Pasaulyje

2021.09.19 23:19

Vašingtono akims krypstant į Kiniją, Europai gali tekti užpildyti JAV paliktas saugumo skyles

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.19 23:19

Kadenciją baigusio JAV prezidento Donaldo Trumpo buvęs patarėjas sako, kad Kremliaus bandymai uždrausti opoziciją ir sunaikinti politinius oponentus – tai režimo silpnumo požymis. Kai kurie JAV analitikai prognozuoja Europai naujų iššūkių dėl galimo mažesnio Amerikos dėmesio.

Rusijos Dūmos rinkimuose nugalėtojas aiškus, dar jiems neprasidėjus – Vladimiro Putino „Vieningoji Rusija“. Dar prieš rinkimus opozicija buvo persekiojama.

„Vladimiro Putino bandymai sunaikinti politinius oponentus, išpuoliai prieš žurnalistus, tiriančius jo korupcinius tinklus, yra labiau silpnumo, o ne stiprybės požymis“, – teigia Herbertas Raymondas McMasteris.

Žinios. Trumpo buvęs patarėjas sako, kad Kremliaus bandymai uždrausti opoziciją – režimo silpnumo požymis

Buvęs D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais gynybos konferencijoje Vilniuje sakė neturintis vilčių dėl pokyčių Rusijoje.

„Putinas žino, kad Rusija negali varžytis su laisvuoju pasauliu simetriškai, todėl jis vykdo sudėtingą ardomąją politinę kampaniją ir siekia nutempti Europą ir Jungtines Valstijas žemyn“, – tvirtino H. R. McMasteris.

Prieš pat Dūmos rinkimus baigėsi Rusijos ir Baltarusijos Zapad pratybos. Jose, pasak ekspertų, kariai mokėsi kovoti su technologiškai pranašesniu priešininku. Migrantų stūmimas į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją – taip pat pratybų dalis.

„Man atrodo logiška, kad bandymai testuoti, kaip reaguojama į sienų pažeidimus, yra naudingi siekiant karinio planavimo. Taigi, remiantis karine logika, šis nekarinis spaudimas prie mūsų sienos sukelia reakcijas, kurias stebi Rusija“, – sako Lenkijos užsienio reikalų ministro patarėjas Przemysławas Żurawskis vel Grajewskis.

Tad analitikų teigimu, ne tik Europos Sąjungai, bet ir NATO reikia budrumo.

„Galima drąsiai sakyti, kad tai būdas išbandyti vienybę ir destabilizuoti Vakarų šalis, sukelti socialinių iššūkių, – mano RAND analitikas Stephenas Flanaganas. – Todėl svarbu Rusijai ir Baltarusijai priminti, kad jos turi užtikrinti sienų saugumą.“

Tačiau analitikai nesutaria, kaip griežtai apie tai norės kalbėti JAV, kai Vašingtono dėmesys krypsta į Kiniją. Amerika, Jungtinė Karalystė ir Australija sudarė naują aljansą atsverti Pekino grėsmei. O Europai tai gali reikšti, kad, Tarptautinių strateginių studijų instituto analitiko Bastiano Giegericho žodžiais tariant, „NATO narės iš Europos turi labiau galvoti, kaip gali užpildyti skyles čia, Europoje, ir mažiau pasikliauti Jungtinėmis Valstijomis.“

O grėsmės Europoje niekur nedings, nes, pasak analitikų, Rusija gali matyti galimybę ir toliau kištis į Europos politiką.

Tiesa, kiti analitikai sako, kad Amerika, pasitraukusi iš Afganistano, turi daugiau resursų.

„Tai ne apie nusisukimą nuo Europos, o tik reagavimas kur daugiausiai kyla iššūkių, o Kinija matoma kaip ilgalaikė grėsmė JAV saugumui ir pasaulio tvarkai“, – teigia S. Flanaganas.

Analitikas primena, kad amerikiečių karių batalionas su pertraukomis Lietuvoje rotuojamas jau septynerius metus, ir nemano, kad amerikiečių regione mažės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt