Pasaulyje

2021.09.19 08:08

Rusijoje uždarytos balsadėžės, apklausos pergalę žada Putino partijai, antrieji – komunistai

atnaujinta 21.05
ELTA, BNS2021.09.19 08:08

21 val. Lietuvos laiku Rusijoje užsidarė balsavimo apygardos. Kaip ir tikėtasi, rinkėjų apklausos pergalę žada Vladimiro Putino valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“. Antroje vietoje liko komunistai.

Pasak portale Meduza.io skelbiamos apklausos, „Vieningoji Rusija“ galėjo surinkti 45,2 proc. balsų. Tuo tarpu Rusijos Komunistų partijai žadama 21 proc. balsų.

Toliau rikiuojasi dešinioji populistinė Vladimiro Žirinovskio vadovaujama Rusijos liberalų demokratų partija (8,7 proc.) ir partija „Teisinga Rusija – už tiesą“ (7,9 proc.).

Sekmadienis buvo paskutinė Rusijos parlamento rinkimų tridienio diena, o pergalę beveik užtikrintai švęs valdančioji „Vieningosios Rusijos“ partija. Prognozuojama, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino partija po pasibaigsiančių tris dienas trunkančių visuotinių rinkimų išlaikys daugumą parlamente, nes daugumai Kremliaus kritikų buvo uždrausta dalyvauti rinkimuose.

Rinkėjų aktyvumas Rusijos parlamento rinkimuose trečios balsavimo dienos 18 val. Maskvos laiku siekė 45,15 proc., pranešė Rusijos Federacijos centrinės rinkimų komisijos vadovė Ela Pamfilova.

Per 11 laiko juostų nusidriekusioje Rusijoje kai kur jau uždarytos rinkimų apylinkės, kuriose savo balsus atidavė tris dienas naująją Valstybės Dūmą rinkę piliečiai.

Rinkimų rezultatai jau dabar yra aiškūs – pergalę, neabejojama, švęs valdančioji „Vieningoji Rusija“ ir susigriebs didžiąją daugumą iš 450 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose.

Nuo pirmos dienos rinkimai buvo pažymėti įvairiausiais pažeidimais, kuriuos užfiksavo nepriklausomi stebėtojai iš Rusijos rinkėjų teisių organizacijos „Golos“. Užregistruoti tūkstančiai procedūrinių pažeidimų.

Tuo metu Rusijos centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Ella Pamfilova teigia, kad užfiksuoti tik aštuoni atvejai, kai vienas rinkėjas į balsadėžę sumetė daugiau nei vieną rinkimų biuletenį. Komisija žada šiuos atvejus ištirti.

Komunistų partija, kuri tikisi laimėti dalį balsų dėl vis augančio rusų nusivylimo Kremliaus politika, taip pat skundėsi rinkimų įstatymo pažeidimais ir pažadėjo surengti protestą.

Putino partijos populiarumas – istoriškai žemas

Rusijos socialiniuose tinkluose sparčiai daugėja pranešimų apie rinkimų rezultatų klastojimą ir apie tai, kad balsavimo vietose patruliuoja kariškiai.

Kritikai taip pat sako, kad internetinis balsavimas, nauji nepriklausomų rinkimų stebėtojų skaičiaus apribojimai ir tai, kad rinkimai vyksta tris dienas, sukuria galimybes masiškai klastoti rezultatus.

Šeštadienio popietę nepriklausoma rinkimų stebėjimo grupė „Golos“, kurią valdžią yra pripažinusi „užsienio agentu“, pranešė užfiksavusi daugiau nei 2750 rinkimų tvarkos pažeidimų.

Tačiau Centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Ela Pamfilova šeštadienį sakė, kad komisija gavo 137 pranešimus.

Verta paminėti, kad prieš žemųjų parlamento rūmų – Valstybės Dūmos – rinkimus V. Putino „Vieningosios Rusijos“ partijos reitingas siekė istorines žemumas. Naujausi valstybinio Rusijos viešosios nuomonės tyrimų centro „VTsIOM“ duomenys rodė, kad balsuoti už šią partiją planavo mažiau nei 30 proc. rusų, o tai yra mažiausiai dešimčia procentinių punktų mažiau nei prieš paskutinius parlamento rinkimus 2016 metais.

Nors 68 metų V. Putinas išlieka populiarus, „Vieningosios Rusijos“ populiarumas mažėja ir tai, be kita ko, lemia ekonomikos sąstingio sukeltas ne vienerius metus šalyje fiksuojamas pragyvenimo lygio smukimas.

Tačiau prognozuojama, kad valdančioji partija išlaikys dviejų trečdalių daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose ir tai jai leis priimti sprendimus be jokio pasipriešinimo.

Be „Vieningosios Rusijos“, rinkimuose dalyvauja dar 13 partijų, tačiau jos iš esmės yra laikomos simboline opozicija.

A. Navalno bendražygis Leonidas Volkovas šeštadienį pareiškė, kad „V. Putinas švenčia didžiulę pergalę“ po to, kai technologijų milžinės „pasidavė Kremliaus šantažui“. Tačiau jis ir toliau ragino šalininkus mėginti Rusijos lyderio džiugesį paversti „gedulu“.

