Pasaulyje

2021.09.18 22:51

Balstogėje atidarytas tremčių muziejus: nuo skaudžių prisiminimų iki mokslinių tyrimų

Jolanta Paškevičiūtė, Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.18 22:51

Balstogės mieste atidarytas muziejus, pasakojantis Lenkijos piliečių tremčių į Sibirą istoriją.

Buvęs karinis sandėlis, nuo kurio prasidėdavo kelionė į Sibirą, pritaikytas tremčių muziejui. Jo atidarymo data simbolinė – rugsėjo 17-ąją prieš 82 metus prasidėjo Sovietų Sąjungos invazija į Lenkijos teritoriją, netrukus po hitlerinės Vokietijos puolimo. Muziejus atspindi tremtį sovietų ir carinės Rusijos laikais.

Žinios. Talibano įsake dėl vidurinių mokyklų – nė žodžio apie mergaites ir mokytojas moteris

„Tai buvo ilga kova su įsibrovėliais, okupantais, bet visuomet tai buvo kova už Lenkiją, jos nepriklausomybę. Noriu išreikšti savo giliausią pagarbą visiems, kurie buvo ištremti į Sibirą, kurie kentėjo, kovojo už Lenkijos laisvę“, – tikino Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

1940–1941 metais sovietai ištrėmė daugiau nei 330 tūkstančių Lenkijos gyventojų, tarp jų buvo 130 tūkstančių vaikų. Tyrimai nustatė, kad palikti namus turėjo maždaug 60 tautybių ir etninių grupių žmonės. Nors dėmesys skiriamas trėmimams iš Lenkijos, norėta atspindėti visuotinę totalitarizmo patirtį, jo sukeliamas kančias, sako muziejaus šeimininkai.

Muziejuje užfiksuotos tremtinių istorijos, jų likimai. Taip pat mokslinių tyrimai, kuriuos Sibire atliko ištremti mokslo žmonės, aprašę jo fauną, gyventojų gentis. Sena siuvimo mašina primena, kaip tremtiniai stengėsi prasimanyti šiltų drabužių, kad iškęstų Sibiro šalčius, o senas smuikas – 10-metį tremtinį, kuris siūlė instrumentą prižiūrėtojams, kad leistų šeimai grįžti į tėvynę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt