“, – sako Rusijos federalinės veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos vadovas Nikolajus Vlasovas. Pasak jo, šių gyvūnų populiacija Jamalo pusiasalyje ypač artėja prie pavojingos ribos, nes 300 tūkst. elnių konkuruoja dėl maisto, kurio turėtų pakakti 110 tūkst. gyvūnų. Per didelis gyvūnų skaičius gali sunaikinti ganyklas, taip padarant neigiamą įtaką kitiems gyviems organizmams šiaurėje. N. Vlasovas siūlo elnius perkelti į pietinius Jamelo–Nenetso regionus, tokiu būdu leidžiant ganykloms atsigauti.

Piemuo tarp elnių, Reuters/Scanpix nuotr.

Taip pat buvo siūlymų paskatinti piemenis klajoklius atsisakyti savo elnių mainais į palankias kredito sąlygas būstui.

Tačiau antropologė Olga Murashko nepritaria panašiems siūlymams: „Didelė Jamalo ir Gydano pusiasalių klajoklių dalis praras savo egzistencijos prasmę ir galimybę išlaikyti tradicinį gyvenimo būdą“.

Pasak O. Murashko, siūlymai sumažinti elnių populiaciją Jamalyje sutapo su sparčiu leidimų išdavimu dujoms išgauti tame pačiame regione. Jamalo–Nenetso regionas yra vienas iš svarbiausių Rusijos gamtinių dujų šaltinių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.