„Mūsų Dovydo ir Galioto kovoje mes tikrai dar turime galimybių mesti akmenį“, – „Telegram“ platformoje parašė jis.

Per pirmas dvi Dūmos rinkimų dienas balsą atidavė per 31 proc. rusų

Teisę rinkti naująją valstybės Dūmą, kurią sudaro 450 narių, turi maždaug 110 milijonų šalies gyventojų.
Rinkimų nugalėtoja iš anksto laikomą „Vieningąją Rusiją“ prezidentas Vladimiras Putinas remia jau du dešimtmečius.

Šįsyk parlamento rinkimai vyksta net tris dienas. Valdžia taip nusprendė esą siekdama pažaboti COVID-19 plitimą, o opozicijos atstovai tvirtina, kad taip tik dar labiau išaugs sukčiavimo rinkimuose galimybės. Per pirmąsias dvi balsavimo dienas pasirodė pranešimų apie daugybę įvairių pažeidimų, sukčiavimo atvejų ir prievarta išgautų balsų.
Be to, šįkart rusai balsus gali atiduoti ir internetu – taip padarė ir pats V. Putinas.

Planuojama, kad internetiniai balsai bus suskaičiuoti visai netrukus po rinkimų apylinkių užsidarymo.

Nors „Vieningoji Rusija“ siekia išsaugoti šiuo metu turimą absoliučią daugumą, Komunistų partija irgi tikisi atsiriekti tam tikrą balsų dalį dėl augančio gyventojų nepasitenkinimo Kremliaus politika.

Opozicijos atstovai iš šių parlamentų rinkimų buvo praktiškai pašalinti.

TASS: per pirmas dvi Dūmos rinkimų dienas balsą atidavė per 31 proc. rusų

Anot Centrinės rinkimų komisijos, rinkėjų aktyvumas Rusijos parlamento rinkimuose šeštadienį 20 val. Maskvos laiku siekė 31,51 proc. Į šį skaičių neįtraukti internetu atiduoti balsai.

Rinkimai į 450 narių turinčią 8-ąją Rusijos Valstybės Dūmą (žemuosius rūmus) baigsis šį sekmadienį, rugsėjo 19 d.
Šįkart politinei valiai išreikšti dėl koronaviruso pandemijos buvo skirtos net trys dienos, prie pagrindinės rinkimų dienos pridėjus rugsėjo 17 d. ir rugsėjo 18 d.

Be parlamento narių, Rusijos piliečiai taip pat išsirinks devynių šalies regionų vadovus (dar trijuose regionuose vietos įstatymų leidėjai išrinks savo vadovus) ir 39-ių regioninių parlamentų narius.

„Google“ blokavo Rusijos opozicijos rekomendacijas dėl balsavimo

AV technologijų milžinė „Google“ blokavo sąrašus Rusijos kandidatų, už kuriuos rekomenduoja balsuoti kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas, nes jie, anot jo, turi daugiausiai šansų įveikti Kremliui prijaučiančius politikus per sekmadienį pasibaigsiančius parlamento ir vietos valdžios rinkimus.

Šie sąrašai yra dalis A. Navalno „išmaniojo balsavimo“ strategijos, pagal kurią jo šalininkai raginami per tris dienas trunkančius rinkimus, kurie pasibaigs sekmadienį 20 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, balsuoti taip, kad pergalė neatitektų su prezidento Vladimiro Putino valdančiąja partija „Vieningoji Rusija“ susijusiems kandidatams.

A. Navalno bendražygiai, dauguma kurių išvyko iš šalies arba buvo suimti, kai jo organizacija birželį buvo uždrausta kaip „ekstremistinė“, sekmadienį pareiškė, kad „Google“, atsižvelgusi į Rusijos žiniasklaidos reguliavimo institucijos „Roskomnadzor“ prašymus, blokavo du „Google“ dokumentus ir du vaizdo įrašus platformoje „YouTube“.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai Rusijoje sekmadienį negalėjo atsiversti šių dokumentų ar peržiūrėti šių vaizdo įrašų.

„Google“ į AFP prašymą pakomentuoti padėtį kol kas neatsakė.

Penktadienį, prasidėjus rinkimams, „Google“ ir „Apple“ iš savo programėlių parduotuvių pašalino „Išmaniojo balsavimo“ programėlę.

Apie šį „Google“ ir „Apple“ sprendimą informuoti šaltiniai naujienų agentūrai AFP pareiškė, kad tokios priemonės buvo imtasi dėl Rusijos valdžios spaudimo, įskaitant grasinimus suimti technologijų milžinų vietos darbuotojus.

Prieš balsavimo pradžią Rusija apkaltino „Google“ ir „Apple“ kišimusi į rinkimus ir pareikalavo, kad bendrovės pašalintų minėtą programėlę iš savo parduotuvių.

Taip pat penktadienį Rusijoje itin populiari susirašinėjimo platforma „Telegram“ blokavo „Išmaniojo balsavimo“ botą.

A. Navalno komanda sekmadienį skubiai parengė naujus „Google“ dokumentus ir „YouTube“ vaizdo įrašus su savo kandidatų sąrašais.

„Kažin, kaip greitai „Roskomnadzor“ parašys naują prašymą ir „YouTube“ jį įvykdys? Pažiūrėsime“, – tviteryje parašė uždraustas A. Navalno Kovos su korupcija fondas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt